İsrail Ajanı Eli Cohen, İşinin En Hünerlisi

İsrail Ajanı Eli Cohen

20. yüzyıl istihbarat tarihinin en etkili isimlerinden biri olan İsrail Ajanı Eli Cohen, Suriye’de gerçekleştirdiği faaliyetlerle gelmiş geçmiş en başarılı istihbaratçılardan biri olarak anılmayı hak ediyor.

İsrail Ajanı Eli Cohen’in Erken Yaşamı

6 Aralık 1924’de Mısır’ın İskenderiye kentinde doğan Cohen, muhafazakar bir aileye mensuptu. Kahire Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü esnada Mısır ordusuna katılmak istedi fakat Yahudi olduğu için bu isteği kabul görmedi. Ayrıca kendisinin ifadesine göre Müslüman Kardeşler’den sık sık tehditler aldı.

israil ajanı

Bu nedenle İsrail Ajanı Eli Cohen ailesiyle birlikte 1949’da İsrail’e gittiyse de elektronik üzerine eğitim almak için Mısır’a döndü ve Siyonist oluşumlar içerisinde yer almaya başladı. Faaliyetlerinden ötürü 1951’de tutuklandı ve sorguya çekildi. Serbest bırakıldıktan sonra yer altından sabotaj ve istihbarat faaliyetlerine devam etti. Binlerce Yahudi’nin İsrail’e kaçırılmasını amaçlayan Goshen Operasyonu’nu koordine etti. 1955’de Mısır’ın büyük kentlerinde gerçekleşen patlamalardan sorumlu tutulduysa da hakkında delil bulunamadı ve aklandı.

Mısır hükümetinin Yahudilere yönelik baskısından ötürü Aralık 1956’da İsrail’e sığınmak zorunda kaldı. İsrail Savunma Kuvvetleri bünyesinde istihbarat analisti olarak çalışmaya başladı. Buradaki işinden memnun olmadığından ötürü Mossad’a katılmak istedi fakat başarılı olamadı. Ardından ordudaki görevinden istifa ederek Tel Aviv’de bir sigorta şirketinde çalışmaya başladı.

İsrail Ajanı Eli Cohen’in İstihbarat Faaliyetleri

Mossad Direktörü Meir Amit, Suriye’deki istihbarat faaliyetlerinde görev almak için başvuran adayların hiçbirini uygun görmedikten sonra, daha öncesinde reddedilen adaylara bir göz gezdirdi ve Cohen’i görevlendirmeye karar verdi. İsrail Ajanı Eli Cohen’in Mossad macerası bu şekilde başlamış oldu. Özel bir eğitime tabii tutulduktan sonra kendisi için sahte pasaport çıkartıldı. Görevi gereği Arjantin’de yaşayan Suriyeli bir iş adamı kılığına büründü ve 1961’de Buenos Aires’e taşındı. Arjantin’deki Araplarla temaslar kurdu ve Suriye Baas Partisi ile bağlantısı olduğunu belirtti. Epey bir çevre edindi ve oldukça sevilen bir insan haline geldi.

İsrail Ajanı Eli Cohen

Şubat 1962’de “Kamel Amin Thaabet” takma adıyla Şam’a yerleşti. Arjantin’deki temasları sayesinde kısa sürede Suriye bürokrasisi ile haşır neşir oldu ve devlet adamlarıyla ahbaplık kurdu. Özel içkili partiler düzenledi ve bu partilere devlet adamlarını çağırdı. Bu sayede, sarhoş olan tüm bürokratlardan istediği her bilgiyi aldı. Elde ettiği her bilgiyi İsrail hükümetine iletti. Özellikle Golan Tepeleri hakkında edindiği bilgiler İsrail için çok önemliydi. Golan’a birçok kez gitti ve buradaki askerlerin güneşten rahatsız olduğunu bahane ederek belli başlı bölgelere ağaç diktirdi. Bu ağaçlar Altı Gün Savaşı esnasında belirteç olarak kullanıldı ve İsrail ordusunun işini kolaylaştırdı. Suriye’nin stratejik bölgelerini fotoğraflayarak İsrail Ajanı Eli Cohen, İsrail’e istihbarat sızdırmaya devam etti.

Golan Tepeleri’nde.

Tüm bunlar olurken, Suriye istihbaratının başına Ahmed Suidani getirildi. Suidani’nin en yakınındakilere dahi güvenmeyen bir yapısı vardı. Bu nedenle ajanları bulmaya yönelik geniş bir çalışma başlattı. Yakalanacağından korkan İsrail Ajanı Eli Cohen, Kasım 1964’de görevi sonlandırmak ve İsrail’e geri dönmek istediğini belirtti fakat bir süre daha Suriye’de kalması istendi.

Ocak 1965’de ajan bulma faaliyetlerini artıran Suriye istihbaratı, Sovyetler Birliği’nden temin edilen radyo yayın sistemi ile İsrail Ajanı Eli Cohen’i yakaladı ve evine baskın düzenledi. Askeri mahkemede yargılandı ve işkenceden geçirildi, ardından idam cezasına çarptırıldı. İsrail hükümeti, uluslararası kamuyounda İsrail Ajanı Eli Cohen’in idam edilmemesi için geniş çaplı kampanyalar başlattıysa da çabalar sonuçsuz kaldı ve 18 Mayıs 1965’de Marjeh Meydanı’nda asıldı. Cesedi İsrail’e teslim edilmedi, bulunmaması için bilinmeyen bir yere gömüldü. Mossad’ın çabalarıyla İsrail Ajanı Eli Cohen’in kol saati İsrail’e getirildiyse de naaşının nerede olduğu hala gizemini koruyor.

Bu yazımızda sizlerle İsrail Ajanı Eli Cohen’in sıra dışı yaşamına değindik. Benzeri içeriklere göz atmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın.