iOS 14 ile iPhone Kişiselleştirme

Geçen ay iOS 14 ile birlikte yeni iPhone kişiselleştirme özellikleri iPhone 6S ve üstü kullanıcılara sunuldu. Yeni uygulama kütüphanesi, wigdetlar ve çoklu ana ekran ayarları ile kullanıcılar göz zevkine ve kullanım kolaylığına göre dilediğince düzenleme yapabiliyorlar. Gelin yapılabilecek düzenlemelere hep beraber bakalım.

iPhone Kişiselleştirme

Widget Ekleme

Andorid kullanıcılarının senelerdir kullandığı ve ana ekranlarını hem çok estetik hem de kullanışlı hale getiren özellik iOS 14 ile birlikte iPhone kullanıcılarının da emrine amade.

Bu özellik sayesinde saat, batarya, dosyalar ve fitness gibi uygulamalar hakkındaki bilgilere hiçbir uygulamaya girmemize gerek kalmadan ulaşabiliyoruz. Apple’ın kendi uygulamaları dışındaki 3. parti uygulamaların ise bazılarının widget özelliği bulunuyor.

iPhone Kişiselleştirme

Widget listesine ulaşmak için ana ekrana basılı tutun ve uygulamalar titriyorken sol üstte bulunan ‘+’ simgesine basın. Telefonunuzda bulunan bütün widgetları göreceksiniz. Eklemek istediğinize tıkladığınızda seçtiğiniz widget için uygun olan boy ve tema seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Böylece ana ekranınızı dilediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz. Eğer ana ekranımda yer yok ama daha fazla widget eklemek istiyorum diyorsanız iki tanesini birleştirebilirsiniz. Sadece bir widget’ı sürükleyerek diğerinin üstüne getirmeniz yeterli.  

Akıllı Yığın

Diğer widgetların aksine akıllı yığın sizin için kompakt bir rol izliyor. Hava durumu, saat, resimler gibi neredeyse bütün uygulamalar hakkındaki bilgileri aşağı veya yukarı kaydırarak tek widget sayesinde öğrenmenizi sağlıyor. Akıllı yığını kişiselleştirmek için ise üzerine basılı tutup yığını düzenle seçeneğine basmanız gerekiyor. Ardından hangi uygulamaların bulunacağını ve sırasını değiştirebilirsiniz.

iPhone Kişiselleştirme

Uygulama Gizleme

iPhone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği özellik sonunda geldi. Artık Apple kullanıcıları uygulamalarını gizli hale getirebilecek. Böylece kullanıcılar ana ekranda oluşan kalabalıktan bir nebze olsun kurtulabilecek. Uygulama gizlemek için ana ekrana basılı tuttuktan sonra uygulamaların üstündeki ‘-‘ ikonuna basmak ardından Uygulama Arşivi’ne Taşı seçeneğine basmanız gerekiyor. Gizlenen uygulamaları telefonun en sağındaki sekme olan Uygulama Arşivi kısmında görünüyor olacak.

iPhone Kişiselleştirme

iOS 14 ile birlikte gelen ekran kişiselleştirme özellikleri bu şekilde. Siz de anlattığımız adımları kullanarak telefonunuzun göz zevkinize hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

13 Ekim‘de düzenlenecek olan Apple etkinliği Hi, Speed hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilrsiniz.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR