Senaryosu En İyi Diziler – Eleştirmenler Belirledi!

senaryosu en iyi diziler

Bazı diziler vardır ki senaryosu için tekrar tekrar seyredilir ve hayranı olunur. Bu listemizde eleştirmenler tarafından belirlenmiş senaryosu en iyi diziler yer alacak. Eğer gerçekten senaryoya önem veriyorsanız ve bu hikayeler sizin için her şeyden öte ise kesinlikle hepsini izlemelisiniz.

O halde senaryosu en iyi dizler listemize bir efsaneden, Breaking Bad’den başlayalım… Dikkatli bakmanızda fayda var. Çünkü bu dizi, editörün listedeki önerisidir!

Senaryosu En İyi Diziler Listesi:

Breaking Bad

Senaryosu En İyi Diziler
Senaryosu En İyi Diziler – Breaking Bad

Bir öğretmen olan Walter White, iyi bir kimya öğretmenidir ancak maddi durumu iyi değildir. Bacanağı Hank ile birlikteyken bir uyuşturucu bakınına denk gelirler, baskın sırasında eski öğrencisi Jesse Pinkman’i görür. Ancak bir şey söylemez öleceği kanısında olduğundan Jesse’ye bir teklif sunar. Ailesini öldüğünde parasız bırakmak istemeyen White, eski öğrencisiyle uyuşturucu işine girer. Bu işe girerken kimya öğretmeni olmasının da yararı olur.

Friends

Senaryosu En İyi Diziler
Senaryosu En İyi Diziler – Friends

Dizide 3 kadın, 3 erkek 6 farklı karakter bulunmaktadır. New York’ta yaşayan ve hepsi farklı hayatların peşinden koşan bu karakterlerin başından geçen duygusal, eğlenceli ve bazen de romantik olayları göreceksiniz. Karakterlerin her bölüm başka karakterler ile etkileşiminin yanı sıra, kendi aralarında da zaman zaman romantik ilişkiler ortaya çıkıyor.

Lost

Senaryosu En İyi Diziler
Senaryosu En İyi Diziler – Lost

Avustralya’dan, Los Angeles’a uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmekte. Adada 48 farklı insan mahsur kalmıştır. Mahsur kalanlar arasında bir tutuklu, bir doktor, engelli bir adam, bir dolandırıcı, eski Irak ordusu subayı, rock yıldızı gibi değişik insanlar vardır.

Sex and the City

Senaryosu En İyi Diziler – Sex and the City

Başarılı ve kariyer sahibi New York’lu dört güzel kadının hikâyesini anlatmaktadır. Gazeteci Carrie Bradshaw, New York’ta bir gazetede kadın seks ve erkekler üzerine köşe yazıları yazmaktadır. Avukat olan Miranda erkekler konusunda katı kuralları vardır ve amacı aşık olmamaktır. Halkla ilişkiler şirketi olan grubun çapkını Samantha, uzun süreli ilişki yerine tek gecelik ilişkileri tercih etmektedir ve fazla seçici davranmamaktadır. Grubun en muhafakârı Charlotte’in en büyük amacı genç, mükemmel ve zengin erkekle büyük bir aşk yaşayıp evlenmektir.

Game of Thrones

Senaryosu En İyi Diziler – Game of Thrones

Westeros bölgesinde, kışlar yazlara göre daha çetrefilli ve uzun geçmektedir. Bölge 7 krallık bulunuyor ancak Westeros’un idaresi Demir Tahttan yapılıyor. Stark Ailesi, Demir tahta hizmet vermektedir, kral Starkların lideri Eddard Stark güneye çağırır. Eddard Stark burada Demir Taht’a oturmak isteyenlerin entrikaları arasında sıkışıp kalıyor.

The Office

Senaryosu En İyi Diziler – The Office

Dizi, Dunder Mifflin adındaki bir kâğıt şirketinin Scranton şubesinin ofisinde yaşananları konu almaktadır. Ofis çalışanları patronlarının her gün ilginç şakalarına katlanmaktadır.

