Kediler Neden Mırıldar? İşte Mantıklı Sebebi

kediler neden mırıldar

Kediler… Bazılarımızın sahip olduğu, bazılarımızın ise hep sahip olmak istediği canlılar. Kediler neden mırıldar sorusunu bu yazımızda cevaplayacağız. Hep merak konusu olmuştur, bakalım bu merakınızı giderebilecek miyiz…

Bazıları için bir vızıltıdan başka bir şey değildir, diğerleri için ise vücut titretecek bir titreşimle eşleşecek bir motor kadar yüksek görünebilir. Her iki durumda da, konfor ve güvenliği işaret eden bu sesin hepsi doğanın en vahşi yırtıcılarından birinin vücudundan geliyor. Ortalama evcil hayvanınızdan ya da vahşi bir çitadan geliyor olsun, sürekli olarak ortaya çıkan bir soru: kediler neden mırıldar?

kediler neden mırıldar

Evde evcil hayvanı olan herkes, evcil hayvanların büyüleyici ve geniş bir davranış yelpazesi sergilediğini bilir. Bu davranışlar, modern çağın şımartılmış evcil hayvanları olarak zevk aldıkları yaratık konforu ile evcilleştirmeden önce bin yıl içinde geliştirilen saf hayvan içgüdüleri arasındaki gerginliği göstermektedir. Köpeklerin sürüler halinde nasıl etkileşime girdiğinden, bir köpeğin veya kedinin gerçekten yapmadan önce birkaç kez uzanmak istedikleri yeri nasıl daire içine alabileceğine kadar… Evcil hayvanların davranış şekli binlerce yıllık deneyim ve adaptasyon için konuşma eğilimindedir. Peki mırıldanma ne anlama geliyor ve o sesi çıkaran kediler hakkında ne öğrenebiliriz? Kediler neden mırıldar sorusunun cevaplarına geçelim!

Kediler Nasıl ve Neden Mırıldar?

Bunu öğrenmek şaşırtıcı ama kedilerin neden mırıldandıkları hakkında çok şey biliniyor. Ki bu da kapsamlı bilimsel araştırmalardan sonra bile spekülatif olmaya devam ediyor. Beyin fonksiyonu ve mırıldanma açısından, bilimin bize gerçekten söyleyebildiği tek şey bunun “nöral salınımlar” ile bir ilgisi olduğudur bir diğer deyişle “beyin dalgaları”.

Kediler Neden Mırıldar: Bilimsel Açıklaması

kediler neden mırıldar

Kediler neden mırıldar sorusunun bilimsel açıklamasına gelecek olursak… Tatlı küçük bir mırıldamanın bilimsel açıklaması; kasların genişleyip kasıldığı ve kedi nefes alırken bir titreşim yarattığı ses kutusunun içinden geldiği tahmin ediliyor. Başka bir faktör, başka bir garip gerçekle ilgili olan “hyoid kemikleşmesi” denen şey olabilir: kükreyebilen hiçbir kedi mırıldayamaz ve bunun tersi de geçerlidir. Aslanlar ve kaplanlar gibi büyük kedi türlerinin çoğu mırıldanmaz. Ama çitalar, pumalar, kar aslanları ve diğer birkaç tür mırıldar.

Hyoid, gırtlaktaki bir kemiktir. Bazı bilim adamları, hyoid kemiğinin aslanlarda ve kaplanlarda olduğu gibi tam olarak kemikleştiğinde kedinin kükreyebileceğini iddia ediyor.

Mırlamak, kedilerin miyavlama, hırlama, tıslama, vücut dili, koku ovma vb. İle birlikte iletişim kurma yollarından sadece biridir. Kedi sahipleri yetişkin kedilerin birbirine miyavlamadığını öğrenince şaşırabilir. Çümkü sadece diğer hayvanlara ve insanlara miyavlarlar.

Kedi Neden Mırıldar: Komplo Teorileri

Kediler neden mırıldar sorusunun komplo teorilerine bakalım… Mırıldanmaya gelince, oldukça evrensel bir memnuniyet göstergesi gibi görünse de; bazı hayvan gözlemcileri, bir anne kedinin yavrularına bir güvenlik duygusu iletmesinin bir yolu olarak gelişmiş olabileceğine inanıyor. Daha nadir durumlarda, bir kedi diğer varlık hallerini ifade etmek için mırıldanabilir. Mırıldanmak genellikle rahatlık ifade ettiğinden, bazı kediler başka kedilerin varlığında mırıldanarak sorun çıkarmayı düşünmediklerini işaret edebilir. Kediler yeni doğduklarında beslenirken veya beslenmeye çalışırken mırıldanır. Bir kedinin kendisini besleyen insanla bire bir ilişkisi olduğu durumlarda, açlık sinyali vermek için tiz bir mırıltı bile kullanabilirler.

kediler neden mırıldar

Kendilerini daha iyi hissetmeleri için kandırabileceklerini yineleyen yeni bir makale ortaya çıktığını söylemeden geçmeyelim. Kediler sıkıntı içindeyken mırıldanabilirler. Mırıldanma eyleminin, kedinin yaşadığı acıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek sakinleştirici bir hormon salgılayabileceği ve anne kedilerin bu nedenle doğum sırasında mırıldanabileceği öne sürülmüştür.

Kediler Neden Mırıldar: Sonuç

Kediler neden mırıldar sorusunun sonucuna gelelim o halde… Ama bu teorileri geride bırakırsak genellikle uyumanın habercisidir ve genellikle yumuşak bir yüzeye (örneğin bir kucak, bir battaniye veya bir kanepe) yapıldığı için zevkten dört köşe olduğunun bir göstergesi de denilebilir.

kedi dürüm

Çok sayıda bilimsel araştırmadan sonra bile mırıldanmanın “nasıl” olduğu hala bir muamma. Ama en azından “neden” konusunda bir fikir birliği var gibi görünüyor. Kediniz mırıldanıyorsa, mutlu olma ihtimali yüksektir ve eğer onu ıslatma şansınız varsa bu size de geçebilir!

Kediler Neden Mırıldar? adlı içeriğimizin sonuna geldik. Diğer içeriklerimizden haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takip etmeyi unutmayın.