Netflix Haziran Ayında Çok Fazla İçerik Kaybedecek

netflix logo

Dijital dizi ve film platformlarının yarışı Netflix’i olumsuz etkilemeye başladı. Platform, haziran ayı içerisinde eklediğinden daha çok film kaybedecek.

Dijital yayıncılık servisleri konusunda öncü olan platform, artık kan kaybetmeye başladı. Dijital yayıncılıktaki maddi çıkarımı gören Warner Bros, Disney, Apple ve Amazon gibi firmalar da kendi platformlarını duyurmuşlardı. Haliyle piyasada birçok platformun ortaya çıkması da Netflix’e olumsuz geri dönüşler sağlıyor.

netflix

Netflix Film ve Dizi Kaybediyor

HBO Max, Disney+, Apple TV+, Hulu ve Amazon Prime gibi rakipler artık sektörde boy göstermeye başladı. Warner Bros ve Disney gibi firmalar kendi içeriklerini sadece kendi platformlarına yüklerken, geriye kalan Apple, Hulu ve Amazon gibi platformlarsa ya kendilerine özel içerik ürettiriyor ya da var olan içeriklerin haklarını satın alıyorlar. Bu durum piyasada uzun süredir bulunan ve hala daha tahtını koruyan Netflix’e olumsuz yansımalarını gösteriyor. Ünlü platform haziran ayı içerisinde eklediğinden daha fazla film kaybetti, yayın haklarını kaybettiği bu filmlerse bahsettiğimiz platformlara ayrı ayrı dağıldılar.

netflix

Dijital yayıncılık furyasının sonu nereye gider bilmiyoruz. Bize göre herkesin kendi platformunu oluşturması, sektör adına güzel olsa da, ülkemiz adına oldukça kötü bir durum. Sonuç olarak bu firmaların çoğu Türkiye’yi açık pazar olarak görmüyor ve Türkiye’ye doğru düzgün yatırım yapan tek platform şu anlık sadece Netflix. İlerleyen zamanlarda oluşan rekabet firmaları daha orijinal ve daha iyi içerikler çıkartmaya teşvik edecektir, aslında bu güzel bir durum. Biz, bu bahsedilen firmalar arasından sadece iki ya da üç tanesinin uzun vadede ayakta kalabileceğine inanıyoruz. Bu ayakta kalan firmalar da gidişatlarını çıkardıkları içeriklere göre belirleyeceklerdir. Hoş, bakalım yayıncılık kavgalarının sonu nereye gidecek.

Daha fazla haber için Otağ‘ın İnstagram ve Twitter adreslerini takipte kalın!