Oscar Ödülleri İçin Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

Oscar Ödülleri

Akademi Yönetimi dün bir toplantı yaptı. Devamında ise yapılacak değişiklikler açıklandı. Oscar ödülleri için En İyi Film Kategorisinde artık 10 film olacak. Bu değişiklik 2022’de yapılacak ve Akademi’nin daha kapsayıcı olması hedefleniyor.

Koronavirüs sebebiyle bu yıl ödül töreniyle ilgili akıllarda bir ton soru var. Akademi, pandemiye ayak uydurabilmek için Nisan ayında, dijital platformlardaki filmlerin de törene katılabileceğini belirtirken, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı aynı kategoriye alındı.

Oscar Ödülleri
Green Book film ekibi, En İyi Film ödülünü alıyor. (Akademi Ödülleri 2019)

Oscar Ödülleri’nin Verileceği Tarih Değişecek mi?

Oscar Ödülleri’nin verileceği tarih değişmedi. 28 Şubat 2020 tarihinde ödüller, sahipleriyle buluşacak. Ancak edindiğimiz birkaç bilgiye göre, Akademi tarihi değiştirmeyi düşünmüş. Bugünkü toplantının önemi bu sebeple büyüktü. Birçok kaynak, tarihin değişeceğini düşünüyordu. Tarih hakkında bir sonuç çıkmasa bile, Akademi’nin önümüzdeki yıllarda bir yapılanmaya gideceğinin sinyalleri verildi.

Önceki yıllarda jüri üyelerindeki kadın ve beyaz olmayanların sayısını arttırmak için bir çalışma başlatan Akademi, hedeflerine ulaştıklarını belirtirken yeni kapsayıcı çalışmaların sinyallerini verdi.

Oscar Ödülleri
Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood filmiyle, En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü’nü kazandı. (Akademi Ödülleri 2020)

Akademi Ödülleri Ne Gibi Değişikliklere Uğrayacak?

Sinema sektöründe ve kendi içinde daha kapsayıcı olmak isteyen Akademi, Amerikan Yapımcılar Birliği (PGA) ile birlikte sektörde bilinen isimlerle bir komite oluşturdu. Bu komite, Akademi Ödülleri’ne seçilecek filmlerin çeşitliliğini ve kapsayıcılığını göz önüne alacak yeni standartlar belirleyecek. Belirlenen standartlar temmuz sonunda açıklanacak ve 2022’den itibaren uygulanacak.

Ödül sezonu filmleri tabirini yıkmak isteyen Akademi, bunun için de bir çalışma içerisinde. Daha fazla şansı olacağı düşünülen filmler, Oscar Töreni’ne birkaç ay kala vizyona sokuluyordu. Bu zaman aralığına da Ödül Sezonu diyorduk. Yılın ilk yarısındaki festivallerde (Berlin ve Sundance gibi) ilk gösterimini yapan filmler ise aradan geçen süre zarfında ivmesini kaybedip gözden düşebiliyordu. Bundan sonra Akademi, dijital platformlarını kullanarak yılın her döneminde filmleri yayınlayacak ve filmlerin gözden düşmemesini sağlayacak. Bu uygulama ile yılın ilk yarısında çıkan filmlerin şansının artmasını umuyoruz.

Oscar Ödülleri
HOLLYWOOD, CALIFORNIA – FEBRUARY 09: Writer-director Bong Joon-ho, winner of the Best Picture, Director, Original Screenplay, and International Feature Film awards for “Parasite,” poses in the press room during the 92nd Annual Academy Awards at Hollywood and Highland on February 09, 2020 in Hollywood, California. (Photo by Jeff Kravitz/FilmMagic)

Diğer Otağ içeriklerine göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.