Koronavirus için Ateş Tarama Araçları Ne Kadar Güvenilir?

ateş tarama araçları

Havaalanları, ofis binaları, depolar ve restoran zincirleri tekrar açılış yapmak için acele ediyor. Bunlar için yeni güvenlik önlemleri ateş tarama kameraları ve kızılötesi sıcaklık algılama tabancaları gibi teknolojik aletler kullanılıyor.

Ancak Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği Salı günü, insanların olası koronavirüs semptomlarını taramak için bu araçların kullanılmasına karşı uyardı ve cihazların genellikle yanlış, etkisiz olduğunu söyledi.

Yeni bir raporda, bu tür teknolojilerin insanlara sahte bir güvenlik hissi verebileceğini, bu da onları maske takmak veya sosyal mesafe gibi sağlık önlemleri konusunda daha az uyanık olmalarına yol açabileceğini söyledi.

Ateş Tarama Araçları Ne Kadar Güvenilir?

Ateş Tarama Araçları

Raporda özellikle kızılötesi sıcaklık algılama tabancalarının güvenilir olmayabileceği söylendi. Oral termometrelerin aksine bu tabancaların vücut sıcaklığını değil cilt sıcaklığını ölçtüğü söylendi.  Bu silahların, bir kişinin güneşten yanması, terlemesi veya dışarıdan yeni gelmiş olması durumunda değişebilen yüzeysel bir ölçü sağlayabileceği belirtildi.  

Benzer şekilde bir raporda, bir kişinin sıcaklığını belirli bir mesafeden ölçen birçok bağımsız termal kameranın yanlış olduğu söylendi. Fabrikalar, depolar ve ofis binalarından gelen artan talebi karşılamak için teknoloji üreticileri termal kamera çeşitleri gibi koronavirüs ateş tarama araçları üretimlerini arttırdı. Şirketler buna Gıda ve İlaç İdaresi tarafından teşvik edildi.   

Fakat IPVM adlı bağımsız bir site sıcaklık tarayıcı güvenlik kameralarını test ettiğinde  doğruluklarını abarttı ve yanlış iddialarda bulundu. Site, diğer şeylerin yanı sıra, insanların sıcaklıklarını normal aralığa koymak için otomatik olarak ayarlayan veya yüksek ateşleri tespit edemeyen sistemleri tanımladı.

Daha fazlası için Otağ‘ı, İnstagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!