Miriam Margolyes Rowling’e Sert İthamlarda Bulundu

Harry Potter serisinde Profesör Sprout rolüyle tanıdığımız oyuncu Miriam Margolyes Rowling’i Anti-Trans söylemleri sebebiyle kınadı.

Ünlü oyuncu, yazarın tutumu için “faşist düşünce” dedi.

Miriam Margolyes Rowling

Miriam Margolyes Rowling’e Sert Çıkıştı

Serinin en önemli isimlerinden Daniel Radcliffe ve Emma Watson’da ünlü yazarı sergilediği tutum gereği eleştirmişti. Bu Halkaya Margloyes’te eklenmiş oldu.

Tartışma Twitter’da yayımlanmış bir makale ile başladı. Söz konusu makalede trans kadınların hedef alındığına dair oluşan gerilimde yazar, LGBTQ toplulukları ve derneklerinin hedefi haline geldi. Daha öncesi Harry Potter serisinin bazı fan sayfaları içeriklerinde yazarla alakalı hiçbir bilgiye artık yer vermeyeceğini duyurmuştu.

Miriam Margolyes Rowling

Margolyes, ünlü yazara karşı tepkisini Times’a verdiği röportajda dile getirdi. Yazarın translar hakkında takındığı tavırlara katılmadığını sert söylemlerle belli etti. Margolyes’in sözleri şu şekilde:

Rowling, trans insanlar için oldukça dar bir görüşe sahip. Burda konu bu insanların nasıl ve ne şekilde mutlu oldukları. Dikkat etmen gereken şey bu. Eğer böyle davranamayacaksan uzak durmalısın. Bu konuda faşist olamazsın.

Rowling’in özellikle kendi çevresinden bu derece artan tepkilere tam olarak nasıl bir tutum sergileyeceği ise, şimdilik muamma.

Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR