Tenet Fragman İncelemesi

Tenet fragman incelemesine hoş geldiniz, film hakkında yeni gelen bilgiler bizi çok heyecanlandırdı. Biz de sizlerle beraber film üzerine biraz konuşalım dedik. İlgili fragmanı hemen altta sizlere verdik, videoyu saniye saniye inceleyip Tenet’in bizlere neler anlatmak istediğini tartışacağız. Emin olun, hazırladığımız Tenet fragman incelemesi, aklınızdaki birçok soruyu cevaplandıracak. Hazırsanız başlayalım.

Fragman Başlangıcı

tenet fragman incelemesi

Fragman sarışın bir abimizin ana karakterlerimizden birini oynayacak olan John David Washington’a yaptığı konuşma ile başlıyor. Abimiz konuşmasında “Sana bir şeyden bahsedeceğim, adı Tenet. Doğru kapıları açabileceği gibi, yanlış kapıları da açabilir. Dikkatli kullan.” diyor. Buradaki dikkatli kullan lafını aklınızda iyice tutmanız lazım, ileride tekrar hatırlayacağız.

tenet fragman incelemesi

Fragmanın hemen devamında ana karakterimizin binalara tırmandığını ve “Yaptığımı yapabilmem için karşımdaki tehdidi birazcık anlamam lazım.” dediğini görüyoruz. Sonrasındaysa laboratuvar teknisyenine benzeyen karakterimiz Washington’a “Anladığım kadarıyla Üçüncü Dünya Savaşı’nı engelleyeceğiz.” diyor. Böylelikle Washington’un özel bir iş adına birileri tarafından tutulduğu anlıyoruz. Laboratuvar konuşmasının devamındaysa Washington’un bir eşyayı dokunmadan eline çekebildiğini fark etmişsinizdir, bunu da aklınızda tutun.

Birtakım Bilgiler

Fragmanın 45. saniyesinden itibaren seri görüntüler zinciri başlıyor. Filmin ikinci başrolü olan Robert Pattinson sahneye çıkıyor ve “Beni neden çağırdın?” diyor. Ayrıca görüntülerle beraber Washington’un bir Rus’u aradığını da anlıyoruz.

tenet pattinson ve washington

Bu noktadan sonra fragman bizleri bilgi bombardımanına tutmaya başlıyor. Ana karakterlerimiz Pattinson ve Washington’un bir tesise girdiğini görüyor, zaman yolculuğu hakkında konuştuklarını işitiyor ve filmin kötü adamına benzeyen bir abimizin “O, gelecekle bağlantı kurabiliyor.” dediği sahneye misafir oluyoruz.

Tenet Fragman İncelemesinin Asıl Çıkarımı

tenet washington

Hemen sonrasındaysa laboratuvara geri dönüyor ve filmin ana temasını anlayacağımız sahneyi izliyoruz. Washington elindeki silahı doğrultuyor ve tetiğe basıyor; tetikten kurşun çıkması gerekirken, duvara saplanmış bir kurşun tekrar silahın içine giriyor. Tenet fragman incelemesinin asıl çıkarımı işte tam bu noktada ortaya çıkıyor.

Buraya kadar size bahsettimiz parçaları birleştirmeye başlayayalım: Ortada dikkatli kullanılması gereken Tenet isimli bir olgu var, zaman yolculuğu var ve gelecekle bağlantı kurabilme var. Silah sahnesiyle beraber bütün bu parçaları birleştirdiğimizde biz şu fikre ulaştık: Tenet, gelecekle bağlantı kurarak, cisimlerin kendi zamanlarını geriye alabilmelerini sağlayan bir güç. Bu güç sayesinde namludan halihazırda çıkmış olan kurşun geri yerine gidebiliyor, bu güç sayesinde karakterlerimiz binalara tırmanabiliyor ve bu güç sayesinde -fragman ilerledikçe göreceğiz- ters takla atarak parçalanan bir araba kendi içerisinde zaman yolculuğu yaparak tekrardan eski haline gelebiliyor.

tenet fragman incelemesi

Bu noktadan sonra, kendimizce, olayı çözebildiğimizi düşünüyoruz. Unutmayın ki bahsettiğimiz bu Tenet muhabbeti sadece bir teori, yani film çıktığında Tenet tamamen başka bir şey olabilir. Ancak biz şu noktadan itibaren fragman incelememizi kendi teorimiz üzerinden yapacağız.

Her Şeyin Netleşmesi

Sarışın abimizin Washington’a ulusal çıkarlardan bahsetmesiyle devletlerin de işin içerisinde olduğunu anlıyor ve Washington’un bir kapışma sahnesinde düşürdüğü silahı geri eline çekerek Tenet’i kullandığını görebiliyoruz. Ayrıca, gene binalardan atlayan çılgın karakterlerimizden sonra, üstte bahsettiğimiz ters devrilen arabanın Tenet’i kullanarak tekrar doğrulması olayını görüyoruz.

tenet kötü adam

Bir noktada filmin kötü adamı olarak gözüken karakter ve Washington arasında şöyle bir diyalog geçiyor:
Muhtemel kötü adam – “Nasıl ölmek isterdin?”
Washington + “Yaşlanarak.”
Muhtemel kötü adam – “O halde yanlış mesleği seçmişsin.”
Biz, bu diyalogun gene zamanı geriye alma muhabbetine bir referans olduğu çıkarımını yaptık. Muhtemel kötü adamımız Washington’a basitçe, zamanı geriye alabildiğinden dolayı, yaşlanarak ölemeyeceğini söylüyor.

tenet yerde yatan asker

Sonlara Doğru

Tenet fragman incelemesinin sonlarına yaklaşıyoruz. Muhtemel kötü adamla Washington’un arasında geçen konuşmanın hemen akabindeyse bir deniz aracının havalandığını, özel kuvvet ekibine mensup birisinin yerde kriz geçirdiğini (Bu bir zamanı geriye alma sahnesi de olabilir.) ve Washington’un girdiği bir kavgada muhtemelen Tenet’i kullanarak zamanı büktüğünü gözlemliyoruz.

tenet fragman incelemesi

Fragmanın sonlarına doğruysa Tenet’in önemine vurgu yapan birtakım konuşmalar görüyor ve Pattinson’un özel bir kıyafet içerisinde “Onları kurtarmalıyız.” dediğine şahit oluyoruz. Belli ki Tenet’i kullanabilen ekibimiz, birilerini ya da bir şeyi kurtarmak adına, bir görev üstündeler.

Son

Fragmanın sonundaysa da bomba diyalog karşımıza çıkıyor. Washington, yüzündeki oksijen tüpü maskesiyle, “Şu zamanın akşını tersine çevirme muhabbetine göre; şimdi burada olmamız, aslında hiç olmadığımız anlamına mı geliyor?” diyor. Böylelikle de fragman bu vurucu cümleyi ortaya atarak bitiyor.

tenet washington oksijen tüpü

Tenet fragman incelemesinin burada sonuna geldik. Fragmanda dikkatimizi çeken her şeyi size anlatmaya çalıştık ve teorilerimizi öne sürdük. Yaptığımız Tenet fragman incelemesinin film hakkındaki soru işaretlerini biraz da olsa yanıtladığına inanıyoruz.

Daha fazla inceleme ve haber için Otağ‘ın İnstagram ve Twitter hesaplarını takipte kalmayı unutmayın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR