Mulan İncelemesi (Spoilersız)

Mulan İnceleme
71.7% Ortalama Puan

Mulan İnceleme Puanı

İçerisinde zaman zaman hem duygusallığa hem de savaş gibi sert ve şiddetli konulara yer veren film, tüm bunları başarıyla bizlere yansıtabiliyor. Başrol özelinde güzel bir mesaj barındıran onun dışında da insan ve aile hakkında birçok hoş öğretisi olan Mulan filmi 4 Eylül günü vizyona giriyor.

HİKAYE
%60
OYUNCULUK
%70
AKSİYON
%85

Bu sabah (4 Eylül) itibariyle Disney’in denek olarak vizyona çıkardığı film Mulan inceleme yazısı ile karşınızdayız. Sizler için önceden izleme fırsatı edindik ve Mulan filmine gidilir mi sorusuna cevap bulduk. Dilerseniz filmimizin konusu ile Mulan incelemesi yazımıza giriş yapalım…

Mulan 2020 Konusu

Develer tellal iken pireler berber iken diye başlayan masalları hemen hemen hepimiz çocukluğumuzdan hatırlıyoruzdur. Mulan filmi de o günlerimize ışık tutan bazı masalsı öğelerin olduğu bir yapım. Mulan daha köyünün bozkırlarında oynayan küçük bir çocuk iken yaşıtlarından farklı olarak bir çok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerinin en farkında olan ve ona en çok destek olan kişi babasıdır. Ailenin diğer üyeleri ve köy halkı böyle düşünmez iken babası onda olan ışığı görmektedir. Yaşadıkları çağın ve geleneklerinin gereği bir kız çocuğunun hayattaki gayesi iyi bir eş olup evlenerek ailesini onurlandırmasıdır. Bu sebeple annesi onu büyüyünce evlendirip yuvadan uğurlama telaşındadır.

Mulan İnceleme

Babası ise bu süreçte maalesef baskılara dayanamayıp buna boyun eğer. Mulan’ın barındırdığı Çi enerjisi ise hikayeyi bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Çin imparatorluğu bir savaşa hazırlanırken her haneden bir erkeğin orduya katılması kararlaştırılır. Mulan’ın da üyesi olduğu Hua ailesinde ise sadece iki kız çocuğu bulunur. Bu durumda daha önce savaş gazisi olan babasının orduya katılması gibi bir durum oluşur. Ancak Mulan buna müsaade etmeyip olaylar zincirini söküp atar.

Mulan İnceleme – 2020

Mulan; Niki Caro’nun yönetmen koltuğunda oturduğu, Rick Jaffa, Amanda Silver, Lauren Hynek ve Elizabeth Martin’in senaryosunu yazdığı, Disney tarafından çekilen 2020 yapımı bir filmdir. Çin’de “Mulan’ın halk şarkısı” üzerine kurulu olan film, Disney’in aynı adlı 1998 animasyon filminin bir uyarlamasıdır. Filmde, başrolde Liu Yifei’nin yanı sıra, Donnie Yen, Jason Scott Lee, Yoson An, Gong Li ve Jet Li gibi isimler yer almaktadır.

Mulan İnceleme

Mulan filminin yeniden yapımı için planlamalar 2010 yılında başlasa da proje sonrasında sekteye uğramıştı. Mart 2015’te yeni bir girişim oldu ve Niki Caro’nun Şubat 2017’de filmin yönetmenliğini yapması kararlaştırıldı. Liu Yifei, Kasım 2017’de baş rolü üstlendi ve oyuncuların geri kalanı da yavaş yavaş kadroya katıldı. Böylelikle filmin çekimleri Ağustos 2018’de başladı.

200 milyon dolar bütçesi olan film, içerisinde bulundurduğu bazı yıldız isimlerle de beyaz perdede iyi bir sonuç elde etmeyi hedefliyor. Özellikle de son yıllarda Marvel ve DC gibi şirketlerin rağbet görmesi üzerine belki de Disney bu filmle beraber rekabete dahil olmak istedi.

Mulan İncelemesi: Oyunculuk

Mulan karakterinde izlediğimiz Liu Yifei özellikle iyi bir iş çıkarmış diyebiliriz. Ailesi ile beraber vakit geçirdiği sahnelerde o evin kızı imajını başarıyla yansıtmış. Yer yer sempatik yer yer mahçup halleri size bunu dedirtiyor. Ancak sonrasında gelişen olaylarla beraber adeta farklı bir karaktere bürünen Mulan’ı da yine aynı başarıyla bizlere yansıtıyor. Özellikle Ip Man rolüyle tanıdığımız Donnie Yen bu sefer komutan olarak karşımıza çıkıyor. Usta oyuncu bu rolün de hakkından başarıyla gelmiş. Filmde adeta askeri disiplinin ve komutan sıfatının getirdiği öğreticiliğin vücut bulmuş haliydi.

Mulan İncelemesi
Mulan İncelemesi

Mulan’ın babasını oynayan Tzi Ma ise baba figürünün tüm özelliklerini barındırıyordu. Duygusallığı, sahiplenişi, ailesine düşkünlüğü, hatta yer yer sertliği oldukça başarılıydı. O oynarken tüm bu saydıklarımı net bir şekilde görebiliyorsunuz. Jason Scott Lee’yi, intikam duygusu güden bir karakter olan Böri Khan’a hayat verirken görüyoruz. Karanlık tarafta yer alan Böri Khan’ın ve diğerlerinin arzuladığı intikamı bizlere net bir şekilde gösterdiğini düşünüyorum kendisinin.

