Oyunların Çıkış Tarihleri Neden Erteleniyor?

Oyunların çıkış tarihleri neden erteleniyor? Kimse sabırsızlıkla çıkmasını beklediği bir oyunun ertelenmesini istemez, değil mi? Peki bu her zaman böyle mi olmalı? Yoksa bazı oyunlar -hatta belki de çoğu oyun- için bu durumun tersi mi geçerli? Gelin bunu birkaç örnek ile anlamaya çalışalım.

Oyunların Çıkış Tarihleri Neden Erteleniyor

Oyunların Çıkış Tarihleri Neden Erteleniyor – Kötü Bir Örnek: AC Unity

İlk vermek istediğim örnek, bariz bir şekilde ertelenmesi gerekirken ötelenmeyen bir yapım: Assassin’s Creed Unity. Unity çıkışında hem PC’de hem de konsollarda o kadar kötü bir optimizasyona sahipti ki, belki de oynanışı ve hikayesiyle hayranlarından ve yapım basınından iyi bir tepki alacakken, sırf bu kötü optimizasyon nedeniyle yine hem o hayranlar hem de basın tarafından topa tutuldu.

Yapım performans tarafında tam bir fiyaskoydu. Sadece buglar ve glitchler de değil, konsollarda vaat edilen 30 FPS barajının bile tutturulamamış olması, kullanıcılar tarafından kabul edilebilecek bir şey değildi. Ubisoft yapımın çıkışından sonra yamalarla bu düzeltti, fakat bu düzeltmeyi grafikleri düşürüp, NPC sayısını azaltarak yaptığı için yine bir sürü kullanıcıdan tepki gördü.

Unity faciası, sonraki senenin oyunu olan Syndicate’ın satışlarını da kötü yönde etkileyince, Ubisoft seriye bir senelik bir ara verdi. Ubisoft’un bariz bir şekilde öteleyip yapımının optimizasyonu üzerine çalışması gerekiyordu, fakat bunu yapmayıp yapımı zorla çıkartınca, neredeyse bu, 8 yıllık dev bir serinin sonu oluyordu.

Oyunların Çıkış Tarihleri Neden Erteleniyor, Bu Kötü Bir Şey Mi?

Oyunların Çıkış Tarihleri Neden Erteleniyor yazımızda vermek istediğim ikinci örnek, ötelenmesi gerekirken ötelenip, çıkışında iyi tepki alan bir yapım: GTA V. GTA serisini oyun dünyasıyla alakası olan, olmayan herkes bilir. Serinin 5. büyük yapımı da buna bir istisna değildi. Eser, konsollara 2013 yılının sonunda çıkmış olmasına rağmen PC sürümü Ocak 2015 için duyurulmuştu. Fakat yapım önce mart ayına, sonra da nisan ayına ötelenerek ilk duyurulan tarihten 3 ay sonra çıkış yaptı.

Oyunların Çıkış Tarihleri Neden Erteleniyor

Geliştiriciler, bu 3 ayı yapımın optimizasyonunu düzeltip, geliştirerek geçirdiler. Sonuç olarak eser ortaya çıktığında düşük seviye sistemlerde bile ortalamanın üzerinde bir performans ile çalışabiliyordu. Yapım konsollarda yakaladığı başarıyı, 1.5 yıl sonra tekrardan PC’de de yakalamıştı. Yapımın multiplayer modu olan GTA Online, bugün bile çok fazla kullanıcı tarafından oynanmaya devam ediyor. Unity ise, insanların aklına, farklı bir yöne giren bir serinin kötü bir yapımı olarak geliyor.

Bu konuyla ilgili olarak yakın dönemden verebileceğim en iyi örnek sanırsam Cyberpunk 2077 olur. Yapım ilk başta Nisan 2020’de çıkacaktı fakat önce eylül sonra kasım ayına ertelendi. Çoğu kullanıcı bu durumdan memnun olmasa da, başka bir kesim yukarıdaki gibi örnekleri göz önünde bulundurarak, bu ertelenmeyi iyiye yordu. Eserin ne kadar başarılı olacağını çıkış tarihi geldiğinde göreceğiz.

Oyunların Çıkış Tarihleri Neden Erteleniyor yazımızın sonuna geldik. Bunun gibi daha fazla içerik için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR