TikTok, Çocuk Gizlilik Sözleşmesini İhlal Ediyor

Kısa videolar hazırlamak ve paylaşmak için popüler bir uygulama olan TikTok,  20 Ticaret ve Çocuk Grubu’ndan oluşan bir koalisyon ile Perşembe günü yaptığı açıklamada, çocukların mahremiyetini korumak için Federal Ticaret Komisyonu ile bir anlaşma yaptığını söyledi.

TikTok, Çocuk Gruplarına Yönelik Gizlilik Sözleşmesini İhlal Ediyor

Geçen yıl, bu konuda büyük değişiklikler yapmayı kabul etti. İddia edilen ihlaller arasında, bir ebeveynin onayı olmadan 13 yaşın altındaki kullanıcılardan ad, e-posta adresi, video ve diğer kişisel bilgilerin toplanması vardı.   Federal düzenleyiciler: uygulamanın kullanıcı bilgilerini varsayılan olarak herkese açık hale getirdiği sırada,  bir çocuğun kullanıcı adı, resmi ve videolarının başkaları tarafından görülebileceğini tespit etti. Ajans ayrıca yetişkinlerin çocuklara mesaj göndermek için video paylaşım uygulamasını kullandığını söyledi.  

13 Yaşından Küçükler TikTok’a Kayıt Olabiliyor

tiktok

Anlaşmanın bir parçası olarak video paylaşım uygulaması, çocuklarının kişisel bilgilerini toplamadan önce bir ebeveynin iznini almayı kabul etti. Ayrıca, 13 yaşından küçük olduğu belirlenen çocukların videoları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini silmeyi ve yaşları bilinmeyen kullanıcıların videolarını ve diğer kişisel bilgilerini kaldırmayı kabul etti.

Ancak Ticari Serbest Çocukluk Kampanyası ve Dijital Demokrasi Merkezi TikTok’un taahhütlerine uymadığını söyledi. Diğer şeylerin yanı sıra, şikayet 2016’da 13 yaşın altındaki çocuklar tarafından TikTok’un silmediği ve uygulamada kalan bir dizi video tespit etti.

TikTok, video göndermelerini önlüyor ve kişisel verilerini toplamıyor. Ancak şikayet olan konu, başlangıçta uygulamaya kaydolan bir çocuğun, hemen sahte bir doğum tarihi kullanarak onu anında silip aynı mobil cihazda 13’ten fazla hesaba kaydolabileceğini söyledi.

(Bunu Salı günü test eden bir muhabir, kaydettirdiği bir çocuğun hesabını sildikten sonra 13 yaşından büyük bir kullanıcı için bir hesap oluşturabildi.) E-postayla gönderilen bir açıklamada, bir TikTok sözcüsü “Gizliliği ciddiye alıyoruz ve kullanıcılarımız için güvenli ve eğlenceli bir topluluk olmaya devam etmesine yardımcı olmaya kararlıyız.” dedi.  

TikTok’un popülaritesi pandemi sırasında evde karantinada olan ülkeler arasında yükseliyor. Uygulama kullanım verilerini izleyen bir şirket olan Sensor Tower’a göre, uygulama Mart ayında ABD’deki yeni kullanıcılar tarafından yaklaşık 11 milyon kez, Aralık ayında toplamın neredeyse iki katı kadar indirildi.

Ayrıca göz atın: Facebook, Giphy’i satın alması sonrası iMessage ve Twitter için büyük etkileri olabilir Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.