Sesame Street

Senaryosu En İyi Diziler – Sesame Street

Kuklalar kullanılarak yapılan show, amacı 3-5 yaş aralığındaki çocukların öğrenme yeteneği hakkında fikir sahibi olabilmek ve en önemlisi, o yaşlarda olup okula gidemeyen maddi durumu kötü çocukların temel bilgileri öğrenebilmesini sağlamaktı.

Dexter

Senaryosu En İyi Diziler – Dexter

Dexter Morgan, Miami Polis Departmanında kan sıçrama analizcisidir, ancak Dexter’in bilinmeyen bir tarafı vardır. Bu tarafı ise bir seri katil olması ve kötüleri yer yüzünden silmeye çalışmasıdır.

Homeland

Senaryosu En İyi Diziler – Homeland

Nicholas Brody, 2003’ten beri kayıp bir deniz çavuşudur ve ölü sanılıyordur. Fakat Brody, uzun süre sonra bir tatbikatta terörist sığınma evinde bulunur ve devlet tarafından kahraman ilan edilir. Carrie Anderson CIA’de çalışmaktadır ve Brody’nin El Kaide’ye çalıştığını, onlarla iş birliği yaptığını ve Amerika’ya saldırı gerçekleştirme planları olduğunu düşünmektedir.

The Cosby Show

Senaryosu En İyi Diziler – The Cosby Show

Brooklyn New York’ta yaşayan Huxtable ailesine odaklı bir dizi olan Cosby Ailesi, hayata dair mesajları ve eğlenceli diyalogları ile oldukça sevilen bir dizidir.

The Sopranos

Senaryosu En İyi Diziler – The Sopranos

David Chase tarafından düzenlenen dizi, New Jersey’de bir İtalyan-Amerikan mafya ailesi patronu Tony Soprano’nun meslek, aile, şiddet, adalet ve dostluk kavramları arasındaki denge kurmaya çalışması üstüne kurulmuştur. Dizi Soprano ailesinin bireyleri ve Tony’nin yakınında bulunan insanların hayatından da kesitler sunmaktadır. Dizinin en önemli kısmı Tony ve psikiyatristi Dr. Jennifer ile arasındaki diyaloglardır.

Seinfeld

Senaryosu En İyi Diziler – Seinseld

Emmy ödüllü dizi, Larry David & Jerry Seinfeld tarafından 1989 yılında yayımlandı. Dizi, Jerry Seinfeld ve arkadaşları Elaine Benes, George Costanza ve Cosmo Kramer’ın günlük hayatta ki absürt maceralarını konu alıyor. Jerry bir komedyendir, George ise girdiği her işi batıran, yalancı, hep kaybeden bir adamdır. Elaine ise zamanında Jerry ile birlikte olmuştur ancak yakın arkadaş olarak kalmışlardır. Fazla dürüstlüğü nedeniyle sürekli başını belaya sokar, erkek arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalır. Dizinin en komik karakteri ise Jerry’nin komşusu Kramer’dır. Jerry’nin evini kendi evi gibi benimsemesiyle ve eve girip direk buzdolabına yönelmesiyle meşhurdur.

The Twilight Zone 1959

Senaryosu En İyi Diziler – The Twilight Zone

5 sezon boyunca birbirinden farklı hikayelerin anlatıldığı korku, fantastik gizem dizisini Oscar ödüllü yönetmen Jordan Peele hayata geçiriyor. Her bölümde farklı oyuncular, farklı konuların işlendiği dizinin bir bölümünde ünlü yıldızlardan Kumail Nanjiani rol alıyor.

All in the Family

Senaryosu En İyi Diziler – All in the Family

Johnny Speight tarafından yaratılan dizi, işçi sınıfı bir adam, günün önemli meseleleri üzerinde ailesiyle sürekli kavga eder.

M*A*S*H

Senaryosu En İyi Diziler – MASH

1951 yılında Kore Savaşı sırasında cephe gerisinde görev yapan MASH (“Seyyar Ordu Cerrahi Hastanesi”) anlamına gelmektedir. Bir düzine cerrah ve sağlık personelin serüvenleri anlatılmaktadır.  1972’de yayına başlayıp 1983’e kadar yayınlanmış bir Amerikan savaş sitcom televizyon dizisidir. 

Eleştirmenler Tarafından Belirlenmiş Senaryosu En İyi Diziler adlı listemizin sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!