Playstation 5 SSD Sayesinde PS4’ten 100 Kat Hızlıymış

playstation 5 ssd

Sony’nin iddiasına göre yeni nesil özel tasarım Playstation 5 SSD’si sayesinde Playstation 4’ten 100 kat daha hızlı ve daha stabil olacakmış.

Özellikle yeni nesil konsollarda, PC’de yıllardır olmasına rağmen, öve öve bitiremedikleri SSD teknolojisi için bugün bir övgü daha geldi. Playstation 5 için özel olarak tasarlanan SSD sayesinde cihaz, Playstation 4’ten 100 kat daha hızlı olacakmış. SSD’lerin PC kanadında hem açılış, hem yükleme hem de grafiksel manada fark yarattığını dikkate alırsak bu iddiaların doğru olma olasılığı da yüksek.

playstation 5 ssd

Playstation 5 SSD’si Ne Kadar Fark Edecek?

Playstation 5 SSD diskleri hakkına yakın zamanda bir diğer yorum da Unreal Engine 5’in geliştiricisi Epic Games’ten gelmişti. Epic Games’in yorumlarına göre yeni nesil konsollardaki SSD’ler sayesinde artık Unreal Engine 5 daha fazla veri gönderebilecek ve böylelikle daha kaliteli grafiklerle beraber daha iyi oynanış sunabilecekmiş. Sony’de paylaştıkları dökümanda bu konuda şunları söyledi:
“Mesela, özel tasarım SSD’ler sayesinde, oyun verisini PS4’ten 100 kat daha hızlı aktarmayı planlıyoruz. Böylelikle yükleme süreleri kısalacak ve oyuncular daha iyi deneyim yaşayabilecek.”

Biz, SSD muhabbetinin biraz abartıldığına inanıyoruz. SSD yıllardan beri olan bir teknoloji ve yeni bir şey değil. SSD’nin yükleme sürelerini kısalttığı doğru, ancak grafiksel manada iş genellikle ekran kartlarına kalır. Bize göre Micorosft ve Sony daha iyi reklam kampanyası yürütmek adına SSD teknolojisini birazcık abartıyor. İşin tuhaf tarafıysa konsol oyuncularının bunu hiç garipsememesi.

Daha fazla haber için Otağ‘ı takipte kalmayı unutmayın!