Mulan İncelemesi
Mulan İncelemesi

Filmde ‘cadı’ rolünü üstlenen Li Gong, karakterinin toplum tarafından dışlanmışlığını izleyicilere başarıyla hissettiriyor. Aslında ‘kötüler’ tarafında yer alırken içerisinde iyi duygular da barındıran cadının misyonunu mecburiyetten üstlendiğini görebiliyoruz. Son olarak Jet Li.. Usta oyuncuyu başta tanımakta zorlanabilirsiniz hem kendisinin yaş alması hem de yaşlı bir imparatora hayat vermesi buna sebebiyet verebilir. Ancak kendisi her zaman ki gibi klastı. Rolüyle beraber de bir bilgelik kazanmıştı. İmparator dediğiniz de aklınıza ortalama bir figür gelir. Yaşını almış, tecrübeli, engin ve bilge… Tüm bunların hepsini Jet Li’de ve oynadığı karakterde bulabilirsiniz.

Mulan İncelemesi: Eksi Yönleri

Mulan İnceleme
Mulan İncelemesi

Açıkçası filmin senaryosu harcanan bütçe ve oyunculuklara göre sönük kalmış. Olay örgüsü kafa karıştırmayarak düz bir biçimde ilerliyor ve biraz beklentinin altında kalmış diyebiliriz. Örneğin Jason Scott Lee’nin canlandırdığı Böri Khan karakteri kötü tarafın önde gelen ismi olduğu için biraz daha zenginleştirilebilirdi. Ayrıca usta oyuncu Jet Li’nin sahneleri oldukça az. Sanki sadece varlığıyla etki etmesi beklenmiş yapıma. Film haliyle adını aldığı Mulan karakteri üzerinden ilerlerken diğer oyuncular tam anlamıyla yardımcı durumunda. Mulan bir yola çıkıyor ve diğerleri ona eşlik ediyor havası var. Çöpçatan olarak izlediğimiz karakterin varlığı da tam bir soru işareti. Ona ayrılan süreye göre neredeyse hiçbir etkisi yok. Sanki süre işlenmiş olsun diye sahnelerin varlığı da söz konusu. Ayrıca filmi izlerken bir iki noktada sizi ters köşe yapmasını bekleseniz de yapmıyor. Herkese hitap etmeyecek belli başlı, sade ve düz bir anlatım var. Resmen belirli bir kısımdan sonra artık neler olacağını, filmin nasıl final yapacağını öngörebiliyorsunuz.

Mulan İncelemesi: Artı Yönleri

Mulan İnceleme
Mulan İncelemesi

Öncelikle filmdeki kaliteyi hissedebiliyorsunuz. Her sahne için hummalı bir çalışma yapılmış. En ufak detay bile hesaplanmış. Çekim olarak nerdeyse kusursuz zannımca. Filmde renklerden oldukça faydalanılmış. Neredeyse kullanılmayan renk yok diyebiliriz ve hepsi de uyum içerisindeydi. Bazı sahnelerde acaba yönetmen Wes Anderson mu? diyesim geldi. Kendime bu soruyu sorduğum bir iki sekans vardı ki bence oldukça başarılıydı. Keza görsel efektler ve sesler de şahaneydi. Orada bir savaş olduğunu hissedebiliyorsunuz. Film kesinlikle izledim ama çok kötüydü denilecek bir durumda değil. En azından kalitesi itibariyle bunu söyleyemiyorsunuz. Oyuncuların filme kattıklarını da unutmayalım. Zaten ekip içerisinde 1-2 usta isim var. Diğer oyuncular da buna ayak uydurunca muhteşem oyunculuklar ortaya çıkmış bana göre. Ayrıca efsanevi ve masalsı anlatımın gerçekçi anlatımla güzel bir harmonisi var filmde. Eski geleneklerden anka kuşu mitolojisine doğru uzanan bir anlatım. Mulan karakteri özelinde barındırdığı anlamlı mesaj ve ailenin önemine yapılan vurgu da bir artı olmuş film açısından.

Mulan İnceleme: Sonuç

Mulan İnceleme

Film kesinlikle izlenebilecek en teknolojik salonda izlenmeli ki o kaliteyi hissedebilin. Büyük bir bütçe harcanmış ki gerçekten anlaşılabiliyor çekimler ve görsel efektleri görünce. Burada bir sıkıntı yok ancak filmin sadeliği biraz hikayenin zayıf oluşu ya da yansıtılışı diyelim orası biraz can sıkıcı. Büyük umutlarla gidilmeyecek ama izlemeden de es geçilmeyecek bir film olmuş. Sırf bazı sahneleri ve oyunculukları bile filmi ilgi çekici kılıyor. Açıkçası siz de tüm zincirleri kırıp olmaz denilenleri olduran genç bir kızın biraz efsanevi biraz da görsel efektler vasıtasıyla yükseltilmiş hikayesini izlemek istiyorsanız bu filme gidin bence. Bana kalırsa aileniz de olsun yanınızda. İçerisinde zaman zaman hem duygusallığa hem de savaş gibi sert ve şiddetli konulara yer veren film tüm bunları başarıyla bizlere yansıtabiliyor. Başrol özelinde güzel bir mesaj barındıran onun dışında da insan ve aile hakkında birçok hoş öğretisi olan Mulan filmi 4 Eylül günü vizyona giriyor.

Mulan İnceleme (Spoilersız) adlı yazının sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!