Manchester United Football Manager İçin Dava Açtı

manchester united football manager

Manchester United Football Manager yapımcıları Sega ve Sports Interactive’ye izinsiz isimlerini kullandıkları gerekçesiyle telif hakkı davası açtı.

2011 yılından beri her futbol severin hayranlıkla oynadığı popüler menajerlik simülasyonu oyunu Football Manager, Manchester United tarafından dava edildi. Konu hakkında Manchester United takımının dayanağı ise, popüler oyunun kendi isimlerini izinsiz ve etik olmayan bir şekilde kullanmaları oldu.

manchester united football manager

Manchester United Football Manager Oyununu Telif Hakları Konusunda Darlıyor

Oyunda isimlerinin izinsizce kullanılmasının yanı sıra logo konusuna da değinen Manchester United tarafı, firmanın kendi öz logoları yerine sadece basit kırmızı bir logo kullandığını ve bunun markalarına zarar verdiğini söyledi. Ayrıca modlama konusuna da değinen United tarafı, Sega ve Sports Interactive’yi modlama desteğiyle beraber lisans parası ödemeden oyuna logo yüklemeye ön ayak oluşturmakla suçladı. Telif hakkı parası ödenmemiş logoların modlar sayesinde oyuna eklenmesine izin veren Sega ve Sports Interactive, United’in söylevlerine göre, bu durum işlerine geldiği için engel olmuyormuş.

old trafford manchester united yazısı

Manchester United Football Manager konusunda oldukça ciddi gözüküyor. Biz, açıkçası bu konuda biraz serbestlik olması gerektiğine inanıyoruz. Ne yani; Manchester United ve benzeri oluşumların isimini, sırf para ödemedik diye, hiçbir yerde kullanmayalım mı? Bu bakış açısı çok yanlış. Manchester United ve benzeri firmalar artık topluma mal olmuş organizasyonlardır. Bu gibi firmalara isimlerini kullanabilmek için para ödemek bize oldukça saçma geliyor. Bakalım dava nasıl sonuçlanacak, gelişmeler için Otağ‘ı takipte kalın.