Renault 15.000 Çalışanını İşten Çıkaracak

Renault 15.000 Çalışanını İşten Çıkaracak

Fransız otomobil üreticisi Renault Cuma günü yaptığı açıklamada, bazı fabrikaları yeniden yapılandırmak ve potansiyel olarak diğerlerini kapatmak için sendikalarla görüşmeler başlattığını ve satışlardaki düşüşü azaltmak için dünya çapında yaklaşık 15.000 işten çıkarmayı planladığını doğruladı.

Koronavirüs krizi nedeniyle gerileme ile karşı karşıya kalan Renault, önümüzdeki üç yıl boyunca üretimi daha da küçülttüğü ve daha kârlı modellere verdiği için 2 milyar euro tasarruf yapmayı hedefliyor. Yetkili, küresel işgücünün %10’undan biraz daha azını etkileyecek iş kesintileri, transferler ve emeklilik planları dahil olmak üzere yeniden yapılandırma önlemlerinin 1,2 milyar euroya mal olacağını söyledi. Bu yeniden yapılanma kapsamında ise Renault 15.000 çalışanını işten çıkaracak.

Renault 15.000 Çalışanını İşten Çıkaracak


CFDT sendikasından Franck Daout, Reuters’e verdiği demeçte, büyük ölçüde gönüllü bir kalkış planı ve emeklilik planı aracılığıyla Fransa’da yaklaşık 4.600 iş yapacaktı. Fransız devletinin %15’ine sahip olan grup, elektrikli Zoe modellerini yaptığı Paris’e yakın Flins’teki gibi bazı tesislerin otomobilleri birleştirmeyi bırakabileceğini ve bunun yerine geri dönüşüm faaliyetlerine odaklanabileceğini söyledi. Toplam kesintiler, Renault’nun 180.000 küresel iş gücünün %10’undan biraz azını etkileyecek. Firmanın Fransa’da yaklaşık 48.500 personeli bulunmaktadır.

Fransız devletinin %15’ine sahip olan grup, elektrikli Zoe modellerini yaptığı Paris’e yakın Flins’teki gibi bazı tesislerin otomobilleri birleştirmeyi bırakabileceğini ve bunun yerine geri dönüşüm faaliyetlerine odaklanabileceğini söyledi. Renault, Fransa’ya iş gücü getirmemesi nedeniyle, talep ettiği 5 milyon euro’luk yardım kredisine hükümet tarafından imza atılmayacağı konusunda uyarıldı.

Renault, mühendislik gibi alanlarda alt işveren sayısını azaltarak, kullandığı bileşen sayısını azaltarak, Romanya ve Fas’taki genişleme planlarını dondurup dünya çapında şanzıman üretimini azaltarak maliyetleri azaltacağını söyledi. Şirket, küresel üretim kapasitesini 2024 yılında şimdi 4 milyondan 3,3 milyon araca düşürmeyi planlıyor ve küçük kamyonetler veya elektrikli arabalar gibi alanlara odaklanıyor. Bu kapsam dahilinde 4.600’ü Fransa’da olmak üzere Renault 15.000 çalışanını işten çıkaracak veyahut başka yollarla tasarruf edecek.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.