Tencent ve Bohemia Interactive Çıkmazı

tencent bohemia interactive

The Information’ın kaynaklarına göre Tencent, Bohemia Interactive’de büyük bir hisse satın aldı. İddialara göre şirketin yüzde 70-80 hissesi için 260 milyon dolar ödeyen dev Çinli firma, oyun endüstrisini domine etme planını uygulamaya devam ediyor. Bohemia Interactive; Arma 3, Ylands ve DayZ’nin yapımcısı olarak biliniyor.

The Information’un konu hakkındaki açıklamaları ise şu şekilde:

Tencent, oyun firmaları ile büyük bir rekabet halinde. Bu bağlamda, ellerini güçlendirmek için yaptıkları çalışmalar son sürat devam ediyor.

The Information

Söz konusu çinli firma için yoğun bir yıl oluyor, kendileri Conan Exiles’in stüdyosu Funcom’u da satın almışlardı. Aynı şekilde, Spec Ops’un stüdyosu Yager’a da yatırım yaptılar ve System Shock 3’ün geliştirmesini devraldılar. Yakın zamanda Valorant’ın geliştiricisi Riot Games’in sahibi olacak olan Çinli firma, rekabette öne geçmek için oyun dünyasını ele geçirmeye devam ediyor.

tencent bohemia interactive

Bohemia Interactive, Tencent Karşısında Bağımsızlığını Koruyabilir

Bir diğer iddia da, heniz resmi açıklama olmadığı için, bu haberlerin yalan olduğu yönünde. Bohemia Interactive’in pazarlama Müdürü Petr Poláček, bu konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

Tencent bizi satın almadı, Bohemia Interactive bağımsız bir stüdyo olmaya devam ediyor. Bu bilgilerin nereden geldiğini bilmiyoruz, belki ilerde stratejik işbirliği olabilir ama şu anlık satın alma söz konusu bile değildir.

Petr Poláček
tencent bohemia interactive

Gelişmelere hızla ulaşmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalabilirsiniz.