Loki MCU’da Ne Kadar Güçlü?

Loki MCU’da ne kadar güçlü? Yazımıza hoş geldiniz. İskandinav Mitolojisinden alınan ilhamla Marvel evreninde yer alan Loki, içinde büyüdüğü ailenin aksine, aslında bir buz devidir. Onlarca konuda büyük güç ve ustalık sahibi olsa bile MCU’da gördüklerimiz öncelikli olarak kılık değiştirme, büyü ve illüzyon konusunda uzmanlığıdır.

Karakterin yaşadığı yalnızlık ve öfke hem iyi hem kötü etkilere ve olaylara sebep oldu MCU serüveni boyunca. Peki bu karakterimiz sinematik evren boyunca ne derece bir güce ulaştı ve kendine dair hangi çıtaları aştı? Loki’nin yer aldığı MCU filmlerini sırasıyla Loki MCU’da ne kadar güçlü? başlığında gözden geçirelim ve Fesatlık Tanrısını yeniden inceleyelim.

Thor – 2011

Loki MCU'da Ne Kadar Güçlü?
Extras and other from Thor The Dark World

Thor’un krallığı devralmasıyla başlayan hikaye, bir suikastin anlaşılmasıyla yarım kalır. Thor’un hırs yapıp suikasti araştırma çabası üzerine buz devleriyle kan bağı olduğunu öğrenir. Odin’den asıl hikayesini de duyunca zaten Thor’a duyduğu kıskançlık, kraliyet ailesine öfkeye dönüşür. Kaosa olan açlığı ile kendi dünyasını yokedip Asgard’ın başına geçmeye çalışır. Bu süre zarfında dünyaya sürgün edilen Thor’un peşinden yokediciyi yollayıp Odin’in asasını alır. Thor arkadaşlarının yardımıyla Asgard’a dönünce girdiği son kavgada Loki kendisini köprüden aşağı atarak gözden kaybolur. Fiziksel olarak yetersiz kalsa da planları nerdeyse kusursuz işlemiş ve başarılı olmaya çok yaklaşmıştır.

Avengers – 2012

Loki MCU'da Ne Kadar Güçlü?

Loki’nin hem zeka hem güç açısından en üst düzey olduğu filmlerden birisi Avengers filmi diyebiliriz. Loki, kendisini köprüden attıktan sonra yaşadığı sürgün onu Thanos’a ulaştırır. Thanos kendisine bir sonsuzluk taşı ve emrine bir ordu vererek dünyadaki diğer sonsuzluk taşını getirmesini ister. Sahip olduğu güç ile kontrolü kaybeden Loki, tümüyle dünyayı ele geçirmeye çalışır ve açlığını hissettiği kaosu gezegene yaymaya başlar. Apar topar bir araya gelen Avengers ekibi adaptasyon sürecini sancılı bir şekilde atlatınca olaylar Loki’nin aleyhine sonuçlanır. Bu hikayede Loki’nin asa sayesinde sahip olduğu fiziksel gücünden öte bir komutan olarak dünyada yer alır ve bu bağlamda gerçekten Avengers ekibini zorlar ve geride ciddi hasar bırakır. Doğrudan kargaşada pek yer almasa da bu kurnaz kardeşin sebep olduğu en büyük olaylardan biri New York savaşıdır muhtemelen.

Thor: The Dark World – 2013

Loki MCU'da Ne Kadar Güçlü?

Bu film MCU içinde yer alan en karanlık atmosfere sahip filmlerden biridir diyebiliriz konuya girmeden önce. Loki, hem Asgard’a yapmaya çalıştığı darbe, hemde Asgard’ın savunmasında olan dünyaya yaşattıkları sebebiyle Asgard’a götürülür ve hapse mahkum edilir. Aileden olmasından ötürü yine düzgün şartlar altında tutulur. Loki’nin içeride olduğu süre zarfında Odin’in tarihe gömdüğü Kara Elfler geri döner ve sonsuzluk taşlarından biri olan gerçeklik taşının peşine düşer. Bir kaza sonucu Thor’la ilişkisi olan Jane Foster’ın bedeninde yer alan taş için Thor, Jane’i Asgard’a getirir. Bunun üzerine saraya düzenlenen saldırı sonucu Thor’un annesi hayatını kaybeder.

Bu ölümün üstüne Thor, Kara Elflerin peşine düşmeye karar verir ama Odin dışarı çıkmasına izin vermez. Bunun üstüne Thor, Loki’ye özgürlük vaadiyle kendisine yardım etmesini ister. Loki’nin Asgard adına bildiği gizli tüneller ve çıkışlar sayesinde küçük bir kargaşayla Asgard’ı terkederler. Loki’nin Thor’a sürekli ihanet etmesinin yanında en çok faydasının dokunduğu hikaye budur aynı zamanda. Loki’nin üvey ailesine düşmanlığının yanında üvey annesinin intikamını alma konusunda hemfikirdir. Hikayenin sonunda Loki, yine bir illüzyon numarasıyla Thor’u öldüğüne inandırır ve Asgard askeri kılığında Kara Elflerin diyarından geri döner. Thor’un dünyada özgür bir hayat yaşaması ve Asgard’tan ayrılması üzerine Odin’e büyü yaparak tahtın başına geçer ve en baştan beri istediği amacına ulaşır.

Bu hikaye, Loki’nin en zayıf olduğu hikayelerden biri olduğu halde gayet akıllıca hareketlerle amacına net bir şekilde ulaştığı hikaye olmuştur.

Thor: Ragnarok – 2017

Loki MCU'da Ne Kadar Güçlü?

Thor, ekibin Ultron’la olan mücadelesinden sonra, Maximoff’un kendisine gösterdiği rüyadan etkilenir ve rüyada gördüğü taşların peşine düşmek için ekibin yanından ayrılır. Thor, Asgard’tan ayrıldığından beri gezegenin hakimiyeti Odin’i kara büyüyle dünyaya gönderen Loki’nin elindedir. Bu arayışın içinde Surtur’la mücadele edip Surtur’un tacıyla Asgard’a dönen Thor, kraliyette bir anormallik olduğunu hızlıca anlar. Bu andan itibaren Loki, Odin’i geri getirmek için Thor’un peşinden gitmek zorunda kalır. Doctor Strange ile tanışmalarının ardından Norveç’e Odin’in yanına giderler ancak Odin’in ölümü yakındır. Bu ölümün ardından Ölüm Tanrıçası olan Hela geri gelir ve Hela’ya karşı ilk saldırıyı Thor yapar. Saniyeler içinde Thor’un çekici parçalanır ve Asgard’a kaçmaya çalıştıkları sırada iksi de farklı zaman aralığında Sakaar gezegenine sürüklenir, Hela ise Asgard’ın başına geçerek ölüler ordusunu ayaklandırır, bu sırada onu Heimdall oyalar. Sakaar’da yaşanan olaylar zincirinde Loki, gezegenin kralının locasına kadar sokulmayı başarmış ve iyi haldedir. Thor ise yalnızca Asgard’a dönmeye çalışır. Sakaar’da yaşayan eski bir Asgard askerinin ve Bruce Banner’ın yardımıyla eve döneceği uzay gemisine ulaşır, kendisine yeniden ihanet edeceğini düşünerek Loki’yi orada bırakarak Asgard’a döner.

Loki’nin kendisine yetişmesinin yanında Banner, Loki, Thor ve Valkyrie’nin çabaları Hela’yı durdurmaya yetmez. Tek çözümün halkı gezegenden uzaklaştırıp, Surtur’u uyandırarak gezegeni Hela’yla birlikte gök haritasından silmesine izin vermektir. Bu doğrultuda Loki, Surtur’un tacını Sonsuz Alevle birleştirerek Surtur’un devasa boyutlara ulaşmasını sağlar ve o sırada gördüğü Tesseract’ı alarak geri kalanlarla birlikte Asgard’ı terkeder. Surtur ise Asgard’ı Hela gezegendeyken yokeder.

Odin’in tahttan uzak kalması ve gücünü kaybetmesi Hela’nın geri dönmesine ve Surtur’a göz yummak zorunda olmalarına sebep olurken aynı zamanda dolaylı yoldan Odin’in ölümüne de Loki sebep olmuş olur. Loki’nin en büyük sorunu açtığı ve daha büyüğüne yine dolaylı olarak sebep olduğu ve çoğu zaman olayları düzeltmek adına pasif kaldığı hikaye bu filmde geçmektedir.

Avengers: Infinity War – 2018

Loki MCU'da Ne Kadar Güçlü?

Loki’nin en kısa süre yer aldığı filmlerden birisidir Infinity War. Güç taşı için Xandar’ın yarısını yok eden Thanos, Tesseract için Thor’un gemisinin karşısına çıkar, burada kendisine Hulk dahil kimse karşı koyamaz, Thor taşın Asgard’la birlikte yok edildiğini zannetse de Loki taşı Thanos’a vermek zorunda kalır ve Thanos’a bağlılık yemini eder. Ettiği yemin olsa bile birkaç saniyelik dikkat dağıtma çabasıdır aslında yaptığı. Yeminin ardından Thanos’un boğazına bıçak doğrultsa da kendi teslim ettiği Tesseract bıçağın saplanmasını engeller. Bu başarısız deneme Loki’nin boynunun kırılmasıyla sonuçlanır. Thanos gemiden ayrılmadan önce gemiyi ve içindekilerin yarısını yok eder. Kıl payıyla kurtulan Thor ise Thanos’un peşine düşer. Birini Loki’den aldığı Tesseract başta olmak üzere tüm sonsuzluk taşlarını toplayarak evrendeki yaşayan nüfusun yarısını ortadan kaldırmayı hedefleyen Thanos’a kahramanlardan hiç kimse engel olamaz.

MCU içinde tamamen ya da kısmen, mutlu sonla bittiğini söyleyemeyeceğimiz yegane film Infinity War olur. Loki’nin burada çoğu izleyici tarafından saçma bulunan, küçük bir hançerle saldırma çabası dışında bir rolü ve etkisi olmamıştır.

Avengers: End Game – 2019

Loki MCU'da Ne Kadar Güçlü?

Loki’nin yalnızca birkaç saniye gözüktüğü bu finalde ise geçmişi değiştirmeye çalışan ekip, Loki’nin bir ordu yönettiği 2012 senesine dönerler. geri döndükleri 2012 yılında yaşanan talihsizlik nedeniyle tutuklu konumunda bulunan Loki, anında Tesseract’ı alır, asıl adı “Uzay Taşı” olan ve evrenin her noktasına anında ışınlanmayı sağlayan bu taş ile gözden kaybolur.

Net bir şekilde hiçbir gücünü kullanamadığı ama kurnazlığı ile saniyelik bir hareketle ortadan kaybolması Loki’nin MCU dahilinde yeni bir yolculuğa çıkmasını ve artık ölümünün bir önemi olmadığını görmemizi sağlıyor. Tanıtımı yapılan Loki dizisinin kapısını açan hareketin, Loki’nin bu kaçışı olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşanan onlarca olayın ardından en dramatik hikayelerden ve aile travmalarından birini yaşayan Loki, sıfırdan ayağa sürekli ve en iyi şekilde kalkmayı başarmış, asıl ekipten olmadığı halde kısa süreliğine de olsa amacına net bir şekilde ulaşmış tek karakterdir diyebiliriz. Çoğu karakterin aksine sahip olduğu güçler bir noktada basit görünse de onun elinde ayrıca güçleniyor. Bu derece kurnaz ve bencil bir karakterin illüzyon ve kılık değiştirme yeteneğini nasıl yönetebileceğini tartışmamıza gerek bile yok. Öte yandan yer aldığı filmlerde sahip olduğu güçleri ve genel durumlarını karşılaştırmamız gerekirse bizim yapabileceğimiz sıralama en güçlüden en zayıfa, şu şekilde olur:

  1. Thor: The Dark World
  2. Avengers
  3. Thor
  4. Thor: Ragnarok
  5. Avengers: Endgame
  6. Avengers: Infinity War

Loki MCU’da ne kadar güçlü? İçeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla bu tarz içerik için Otağ‘ın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR