The Salesman’a Hapis Cezası

The Salesman’a filmiyle büyük üne kavuşan İranlı aktris Taraneh Alidoosti 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Neden hapis cezasına çarptırıldığına dair detayları bu haberimizde sizlere The Salesman’a hapis cezası başlığında anlatacağız.

BBC Persia haberine göre Asghar Farhadi’nin “The Salesman”ın yıldızı ve İran’ın en popüler kadın aktörlerinden Taraneh Alidoosti’nin hükümet karşıtı aktivizm suçlamalarıyla ilgili beş ay hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi. Cezanın iki yıl boyunca askıya alındığını ve 1 Temmuz’da resmen açıklanacağını tweetleyen Alidoosti’nin avukatı Kaveh Rad’e atıfta bulunulduğu bildirildi.

Asghar Farhadi; “Bizler yurttaş değiliz, tutsağız, milyonlarca tutsak.” gönderisini paylaşmıştı. Oynadığı ‘Satıcı’ film 2017 yılında En İyi Yabancı Dilde Oscar ödülünü alırken BD Başkanı Donald Trump’ın seyahat yasağını Twitter’da “ırkçı” yorumunu yaparak ödül törenini protesto etmişti. Alidoosti, iki yıllık süre içinde başka bir suçtan hüküm giymemesi halinde hapis yatmayacak

The Salesman'a Hapis Cezası
Taraneh Alidosti

The Salesman’a Hapis Cezası Daha Önce Verilmişti

Oyuncuyu son olarak İran yapımı Shahrzad dizisinde oynamıştı. The Salesman filmi ise En İyi Yabancı Dilde Film kategorisinde Oscar ve En İyi Aktör, En İyi Senaryo dalında Cannes’da ödülün sahibi olmuş, Golden Globe’a aday gösterilmişti. 

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR