İzlemenizi Tavsiye Ettiğimiz En İyi 10 Belgesel

En İyi 10 Belgesel

Belgesel izlemeyi seven kullanıcılarımız için en iyi belgeselleri bu içeriğimizde en iyi 10 belgesel başlığında listeledik. Listemizi hazırlarken IMDb‘ye göre en iyi belgesel filmlerini ve izlerken sıkılmayacağınız belgesel filmlerini seçtik.

İşte Sizler İçin Hazırladığımız En İyi 10 Belgesel:

 Wonders of the Universe

En İyi 10 Belgesel

En iyi 10 belgesel listemizin ilk belgeseli olarak Wonders of the Universe belgeselini seçtik. Profesör Brian Cox, doğanın kanunlarını yöneten temel ilkeleri -ışık, yerçekimi, enerji, madde ve zaman- açıklamak için dünyanın en dramatik bölgelerinden bazılarını ziyaret ediyor. Dünyanın en derin biliminin kalbinde yer alan Wonders Of The Universe, insanlığın hikayesinin evrenin kökenlerinin karmaşık hikayesi ile nasıl yakından iç içe geçtiğini ortaya koyuyor.

The Planets

En İyi 10 Belgesel

Prof. Dr. Brian Cox‘un 2019 yapımı belgesel serisinde Güneş sistemimizin içerisinde bulunan gezegenlerin geçmişi, bugüne ve geleceği ile birlikte bizim gezegenimize etkileri irdeleniyor.

Cosmos: A Spacetime Odyssey

En İyi 10 Belgesel

Cosmos, 2014 Amerikan bilim belgesel televizyon dizisidir. Gösteri, Carl Sagan tarafından Public Broadcasting Service’de sunulan ve bilimsel belgeseller için bir kilometre taşı olarak kabul edilen 1980 televizyon dizisi Cosmos: A Personal Voyage‘ın devamı niteliğindedir. Bu dizi, diğer bilimsel tabanlı televizyon dizileri ve filmlerinin zirvesinde, bilimin temelini ağ televizyonuna geri getirmek için geliştirilmiştir. Belgeselde ise Gökbilimci Carl Sagan, bizi evrenin çeşitli unsurları ve kozmolojik teorileri hakkında ilgi çekici bir rehberli tura çıkarıyor.

Wonders of the Solar System

En İyi 10 Belgesel

Bu büyüleyici belgeselde, Profesör Brian Cox, fizik kanunlarının güneş sistemi boyunca nasıl doğal harikalar yarattığını açıklamak için Dünya‘nın en uç noktalarını ziyaret ediyor.

The World At War

En İyi 10 Belgesel

Oyuncu Laurence Olivier tarafından tarihin en ölümcül çatışması olan II. Dünya Savaşı hakkında anlatılan 26 bölümlük çığır açan bir belgesel dizisi olup, izlerken merak uyandıran ve heyecanlandıran nadir belgesellerden bir tanesi diyebiliriz.

The Century of the Self

En İyi 10 Belgesel

Hem hükümetler hem de şirketler için güçlü bir ikna aracı olarak psikanalizin yükselişi hakkında bir belgesel olup, Tüketim toplumuna geçişte psikanaliz ve halkla ilişkiler uygulamalarının önemini bizlere anlatılmaktadır.

Blue Planet II

En İyi 10 Belgesel

David Attenborough’un bu muhteşem belgeseli, dünyanın her yerindeki su canlılarını ele alıyor ve bu canlıların okyanusta yaşadığı sorunları anlatıyor.

Human Universe

En İyi 10 Belgesel

Brian Cox, bu belgeselinde uygarlığın ve insanlığın zamandaki gelişimini ele alıyor ve edindiği bilgileri bize aktarıyor. Brian, bu konuları gezegenimizden ve evrendeki diğerlerinden örneklerle tartışmak için dünyayı dolaşıyor.

Seven Worlds One Planet

En İyi 10 Belgesel

Milyonlarca yıl önce inanılmaz güçler, Dünya‘nın kabuğunu parçalara ayırarak yedi kıtamızı yarattı. Her biri kendi farklı iklimi, kendine özgü arazisi ve kendine özgü hayvan yaşamına sahip. Güney Amerika’nın renkli cennetinden Afrika’nın kavurucu sıcağına kadar Seven Worlds: One Planet, sırayla her kıtanın gerçek karakterini sergiliyor ve oradaki yaşamı nasıl şekillendirdiğini ortaya koyuyor. Beklenmedik hikayelere şaşırın. İkonik manzaralara hayret edin. Ve muhteşem yaban hayatına hayran kalın. Seven Worlds: One Planet, bildiğinizi sandığınız bir dünya etrafında ufuk açıcı bir yolculuktur.

The Code

En İyi 10 Belgesel

Sayılar, evrenin yöneticileridir. Ya yaşamın mükemmelliği için bir kod varsa? Gördüğümüz dünyayı, “ne olduğumuzu” ve “evrendeki diğer her şeyi” oluşturan bir kod mu? The Code, evrenin temelinde yatan matematiğin önemini anlatan bir belgeseldir.

İşte bu kadar!

Sizler için en iyi belgeselleri bir araya topladığımız en iyi 10 belgesel listemiz bu kadardı. Daha fazla belgesel içeriği için Otağ‘ın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın!