SSD Fiyatları Düşebilir

2020’nin sonlarına yaklaştıkça ülkemizdeki fiyatlandırma politikası özellikle teknoloji bakımından ne yazık ki kullanıcı dostlu olmaktan uzaklaşıyor. Yeni seri ekran kartlarını veya yeni seri cep telefonlarını edinmek her geçen gün birazcık daha zorlaşıyor. Bu durum tüketiciyi oldukça yıpratıyorken bu zor günlerde teknoloji meraklıları için ilaç niteliğin bir fiyat düşüşü bekleniyor. Gelin, SSD fiyatları için arkada yatan söylentilere hep beraber bakalım.

SSD Fiyatları

Depolama birimleri bilgisayarın düzgünce çalışabilmesi için gerekli bir donanım parçası olmasına rağmen en satın alınabilir bilgisayar parçalarından birisi. Yine de bizce bir indirim hiç kötü olmazdı. Stroge Newsletter tarafından yapılan açıklamada NAND flash (fazladan güç kaynağına ihtiyaç duymayan kalıcı hafıza bellekleri) depolama birimlerinin ortalama satış fiyatlarının 2020’nin son çeyreğinde %10 civarında düşüşe geçeceği ön görülüyor. Gerekli verileri depolama ve hafıza marketinin nabzını sürekli olarak tutan TrendForce firmasından aldığını söyleyen Newssletter, fiyat düşüşünün muhtemel sebebinin gereğinden fazla üretim sebebiyle parçaların elde kalması olduğunu söylüyor

SSD Fiyatları

SSD fiyatları için %15 indirim

Aynı kaynaktan doğan söylentilerin devamında ise aynı durumun SSD’ler (Solid State Drive) için de geçerli olduğu görülüyor. Aynı şekilde 2020’nin son çeyreğinde SSD fiyatlandırmasında da %15’lik bir düşüş görülmesi bekleniyor. Bu oran her ne kadar küçük görünse de uzmanlar farkın raflarda fark edilebilecek kadar fazla olduğunu belirtiyor. 

2021 yılının başlarına geldiğimizde ise uzmanlar fiyatların yükselmeyeceğini aksine NAND flash depolama birimlerindeki indirimin %15’e çıkacağını ön görüyorlar. Bu düşük fiyatlardan etkilenecek olan SSD’lerin de fiyatlarının da daha fazla düşmesi gayet muhtemel.

HDD’ler atılsın SSD’ler Takılsın

SSD Fiyatları
GTA V Yükleme Ekranı

SSD’lerin oyun bilgisayarlarına yaptığı sihirleri bilmeyen yoktur. Bilgisayarın açılma süresinden tutun yükleme ekranlarına kadar neredeyse her şeyi hızlandırılan parçanın fiyatındaki bu düşüş, oyuncular için ilaç niteliğinde. Eğer eski tip HDD’nizden kurtulmak istiyorsanız yeni fiyatlandırmaları beklemenizden fayda var. Her ne kadar haber şu anlık bir söylentiden ibaret olsa da kaynakların güvenirliliği bizi doğruluğuna inandıran faktörlerden. Gerçekler ancak 2020 son çeyreğinde açığa çıkacak. O zamana kadar takipte kalın!

AMD’nin yeni işlemcisi Ryzen 9 5900X hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsimiz.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR