Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Efsane Filmler

film

Merhaba, öncelikle bu listemizde yer alan efsane filmler iyiden kötüye bir sıralaması yok. Her film, bizim için ayrı bir yere sahiptir. Sizler için de aynı şekilde olacağını umuyor, hazırlamaktan büyük zevk aldığımız bu listeyi sizlere gururla sunuyoruz. Ayrıca izlerken veya efsane filmler başında kendinize bir karakter seçin. Böylece yapım ilearanızda daha sağlam bir bağ oluşur. 

Efsane Filmler
1- Taxi Driver (1976)

film

20. Yüzyıl’ın en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Martin Scorsese imzalı bu film Robert De Niro’nun oyunculuğu ile bir başyapıta dönüşüyor. Vietnam Savaşı’nın etkilerini üzerinden atamayan Travis’in New York’a döndüğünde ”normal hayata” adapte olma çalışmaları başarısız oluyor. Mesleği gereği sokaklardaki birçok pisliğe tanıklık ediyor. Psikolojik durumu iyice kötüleşen Travis kendine bir görev ediniyor. O görev ise sokaktan bu pislikleri arındırmak. Özetleyecek olursak bu film, bir toplumun, bir insanı nasıl delirttiğini anlatıyor.

2- The Fugitive (1993)

film

Efsane filmler serisinde sırada Star Wars’ın ilk seride Han Solo olarak rol alan ve Indiana Jones filmleriyle ününe ün katan Harrison Ford’un karşımıza bir doktor olarak çıktığı bu film yaşanmış olayları ele alıyor. Filmde karısını öldürmekle suçlanan ünlü damar cerrahı Richard Kimble her ne kadar inkar etse de kendini bir çıkmazın içinde buluyor. Federal Kolluk Kuvvetleri (U.S. Marshals)’de olaya dahil olunca Kimble’ın başı büyük belaya giriyor. Yapımı izlerken hem gerilecek hem üzülecek hem de sevineceksiniz. Kendini hiç sıkılmadan izlettiren ve izlerken zamanın su gibi akıp gittiği bu film aklınızı başınızdan alacak.

3- U.S. Marshals (1998)

film

1993 yapımı The Fugitive’in devam niteliğinde olan bu film Federal Kolluk Kuvvetleri (U.S. Marshals)’nin bir mahkum kaçtığında nasıl bir yol izlediklerini anlatıyor. Film, ilk filmde de olduğu gibi yine kaçan kovalanır tarzı bir hikayeye sahiptir. İlk filme nazaran bütçeyi daha da yükselten bu film, bir devam filmi nasıl olmalı sorusunu sinema dünyası adına ustaca yanıtlıyor. Başrollerinde Tommy Lee Jones (Deputy Gerard) Robert Downey Jr. (Agent Royce) ve Wesley Snipes (Sheridan)’ın olduğu bu film yine izleyiciyi soluksuz bırakmayı başarıyor. Polisiye filmleri arasında parmakla gösterilen bu yapıma bir göz atılmasında fayda var.

4- Once Upon a Time In America (1984)

film

Efsane Filmler nedir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan birisi de Once Upon A Time In America’dır. New York’un Yahudi mahallesinde yetişen dört sıkı dostun hikayesini anlatır bu film. Erken yaşta suç işlemeye başlayan bu grup, yaşları büyüdükçe işledikleri suç ağını daha da genişletirler. Müzikler konusunda dünyanın en iyi filmleri arasında ilk üçe girer. Zaten dünya çapında kullanılan melodiler, müzikler, ritimler yani çoğu büyük eser bu film sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu filmi izlememiş birisi kesinlikle film izlediğini iddia etmemeli…

5- Devil’s Advocate (1997)

efsane filmler

İki büyük yıldızın muhteşem bir usta-çırak ilişkisi içerisinde rol aldığı ve yön verdiği bu film, izlenecek en iyi filmlerden birisidir. John Wick serisi ile bilinen Keanu Reeves ve Godfather serisi ile bilinen Al Pacino’nun başrolde olduğu bu film asla dava kaybetmeyen başarılı bir avukatın hikayesini anlatıyor. Kevin Lomax isimli avukatımız (Keanu Reeves) bahsettiğim gibi çok sağlam ve geleceği parlak bir avukat. Müvekkilinin işlediği çok ağır ve yüz kızartıcı bir suça rağmen yeteneğini ve tecrübelerini kullanarak davayı kurtarması onun kariyerinin patlama noktası oluyor…Bu film hukukçular arasında anayasa gibidir. Hedefinizde hukuk varsa kesinlikle izleyin. Film ayrıca felsefi anlamda da bir sanat eseridir. Size garanti ederim ki filmin sonunda hayat, tanrı ve şeytan hakkında büyük soru işaretleri ile uğraşacaksınız.

6- The 25th Hour (2002)

film

Edward Norton’un başrolü oynadığı bu efsane filmler hayatınızı değiştirebilir, hatta kendi hayatınızla eşleşiyor bile olabilir. Kirli işler yaparak iyi bir hayat edinmiş karakterimizin ayağına bir gün bir taş takılır ve bu taşın ismi de yargıdır. İşlediği suçlardan ötürü 7 yıl hapis yiyen Monty Brogan’ın hapise girmeden önce 24 saati vardır. Bu kısa süreyi en yakın arkadaşlarıyla ve sevdiği kadınla, son derece sıradan bir günmüş gibi geçirmeye karar verir. Ancak saatler ilerledikçe Norton büyük sürprizlerle karşılaşır. Genel olarak “Tüm hayatınızı bir günde değiştirebilir misiniz?” sorusu üzerinden ilerleyen bu filmin belirli sahneleri ise cidden sizi o kadar çok etkileyecek ki düşünce ve sorgu krizine gireceksiniz.

7- Der Hauptmann (2017)

film

Max Hubacher’in başrolde olduğu bu film İkinci Dünya Savaşı’nın son haftalarında yaşanan bir olayı ele almaktadır. Asker kaçağı olan Herold, Alman subayına ait bir üniforma ve araba bulur. Kamufle olmak ve soğuktan donmamak için giydiği bu üniformanın ona bir güç verdiğini fark eder…

Filmimiz, gücün yanlış kişilerin eline geçtiğinde yaşanabilecekleri anlatıyor. Kontrolsüz, eğitimsiz veya çabasız elde edilen gücün oluşturduğu hasarı anlatan bu film gerçekten insan psikolojisi açısından önemli bir eser.

8- Serpico (1973)

film

1970’lerin başında yozlaşmış New York Polis Teşkilatı’nda görevli dürüst bir polis memurunun gerçek hikâyesine dayanan bir eserdir Serpico. Usta oyuncu Al Pacino’nun da etkisiyle bu efsane filmler tam anlamıyla sizi çaresiz bırakıyor. Kendinizi filmin ilk başlarında Serpico’nun yerine koyuyorsunuz ve olaylar üst üste geliyor. Mesai arkadaşları gibi rüşvet almaması ve olayları görmezden gelmemesi nedeniyle çetelerin kara listesine giren Serpico, hem teşkilatla hem de sokaktakilerle mücadele etmek zorunda kalıyor.

9- Scent of a Woman (1992)

film

Listemize Al Pacino ile devam edelim öyleyse. Bu filmde ise usta aktör karşımıza Yarbay Frank Slade olarak çıkıyor. Kendisi bir görev esnasında görme yeteneğini kaybetmiş ve bir hayli de agresiftir. Lise öğrencisi olan Charlie ise (Chris O’Donnell) harçlığını çıkarabilmek için iş aramaktadır. Frank’in yeğeni ise ona bakacak ve göz kulak olacak birini arıyordur. Charlie ise bunu öğrenince işi kabul eder. Bir Yarbaya bakmak Charlie’nin düşündüğü kadar kolay olmayacaktır. Charlie, Yarbay ile birlikte hayatının sınavını verecektir. Al Pacino’ya En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı getiren bu filmi izleyin izlettirin.

10- Total Recall (1990)

efsane filmler

Bir Arnold Schwarzenegger klasiği ve bilim kurgu sektörünün adeta bir dönüm noktası olan bu filmde Arnold (Douglas Quaid/Hauser), sürekli Mars ile alakalı rüyalar görmektedir. Mars, o dönem çok gelişmiş ve kolonileşme başlamıştır. Bir nevi kendisinin Mars’a çağrıldığını düşünmektedir. Bu düşünce onu insanları çeşitli gezegenlere tatil yapmaya gönderen Rekall adlı şirkete götürür. Rüyası hakkında daha fazla bilgi almak amacıyla Mars tatili satın alır. Fakat bu direkt bir yolculuk değildir. Sadece bir makineye bağlı kalmak şartıyla beyne sinyaller yollanarak yapılan bir yolculuktur. İnsanların beyninde Mars’a veya herhangi bir gezegene gitmiş havası yaratılır. Bu işlemler sayesinde unutamayacakları hayat boyu bir anı sahibi olurlar. Hikayeye dönecek olursak, Douglas’a gönderilen sinyallerde bir aksaklık olur ve kendisini Mars’ın acımasız lideri Cohaagen (Ronny Cox)’e karşı savaşan bir ajan olarak hatırlar. İşte şimdi işler çığırığından çıkmaya başlayacaktır. Bilim kurgunun atalarından sayılan bu filmi en kısa zamanda listenize ekleyin.

Efsane filmler listesinin sonuna geldik. Daha fazlası için Otağ‘ı, İnstagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!