Microsoft Bethesda’yı Satın Aldı

1975’de Alberque’de Bill Gates ve Paul Allen tarafından ‘’Her ev ve her masada bir bilgisayar’’ vizyonuyla kurulan günümüzün devlerinden olan Microsoft, yeni konsolu Xbox Series X ve S’i piyasaya sunacakken sürpriz bir haberle oyun dünyasında adından söz ettirmeye başladı.

2001 yılında Xbox adı altında oyun konsolu üretmeye başlayan Microsoft, Xbox 360 ile piyasada adından söz ettirmeye başlamıştı. Xbox serisi ülkemiz nazarında Playstation’un gölgesinde kalsa da global anlamda zirvedekilerden. Xbox 360’dan sonra şirket yıllardır üzerine koyarak ilerlemesine devam ederken rakibi Sony’nin ise eli boş durmuyordu . Rakibi Sony’nin konsolu Playstation’a göre geçtiğimiz yıllarda gölgede kaldı diyebiliriz. Bu gölgede kalmanın yegane sebeplerinden biri elbette ki Sony’nin kendi bünyesinde barındırdığı şirketlerdi.

Microsoft Bethesda'yı Satın Aldı

Microsoft Bethesda’yı satın aldı

Yıllardır beri kendine has yapımlarıyla dikkat çeken Sony tarafı bu yapımları yavaş yavaş  PC platformuna sunmaya hazırlanırken Xbox ise bu zayıf tarafını güçlendirmeye çalışıyor .  2014 yılında Minecraft yapımcısı İsveçli Mojang’ı bünyeye katarak adından söz ettiren firma, bu sefer Elder Scrolls, Fallout, Wolfstein, Doom  gibi başarılı oyunların sahibi Bethesda’yı 7.5 milyar dolar karşılığında bünyesine kattı. Son zamanlarda bünyesinde birçok oyun barındıran Xbox, bu şekilde Sony ile rekabeti kızıştırmaya başladı diyebiliriz. Son zamanlarda Sony’ye karşı öne çıktığı özelliklerinden biri olan aylık oyun hizmeti verdiği Game Pass’de diğer bünyesindeki oyun şirketlerinin olduğu gibi Bethesda’nın oyunlarını da  göreceğiz.

Ayda 30₺  karşılığında hizmet veren GamePass ile Bethesda’nın ürettiği oyunları  ücretsiz bir şekilde sunan Microsoft’un bu hamlesine karşın Sony ne yapacak bekleyip görelim. Karşılığında hizmet veren Gamepass ile Bethesda’nın ürettiği oyunları  ücretsiz bir şekilde sunan Microsoft’un bu hamlesine karşın Sony ne yapacak bekleyip görelim.

Daha oyun haberleri ve oyun incelemeleri için Otağ‘ın Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR