Netflix Davası! Stranger Things Senaryosu Çalıntı Mı?

Netflix dava açıldı. Stranger Things senaryosu çalıntı mı? Davada Irish Rover Entertainment, ünlü dizi fikrinin ‘Totem’ adlı bir dizi senaryosundan çalındığını iddia ediyor.

Netflix Davası: Çalıntı Senaryo

Netflix ve Stranger Things, Matt ve Ross Duffer’ın yaratıcısı olduğu, ünlü şov fikrinin ‘Totem’ isimli bir dizi senaryosundan çalındığını iddia eden şirket dava açtı. 15 Temmuz Çarşamba günü Kaliforniya federal mahkemesinde Irish Rover Entertainment tarafından açılan davada Stranger Things, Jeffrey Kennedy tarafından yazılan (TheWrap aracılığıyla) senaryo olan Totem’den bir çok şey kopyaladığını iddia ediyor.

Takım, Netflix şovunun Totem’den “arsa, dizi, karakterler, tema, diyalog, ruh hali ve ortamın yanı sıra telif hakkıyla korunan konsept sanatını” kaldırdığını iddia ediyor. Totem fikri, Kennedy’nin epilepsiden muzdarip çocukluk arkadaşı Clint Osthimer’in ölümünden sonra geldi. Irish Rover Entertainment, iki projenin, Totem’i geliştirirken Kennedy ile yakın çalışan Aaron Sims adında bir adamla bağlantılı olduğunu iddia ediyor. Şirket, Sims’in Stranger Things’un ilk iki sezonunda konsept sanatını yaratmak için işe alındığını söylüyor.

Netflix Davası

Stranger Things Senaryosu Çalıntı Mı?

İki şovu karşılaştıran dava, Totem’deki karakterlerden birinin doğaüstü güçlere sahip olan Kimimela yahut ‘Kimi’ adlı küçük bir kız olduğunu söylüyor. Kimimela, arkadaşlarının alternatif bir doğaüstü uçağa portal kapısını bulmasına yardımcı olur ve uçağın sakinleriyle savaşmalarına yardımcı olur; Azrail ve Blackwolf ordusu adında karanlık bir ruh. Buna karşılık, dava da daha sonra Stranger Things tarafı şöyle diyor:

“Stranger Things, karakterlerden biri, doğaüstü güçlere sahip olan Eleven veya ‘El’ adlı küçük bir kız. Eleven, arkadaşlarının alternatif bir doğaüstü uçağa portal bulmasına yardım eder ve uçağın sakinleriyle savaşmalarına yardımcı olur. Bir gölge canavarı ve Demogorgon ordusuyla karşılaşırlar.”

NME
Netflix Davası

Davaya yanıt veren bir Netflix temsilcisi TheWrap’a şunları söyledi:

“Davaya yanıt olarak bir Netflix temsilcisi, The Duffer Brothers’ın kendisini ya da senaryosunu dava etmekle tehdit edene kadar senaryosunu hiç duymadığını defalarca açıklasa da, Kennedy bu uzun süredir komplo teorilerini yıllardır satıyor. Geri ödeme taleplerini yerine getirmeyi reddettikten sonra, bu davayı açtı. Ama gerçek şu ki, gösteri bağımsız olarak The Duffer Brothers tarafından tasarlandı yaratıcılıklarının ve sıkı çalışmalarının sonucudur.”

NME
Duffer Kardeşler

Bu, Duffer kardeşlerin Stranger Things’in yüzünden ilk kez dava edilişi değil. 2018’de çift, film yapımcısı Charlie Kessler tarafından dizinin konseptini çalmakla suçlandı. Kessler, 2012 yılında Montauk adında kısa bir film yaptı ve kendisi ve ajanlarının Nisan 2014’te Duffer Brothers’a tam bir dizi haline getirme fikrini sunduğunu iddia etti. Kessler, mahkemeye çıkmadan bir gün önce dava düştü.

Netflix Davası! Stranger Things Senaryosu Çalıntı Mı? adlı haberimizin sonuna geldik. Daha fazla buna benzer liste için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR