Oscar Töreni Ertelenecek Mi?

oscar töreni ertelenecek mi

93. Oscar Ödülleri Töreni ile ilgili yeni tartışmalar gündeme geldi. Herkesin kafasında Oscar Töreni ertelenecek mi sorusu mevcut. Her yıl Şubat ayı içerisinde düzenlenen Oscar Töreni’nin bu yıl ileri bir tarihe erteleneceği söylenmekte. Farklı kaynaklardan gelen bilgilere karşılık olarak, akademi yönetim kadrosunun törenin ertelenmesi konusunu tartışmaya açık hale getirdiği söyleniyor.

Oscar Töreni ne zaman gerçekleşecek?

Oscar Ödülleri yönetimi, koronavirüs salgını nedeniyle kurallarını değiştirdiğini resmi olarak açıklamıştı. Şimdi ise bunun yeterli olmayabileceği gündemdeki yerini aldı. Koronavirüs salgınıyla mücadelenin çok daha uzun süreceği tahminleriyle birlikte Akademi Ödül Töreni’nin ertelenmesi düşünülüyor. Önümüzdeki yıl 28 Şubat 2021 tarihinde düzenlenecek olan törende yarışacak olan filmlerin çok kısıtlı olduğu düşünülüyor. Çekimleri yarıda kalan, ekibi toplanamayan, vizyona giremeyen onlarca film de bulunuyor. Sinemalar açıldığında da ikinci bir koronavirüs dalgasının başlamayacağı garantisi verilemiyor.

Akademi başkanı David Rubin’in Variety’ye söylediklerine göre, Oscar Töreni gerçekleştirilirse, koronavirüsün seyrinin nasıl değişeceği ön görülemiyor: “Nasıl bir düzen olacağını bilmek imkansız. sinema kutlaması yapmak istediğimizi biliyoruz, ama bunun için tam olarak nasıl bir formla ilerleneceğini bilmiyoruz.”

Oscar Töreni ertelenecek mi?

Oscar Töreni ertelenecek mi sorularına bir cevap daha, Akademi’nin değiştirdiği kurallar arasında filmlerin en az 7 gün boyunca sinemada gösterime girmesi bulunuyordu. Yeni kurala göre filmlerin internette gösterime girmesi yeterli olacak: “Bence herkes yönetmenlerin sözlerine karşı sempati duyuyor ve bizler burada üyelerimiz ile sinema topluluğunu desteklemek için buradayız. Sinema gösterimleri yapıldığında nelerin gerçek olacağını bilmememiz mantıklı. Yalnızca bu yıl ve sinemaların kapalı olduğu zaman için izin vermemiz gerekiyor. Böylece birçok harika filmler gösterime girebilir.”

Şimdilik Oscar Töreni’nin ertelenip ertelenmeyeceği belli değil gibi gözüküyor. Eğer gerçekleştirilebilirse tören, 28 Şubat 2021’de düzenlenecek.

Daha fazlası için Otağ‘ı, İnstagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!