Microsoft: Açık Kaynak Kodu Konusunda Yanıldık

Microsoft,  yıllarca işletim sistemi hakimiyeti için Linux ile savaştıktan sonra açık kaynak konusunda yanlış tarafta olduğunu itiraf etti. Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer ünlü Linux markasına “dokunduğu her şeye fikri mülkiyet anlayışıyla bağlayan bir kanser” demişti.

Microsoft: Açık Kaynak Konusunda Yanıldık

Microsoft Başkanı Brad Smith, şirketin kod konusunda yanlış yaptığına inanıyor. Smith, “Açık kaynak yüzyılın başında patladığında Microsoft tarihin yanlış tarafındaydı” dedi.

Smith 25 yıldan uzun bir süredir Microsoft’ta çalışıyor ve şirketin açık kodlu yazılımlarla yaptığı savaşlarda şirketin kıdemli avukatlarından biriydi.Microsoft artık dünyadaki açık kodlu projelere en büyük katkıyı sunuyor.

açık kaynak

“İyi haber şu ki, eğer yaşamınız yeterince uzunsa, değimemiz gerektiğini öğreniyoruz” diye ekledi. Microsoft, Linux ile savaştığı günlerden beri kesinlikle değişti. Yazılım devi Microsoft artık Facebook, Docker, Google, Apache ve diğerlerini yenerek dünyadaki açık kodlu projelere en büyük katkıyı yapıyor.

Microsoft, son yıllarda giderek açık kaynağı benimsiyor PowerShell, Visual Studio Code ve hatta Microsoft Edge’in orijinali açık kodlu.

Microsoft bu ayın sonlarında yayımlanacak bir Windows 10 güncellemesinde Chromium tarayıcı motorunuda açık kaynağa taşıdı. Geçen yıl Edge için aynı şeyi yapmıştı. Şirketin yeni açık kaynak kod vizyonu önümüzdeki yıllarda Windows’da çok daha fazla açık kodlu proje göreceğimiz anlamına gelebilir.

Daha fazlası için Otağ‘ı, İnstagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!