The Two Popes ve Vatileaks İncelemesi

Yeni Papa’nın Seçilmesi

Gerçek olaylardan esinlenilen ve iki Papa’nın arkadaşlığını merkezine alan The Two Popes ve Vatileaks filmi, Papa II. John Paul‘un ölümüyle beraber başlıyor. Yeni Papa’nın seçilmesi için dünyanın dört bir yanından kardinaller Vatikan’a davet ediliyor. Davet edilenler arasında bulunan Buenos Aires Başpiskoposu Kardinal Jorge Mario Bergoglio, papa olmak istemese de Konklav’da öne çıkan isimler arasında bulunuyor. Bir diğer aday da bavyeralı muhafazakar Kardinal Joseph Ratzinger ise seçilmek için can atmakta. Seçimi kazanan Ratzinger Papa XVI. Benedictus adını alarak görevine başlıyor. Reformcu tarafta olan Kardinal Bergoglio ise kilisenin geleceğine karamsar baktığı için başpiskoposluk görevinden istifa edip hayatına normal bir din görevlisi olarak devam etmek istiyor.

The Two Popes ve Vatileaks
Kardinal Bergoglio Konklav’da oy kullanıyor.

Kardinal Bergoglio’nun Vatikan’a Gelmesi

Aradan 7 yıl geçmesine rağmen Kardinal Bergoglio’nun istifa dilekçesi yanıtsız kalmıştır. Çağrısına yanıt bulabilmek için Vatikan’a uçak bileti alan Kardinal, mucizevi bir şekilde Vatikan’a davet edilir. Kardinal, Vatikan’a gelirken Papa da yeni ortaya çıkan Vatileaks ile uğraşmaktadır. Vatileaks, Vatikan’ın gizlenmiş bazı belgeleri, rahipler arasında bekaret konuşmaları, çocuk istismarı belgeleri, rahiplerin eşcinsel eğilimleri, kilisedeki kadınların yaşamları ve Vatikan Bankası’nın yolsuzlukla, kara para aklamakla suçlanmasını içeriyor. İtalyan gazeteciler tarafından sızdırılan belgeler uzunca bir süre konuşulmuş, kilisenin güvenirliğini sorgulamıştı.

The Two Popes ve Vatileaks
Papa’nın Malikanesi Castel Gandolfo’nun Bahçesi

Sonunda Papa ve Kardinal Bergoglio, Castel Gandolfo’da buluşuyorlar. Kardinal, bu sefer dilekçesini şahsen vermek istiyor. Fakat Papa kabul etmemekle kalmıyor üstüne Kardinal’in bu hareketinin protesto olduğunu öne sürüyor. Ayrıca onu göreceli ve uzlaşmacı olmakla suçluyor. Kardinal, gelenekleri tartışırken kilisenin inançlı insanları kaybettiğini ve uzlaşmanın kötü bir şey olmaktansa zaman ayak uydurmak olduğunu söylüyor. Papa’yı çocuk istismarına göz yummakla suçluyor (Papa, Münih Başpiskoposuyken Peter Hullermann isimli çocukları istismar eden bir din görevlisini koruyordu). Yaşanan bu tartışmalar sonucu Papa, Kardinal’i görevden almakla tehdit ediyor.

The Two Popes ve Vatileaks
Papa ve Kardinal sohbet ediyor.

İkili, beraber yedikleri bir akşam yemeği sonrası sarayın salonunda buluşuyor. Kardinal istikrarlı bir şekilde her fırsatta istifa dilekçesini bizzat vermeye çalışsa da bu eylemleri Papa görmezden geliyor ve sürekli konuyu değiştiriyor. Papa kendi içini açarak, artık Tanrı’yı hissetmekte zorlandığı itiraf ediyor. Bundan cesaretle Bergoglio da geçmişinden bir parça şeyler anlatıyor. Flashback yöntemiyle Kardinal’in 1956 yılında kendi ülkesindeki siyasi karmaşayı, mesleği ve nişanlısını terk edip din adamı olması anlatılıyor. Meslektaşlarını, askeri rejimle işbirliği yaparak yüzüstü bırakmasından pişmanlık duyması seyirciye hissettiriliyor.

papa ve kardinal
Akşam yemeği sonrası ikili sarayın salonunda buluşuyor.

Papa’nın İtirafı ve İstifası

Papa ertesi gün acil olarak Vatikan’a çağırılıyor (Yukarıda bahsettiğim Vatileaks belgeleriyle bağlantılı olan Vatikan Bankası yolsuzlukları hakkında yayınlanan kitaptan dolayı). Helikopterdeyken Kardinal son bir umutla bir daha dilekçesini vermeye çalışıyor. Papa, öncekilerde de olduğu gibi reddediyor. Vatikan’a döndükten sonra ikili ayrılıyor. Bergoglio, Roma’da gezinip bir barda Arjantin – Ekvador karşılaşmasını seyrediyor. Papa, ertesi gün Kardinal’i Sistina Şapeli’ne davet ediyor. Papa XVI. Benedictus, Kardinal’in biletini çağrılmadan önce alması ve mumun dumanının aşağıya doğru çıkmasını yorumlayarak istifa etmek istediğini söylüyor. Kardinal Bergoglio ne yapsa da Papa’yı istifadan vazgeçiremiyor.

papa ve kardinal
Papa ve Kardinal, Sistina Şapeli’nde

Katolik Kilisesi tarihinde 700 yıl sonra ilk defa bir Papa istifa edecektir. Şapel’den çıkarken Kardinal, Papa’ya birkaç tango hareketi öğretmeye çalışır. İkili bir süre dans ederler. Ertesi yıl Papa istifa eder ve Konklav, Kardinal Bergoglio’yu Papa seçer. Çeşitli belgesellerden alınmış tarihi görüntüler ile ikilinin dostça buluşmaları gösterilir ve film ironik bir biçimde (Papa XVI. Benedictus bir alman, Kardinal Bergoglio ise arjantinlidir) Almanya ile Arjantin arasında oynanan 2014 FIFA Dünya Kupası Finali ile biter.

papa ve kardinal
Papa ve Kardinal, 2014 FIFA Dünya Kupası Finali’ni izliyor.

Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın !

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR