Siyahi Yönetmenlerin Muazzam 8 Netflix Filmi

Siyahi Yönetmenler netflix

Siyahi yönetmenler tarafından çekilen muazzam 8 Netflix başyapıtı listesine hoş geldiniz. İzlemek için daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu biliyoruz, bu yüzden şu anda listeye koyduğumuz filmlerin siyahi yönetmenlerden olması veya olmaması pek önemli değil. Çünkü bu filmler ve yönetmenler çok ama çok fazla iyi.

Black Lives Matter, polis tarafından siyahi insanların sık sık ve anlaşılmaz bir tavırla cinayetlere kurban olduğu, ve en son George Floyd’un katledilmesine karşı tepki olarak Amerika’nın her yerinde gerçekleşen protestoları temsil etmekte. Siyahi hayatları sanat yoluyla alkışlamak ve siyahi insanların sinema kültürüne yaptıkları katkıları takdir etmek için; siyahi yönetmenlerin inanılmaz özelliklerle çekilmiş belgeseller ve filmlerine daha yakından bakalım… İşte karşınızda siyahi yönetmenlerden 8 muazzam başyapıt:

Siyahi Yönetmenler Tarafından Çekilen 8 Muazzam Netflix Filmi:

Uncorked

Siyahi Yönetmenler

Bu listeye daha hafif bir film ile başlayalım. Bu içten ve dramatik filmi, Insecure filmini yürüten Prentice Penny tarafından yazıldı ve yönetildi. Babası Louis’ (Courtney B. Vance) ile usta bir şarap garsonu olma hayalini bastırmak için bir yol bulmaya çalışan Elijah’ın (Mamoudou Athie) hikayesini anlatıyor. Ailenin Memphis Barbekü Restoranını devralması en büyük hayal. Bu, geldiğin yere sadık kalırken hayattan farklı bir şey istemekle ilgili bir hikaye.

Strong Island

Siyahi Yönetmenler

Yance Ford, 1992’de kardeşi William’ın öldürülmesiyle ilgili bu duygulu belgeseli yönetiyor. Tamamen beyaz olan jürinin onu öldüren beyaz adamı ve cinayetin ailesi üzerindeki etkisini konu almakta. Ford, kamerayı kendine çevirir ve bu şiddet eyleminin insan maliyetini ve daha sonra ailesi ve William’ın arkadaşlarıyla yapılan röportajlar ve davayı araştıran dedektifle telefonda konuşan yıkıcı sahneler yoluyla adaletin başarısızlığını gösterir. Teknik olarak gerçek bir suç belgeseli olarak nitelendirilse de, bir polemik ya da adalet elde etme girişimi yerine eski bir anı gibi anlatılmakta, çünkü William’a olanlar oldu bile. Strong Island, daha samimi ve doğrudan duygusal bir yaklaşım için uzman konuşma kafalarından kaçınır. Sadece William Ford’u anlatıyor, hayatı tükenen genç bir adamı.

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

Siyahi Yönetmenler

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992, Los Angeles’taki 1992 Rodney King ayaklanmaları hakkında tutkulu, önemli bir belgesel. Altı gün süren kaosta-iğrenç bir polis vahşeti eylemiyle tetiklendi-50’den fazla kişi öldü. Belgesel, insanlar ve tarihsel görüntüleri bol röportajlar kullanarak, film yapımcıları ustalıkla 1980’lerde ve 1990’ların başlarında Güney Kaliforniya’da ırk ilişkilerinin bir boyalı resmi haline getirilmiş. İçerisinde rahatsız edici kelimeler ve görüntüler mevcut, aman dikkat edelim.

Homecoming: A Film by Beyoncé

Siyahi Yönetmenler

Dünyaca ünlü, sesi güzel, yetenekli ama o bir siyahi. Siyahi olmasından dolayı çok kötü şeylere maruz kaldığını biliyoruz. Bu belgeselde tam tamına 1 saat 45 dakika boyunca eşsiz performansını izliyorsunuz. Nasıl bu kadar yetenekli olabiliyor ve hiç yorulmuyor. Anlaşılır gibi değil. Beyonce’nin 21. yüzyılın en büyük şovlarından birini yaptığı bu yapımı mutlaka izlemelisiniz.

13th

Siyahi Yönetmenler

Ava Duvernay’ın iki Netflix projesinden birisi olan, 13th belgeseli; anlatı tarzındaki sınırlı türü yetenekli film yönetmenliği ile harmanlayarak ortaya muazzam bir yapım ortaya çıkıyor. 13th, Amerika Birleşik Devleti’nde kitlesel hapsetme ve tarihsel olarak, yeniden yapılandırmadan günümüze kadar, ırkçı polislik, ceza adaleti ve hapishanedeki köleliğini nasıl sürdürdüğünü konu alıyor.

Bu yapım, siyah insanların kitlesel olarak hapsedilmesine, onları köleleştirmek, oy haklarından mahrum bırakmak ve cezaevi gibi olan sanayi kompleksi aracılığıyla telafi edilmemiş emeklerini kar etmek isteyen bir sistem tarafından baz alınmış. Cumhuriyetçilerin ve demokratların Amerika’nın en savunmasız insanlarını nasıl başarısız ve sömürdüğünü metodik olarak göstererek çileden çıkaran, ikna edici bir belgesel. Netflix’iniz yoksa, 13th’i YouTube’da ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Mudbound

Siyahi Yönetmenler
SİYAHİ YÖNETMENLERİN EN İYİ ÜÇÜNCÜ YAPIMI

Bu filmin hikaye anlatımında zengin, arteriyel bir gücü var. Yönetmen Dee Rees malzemeyi yetenekli oyuncular ve gerçek bir senaryo ile ele alıyor. Büyük trajedisi güçlü, kuşak hikaye, doruk ve şiddet; hepsi bu filmde mevcut. Jim Crow, İkinci Dünya Savaşı kahramanları için uygun bir ev bulmak için geri döner fakat savaşın dehşeti hala geçmemiştir…

Malcolm X

Siyahi Yönetmenler
SİYAHİ YÖNETMENLERİN EN İYİ İKİNCİ YAPIMI

Amerika’nın en beğenilen siyahi yönetmeni Spike Lee, Do the Right Thing, 25th Hour ve 4 Little Girls belgeseli de dahil olmak üzere son 35 yılın en iyi ve en önemli filmlerinden bazılarını yaptı. 1963’te Birmingham’daki Baptist Kilisesi bombalama hakkında en büyük filmlerinden biri ve kesinlikle en destansı olan Malcolm X’dir, 1992 tarihli The Civil Rights Leader biyografisi. Denzel Washington’un eşsiz bir performansıyla canlandırılıyor, Malcolm X, küçüklüğünü bir suçlu olarak geçirdiği zamandan, İslam’a dönüştüğü için hapsedilmesine ve hapishaneden çıktıktan sonra Müslümanlar ile olan sürtüşmesine ve sonrasındaki suikastına değiniyor. Filmin üç saatlik süresi ve epik bir olay öyküsü var.

Moonlight

Siyahi Yönetmenler
SİYAHİ YÖNETMENLERİN EN İYİ YAPIMI

Chiron, tokluğun para birimi olduğu Miami’nin yoksul bir mahallesinde yaşıyor ve eşcinsel ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu düşünen insanlar yüzünden annesi tarafından kötü davranışlar görüyor. Ama arkadaşı Juan gerçekten onu bir çocuk gibi besleyen uyuşturucu satıcısı ve Kevin, kimseyi söylemediği bir sırrını paylaştığı sınıf arkadaşı. Bu iki arkadaşı, bu hikayenin ipleri. Moonlight, en iyi senaryolardan birine, ve en iyi oyunculuğa ve son on yılın en güzel sinematografisine sahiptir. Siyahi hayat, daha önce hiç böyle gösterilmemiş bir şekilde anlatılmıştır. Ve onun açıklaması zor bir draması, ve yine açıklaması çok zor olan romantizmi vardır. Ölmeden önce izlemeniz gereken filmlerden birisidir.

Siyahi Yönetmenlerin Muazzam 8 Netflix Filmi adlı listenin sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!