Irkçılığa Karşı 5 Milyon Dolar Disney Yardımı

disney yardımı

ABD’deki ırkçılığa karşı yapılan protestolar nedeniyle 5 milyon dolarlık Disney yardımı gerçekleşti. Walt Disney Company Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sosyal adaleti savunan gruplara 5 milyon dolar taahhüt ettiğini açıkladı. Şirket, NAACP’ye 2 milyon dolar bağışlayarak işleri başlatıyor.

Disney CEO’su Bob Chapek,  “George Floyd’un öldürülmesi, milletimizi bir kez daha Amerika’daki siyahi insanların yaşadığı adaletsizliğin uzun tarihiyle yüzleşmeye zorladı ve ırkçılık eylemlerini sağlamak için birlikte durmamız, konuşmamız ve gücümüzün tamamını kullanmamız kritik önem taşıyor. Ve şiddete asla izin verilmez” dedi. “Bu 5 milyon dolarlık taahhüt, NAACP gibi eşitlik ve adaleti sağlamak için yorulmadan çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşların çabalarını desteklemeye devam edecek.”

Disney Yardımı Hakkında Detaylar

Finansal tablolara göre Disney 2019 mali yılında 69.57 milyar dolar gelir sağladı.

disney yardımı

Şirket şu anda Disney Çalışan Eşleştirme Hediyeleri programına da sahip ve bu sayede çalışanlar Disney ile uygun kuruluşlara bağışta bulunabiliyor ve bu bağışlar sayesinde eşleşiyor.

Bağışlar, George Floyd’un ölümünden sonra ABD’nin büyük çaplı protestolarla saldırıya uğramasıyla geliyor. Polis memuru Derek Chauvin Minneapolis’te tutuklamaya çalışırken yaklaşık dokuz dakika boyunca dizini Floyd’un boynuna bastırdıktan sonra Floyd’u öldürdü. Floyd yerel bir mağazada sahte 20 dolarlık banknot kullanmakla suçlandı.

Floyd’un ölümünün videosu yayınlandığından beri, protestolar ülkenin her yerinde gerçekleşti ve hatta diğer ülkelere de yayıldı. Protestocular ve polis arasındaki yoğun çatışmalar geçtiğimiz hafta boyunca şiddetli olsa da protestolar büyük ölçüde barışçıl oldu.

Irkçılığa Karşı 5 Milyon Dolar Disney Yardımı adlı haberinin sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!