Meksika’da Uyuşturucu Savaşı

Meksika'da Uyuşturucu Savaşı

Eşzamanlı olarak Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele veren Meksika, aynı zamanda oldukça yoğun olan uyuşturucu ile savaşıyor.

“Meksika” denildiğinde akıllara turizm amaçlı gidilebilecek, eşsiz tasarımlarıyla ünlü bir ülke geliyor. Ancak, Meksika’nın güzel yanı kadar, bir de uyuşturucu ile kaplanmış yanları da bulunuyor.

Meksika’da uyuşturucu savaşı yıllardır sürüyor ve uyuşturucu nedeniyle çoğu kişi yaşamını yitirdi. 2007 itibariyle başlayan uyuşturucu kartelleri ile savaş, 400 bini aşkın kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

2012’den 2018’e kadar başkan olan Enrique Pena Nieto, Başkan Felipe Calderon’un kartellere ve uyuşturucuya bağlı şiddete karşı başlattığı mücadeleye devam etti. Meksika’nın en güçlü uyuşturucu kaçaklığı operasyonlarından biri olan sinaloa kartelinin patronu Joaquin “El Chapo” Guzman’ın 2014 yılında tutuklanması, yönetimi için büyük bir zaferdi. 2018 Kongre Araştırma Servisi raporuna göre, “birço kaynak” 2006 yılından bu yana yaklaşık 150.000 kasıtlı cinayetin organize suçla ilgili olduğunu gösteriyor. Meksikalı uyuşturucu kartelleri, ABD’deki uyuşturucu satışlarından yılda 19 milyar ila 29 milyar dolar arasında para kazanıyor.

Meksika'da Uyuşturucu Savaşı

Meksika’da Uyuşturucu Savaşı: Başlıca Karteller

Beltran Levya: Dört Beltran Levya kardeş, Arturo, Carlos, Alfredo ve Hector tarafından kurulmuştur. Eskiden Sinaloa karteli ile birlikteydiler. ABD uyuşturucuyla mücadele ajansı’nın 2018 ulusal uyuşturucu tehdit değerlendirmesine göre, tüm kardeşler öldürüldü veya tutuklandı, ancak grubun “kalıntıları” Meksika’nın bazı bölgelerinde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Körfez Karteli: Matamoros, Tamaulipas merkezli, 1920’de başladı. 2010 yılında uygulayıcıları Los Zetas ile bölündü ve iki grup arasındaki serpinti Kongre Araştırma Hizmeti raporuna göre”Meksika’daki organize suç tarihindeki en şiddetli” olarak adlandırıldı. Kartel artık küçük, rekabet halindeki çetelere bölünmüştür.

Jalisco: DEA değerlendirmesine göre, 2010’da Sinaloa Kartelinden ayrılan kart “Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en güçlü ve en hızlı büyüyenlerden biri. Meksika hükümeti, özellikle Mayıs 2015’te bir askeri helikopteri düşürdükten sonra, ülkedeki en tehlikeli kartellerden biri olduğu konusunda uyardı. “El Mencho” olarak bilinen Ruben Oseguera Cervantes’in grubun lideri olduğuna inanılıyor.

Juarez Karteli: Eskiden Sinaloa Karteli ile birlikteyken, Ciudad Juarez ve Chihuahua eyaletinin kontrolü için onunla savaşmaya başladı.

La Familia Michoacana: Michoacan eyaletinde yerleşik bir kartel olup, muhtemelen 2011 itibariyle feshedildi. Kongre, 2010’da dağılacağını duyurdu, ancak Kongre Araştırma Servisi raporuna göre, Guerrero ve Meksika eyaletlerinde bazı hücreleri hala aktif.

Los Zetas Cartel: Meksika ordusunun eski elit üyelerinden oluşuyor. Başlangıçta bağımsız olmadan önce Körfez Karteli için tetikçi olarak çalıştılar. Grubun özellikle vahşiliği ve katliamla, sivilleri öldürmesi, vücut parçalarını halka açık yerlerde bırakması ve cinayetleri internette yayınlamasıyla tanınıyor. Kongre Araştırma Raporuna göre grubun ana varlığı uyuşturucu değil. Hırsızlık, gasp, insan kaçakçılığı ve adam kaçırma dahil organize şiddetlerdir.

Meksika’da Uyuşturucu Savaşı Devam Ediyor

Meksika’da 2006’dan bu yana halen kazanılamayan savaşta 300 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 50 binden fazla kişi kayboldu ve 400 bin Meksikalı ise yurdundan edildi.

Meksika Ulusak İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü’nün verilerine göre; Meksika’da başlatılan olaylarda gerçekleşen cinayet sayısı 2019 yılında rekor seviyeye yükseldi. Verilere göre 2019 yılında Meksika’da 34 bin 588 cinayet işlendi.

Daha fazla bu tarz içerik için Otağ’ın Instagram ve Twitter hesabını takip etmeyi unutmayın!