İptal Edilmiş Valve Oyunlarının Detayları Ortaya Çıktı

Yakın zamanda yayınlanan ve Half-Life: Alyx’in yapım aşamasını anlatan bir belgesel, Half-Life: Episode 2 ile Alyx arasında Valve tarafından geliştirilip, iptal edilmiş valve oyunlarının detayları ortaya çıktı.

The Final Hours of Half-Life: Alyx, 15 bölümlük, yapımın geliştirilme sürecini anlatan, videolar, mini-oyunlar ve daha fazlasından oluşan bir multimedya ürünü. Geoff Keighley, belgeselin yapımcısı, hikaye sırasında Half-Life: Episode 2 ile Alyx arasında en az 5 adet Half-Life yapımının iptal edildiğini, bunların arasında en dikkat çekeninin Valve içerisinde Half-Life 3 olarak geçen yapım olduğunu meydana çıkardı.

İptal Edilmiş Valve Oyunlarının Detayları

İşte İptal Edilmiş Valve Oyunlarının Detayları

Half-Life 3: Source 2 oyun motorunda yaratılan, Left 4 Dead’den oynanış konusunda ilham alan yapım, tekrar oynanabilirliği artırmak adına çeşitli oynanış mekaniklerinden faydalanacaktı. 2013-2014 yılları arasında yaklaşık 1 yıl kadar bir süreyle geliştirilen oyun, Source 2 oyun motorunun henüz bitmemiş olması nedeniyle rafa kalktı.

Left 4 Dead 3: Fas’ta geçecek bir açık-dünya oyunu olacak olan yapımda, oyuncular aynı anda yüzlerce zombiyle savaşacaktı. Fakat bu yapım da Half-Life 3 ile aynı nedenden iptal edildi.

RPG: Bu projenin kod adı basitçe “RPG” idi. Yapım Elder Scrolls, Dark Souls ve Monster Hunter gibi serilerden ilham alıyordu. Fakat bu yapım da “konsept aşaması”nı geçemedi.

A.R.T.I: 3 boyutlu piksel grafikleri üzerine kurulu olan yapımda, Minecraft’ta olduğu gibi sonsuz yıkım ve yaratma olacaktı. Yapım sonradan bir VR oyunu olarak hayata döndüyse de, Alyx geliştirildikçe tekrar rafa kaldırıldı.

SimTrek: Kerbal Space Program oyununun arkasındaki ekip tarafından geliştirilen bir VR oyunu. Yine Alyx’in geliştirilmesi sırasında iptal edildi.

Shooter: Valve’ın, The Lab projesinin bir parçası olarak geliştirilen, Half-Life temalı bir VR oyunuydu. Yalnızca Half-Life 2’nin kaynaklarını kullanacaktı ve hikayenin devamı olmaktan ziyade, bir tema parkı gibi olacaktı. Fakat bu yapım da The Lab’in çıkış zamanına yetişemeyeceği öne sürülerek iptal edildi.

Borealis: Yine Half-Life evreninde geçen bir VR oyunu. Oynanışla alakalı bilinen tek şey bir balık tutma mini-oyunu içermesiydi.

Hot Dog: Left 4 Dead serisi için bir girişim de bu yapımdı. Kod adının Hot Dog olmasının sebebi, insanların, bunun bir Left 4 Dead oyunu olduğunu anlamasını, Valve’ın istememesiydi.

Vader: Valve’ın bir VR seti üretmek için ilk çabası, projeyi geliştiren takım eğer tamamlansaydı, birim başına yaklaşık 5000 dolara satılacağını düşünüyordu. Alyx’in ilk başta Vader’ın çıkışını desteklemesi planlanıyordu.

İptal Edilmiş Valve Oyunlarının Detayları

Yapımcı Keighley, Valve’ın şu anda Half-Life temalı olmayan bir VR oyunu üzerinde çalıştığını belirtiyor. Ayrıca firmanın 2018 yılından beri de “çok gizli” bir proje üzerine çalıştığını da ekliyor. Fakat bu projenin ne olabileceğine dair elimizde bir ipucu yok.

Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR