Top 10 Hikaye Bazlı Oyunlar, Hikayeli Oyunlar Listesi

dishonored

Top 10 hikaye bazlı oyunlar, hikayeli oyunlar listesi yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda senaryo odaklı yapımlar arayan kimselere yardımcı olacağız. İki türlü insan vardır, kimisi yapımları anlattıkları öyküler nedeniyle değerlendirirken kimisi de oynanışla. Bazıları da bu işin dengesini bulmuştur, şahsen ben onlardan birisiyim. Bu yazımda sizlere, bana göre, anlattıkları öykülerle beni derinden etkilemiş ve hayatıma yön vermiş bazı yapımlardan bahsedeceğim. Ümidim, aradığınız öyküleri bahsedeceğim bu serilerde bulmanız ve memnuniyetle ayrılmanız yönünde olacak.

Top 10 Hikaye Bazlı Oyunlar, Hikayeli Oyunlar Listesi

Hikaye Bazlı Oyunlar Hikayeli Oyunlar Listesi

Hikaye Bazlı Oyunlar Listesi: Metro Serisi

Metro serisi; yalnızlığı, korkuyu, umutsuzluğu iliklerimize kadar bize hissettiren seri. Metro 2033, Metro Last Light ve Metro Redux yapımlarıyla beraber korkuyu ve çaresizliği çok iyi anlatan bu yapımlar. Anlattıkları senaryoyla beraber verdiği mesajlarla öne çıkmakta. Metro Redux hariç, pek beğenemedik biz o yapımı, geriye kalan bütün seriyi oynamanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Hikaye Bazlı Oyunlar Hikayeli Oyunlar Listesi

Hikaye Bazlı Oyunlar Listesi: Bioshock Serisi

Andrew Ryan özgürlükçü ütopyasını denizin altına inşaa etti, Zachary Comstock ise muritlerini göğün üzerine çıkarttı. Deneyim edenlerine sunduğu derin senaryosu ve sanatsal şovuyla beraber, Bioshock serisi şüphesiz ki deneyim edilmesi gereken bir yapım. Bioshock, Bioshock 2 ve Bioshock Infinite’yi oynarken denizin altına batmış rüyaları görecek, göklere ulaşmış deliliği tadacaksınız.

Hikaye Bazlı Oyunlar Hikayeli Oyunlar Listesi

Hikayeli Oyunlar Listesi: Batman Arkham Serisi

Batman fanı olun ya da olmayın, bu seriyi kesinlikle deneyimlemeniz gerek. Arkahm Asylum, Arkham City, Arkham Origins ve Arkham Knight dörtlemesiyle oluşan bu seriyi mümkünse tamamen deneyim edin, ancak serinin zirve yapımlarının Arkham City ve Arkham Knight olduğunu da bilin. Hatta sadece Arkham City ve Arkham Knight’ı oynasanız da olur, sadece bu iki efsaneyi oynamanız gerektiğini bilin. Mükemmel oynanış mekanikleriyle, harika kurgusuyla, verdiği güç hissiyatıyla ve elbette anlattığı harika öyküsüyle bu iki yapım listemizde olmazsa olmazdı.

Hikaye Bazlı Oyunlar Hikayeli Oyunlar Listesi

Hikayeli Oyunlar Listesi: Star Wars Knights of the Old Republic

Gerçek bir uzay macerası tatmak istiyorsanız bu yapım sizin için biçilmiş kaftan. Sunduğu RPG elementlerinin çeşitliliği yanı sıra, seçimlerinize bağlı olarak değişen bir öyküsü olması bu eseri başlı başına eşsiz kılıyor. Üstelik bu değişim, malum yapımlar gibi sizi kandıran cinsten değil, oldukça etkili ve dinamik olarak öne çıkıyor. İki eserle beraber sizi çok etkileyecek olan bu seri kesinlikle tavsiyemiz.

Hikaye Bazlı Oyunlar Hikayeli Oyunlar Listesi

Hikaye Bazlı Oyunlar Listesi: Half Life Serisi

Yani, olmazsa olmazdı. Bize kalsa sadece oyun oynayanların değil, yaşayan herkesin deneyim etmesi gereken bir yapım. Anlattığı öykü, olay örgüsü ve oynanışıyla beraber başlı başına bir efsane olan bu yapım, Valve’nin bütün dünyaya armağanıdır. Kendisinden önceki çıtayı zirveye taşımış, kendisinden sonra gelen bütün yapımlara örnek olmuştur. Üstelik, ilk yapımı grafikleri nedeniyle oynamak istemiyorsanız da “Black Mesa” adlı sadece grafik güncellemesiyle beraber tamamen aynı mekanikleri içeren yapımı da oynayabilirsiniz. Seriyi oynamamak için hiçbir sebep yok.

the witcher

Hikayeli Oyunlar Listesi: The Witcher Serisi

Witcher’ı duymayan yoktur herhalde. Sadece anlattığı ana senaryosuyla değil yan senaryolarıyla beraber de mükemmel bir yapım olan Witcher, RPG tanımının cisim bulmuş hali olarak öne çıkıyor. Tavsiyemiz, seriye direkt olarak üçüncü oyunuyla girmemeniz yönünde. Witcher, ilkinden sonuna kadar, başlı başına bir seri. Üstelik üç yapımın da türkçe yamaları mevcut, öyküyü takip etme konusunda asla zorluk çekmeyeceksiniz.

dishonored

Hikaye Bazlı Oyunlar Listesi: Dishonored

Dishonored, hem gizlilik mekaniklerini birincil şahıs kameralı bakış açısıyla beraber ayyuka çıkarması hem de sunduğu atmosferle beraber eşsiz bir eser. Üstelik, bahsettiğim bu eşsiz özelliklerin yanı sıra üzerine muazzam bir senaryo da eklenince ortaya neredeyse kusursuz bir iş çıkıyor. Dishonored, özellikle ihanet senaryolarını sevenler için, mükemmel bir seçenek.

red dead redemption 2

Hikayeli Oyunlar Listesi: Red Dead Redemption 2

Kimilerine göre şu ana kadar yapılmış en iyi eser. Rockstar Games, her zamanki gibi, çıtayı arşa çıkarttı. Sadece oynanışıyla ve yaşayan, nefes alan dünyasıyla değil; senaryosuyla beraber de mükemmel bir deneyim Red Dead Redemption 2. Bu yapım, bir ailenin ufak ufak dağılmasını ve yeni düzene ayak durmasını işliyor; içerisinde de her türlü konuyu barındırıyor sevgi, adalet, aşk ve ihanet…

skyrim

Hikaye Bazlı Oyunlar Listesi: Skyrim

Tıpkı The Witcher serisi gibi, sadece ana öyküsüyle değil, barındırdığı yan öykülerle beraber de mükemmel bir deneyim. İnsanlığın tek umudu, adaletin gözcüsü, kötülüğün düşmanı ve mazlumların koruyucusu Dovahkiin’i oynayacağınız Skyrim’i mutlaka deneyim etmeniz gerekiyor. RPG elementleriyle ve barındırdığı senaryoyla sizi kısa sürede kendisine bağlayacak yapımdan pişman ayrılmayacağınıza şüphe olmasın.

dead space

Hikayeli Oyunlar Listesi: Dead Space

Anlattığı öyküyle beraber öne çıkan bir korku yapımı arayanlar için verebileceğimiz nadir örneklerden birisi; Dead Space. Dead Space, Dead Space 2 ve Dead Space 3 olarak sıralanan bu serinin son yapımı ne yazık ki kelimenin tam anlamıyla hayal kırıklığıyken, diğer iki yapımı oldukça iyi eserler. Bu bağlamda, Dead Space 3’ü oynamayın. Zaten Dead Space ve Dead Space 2’nin anlattığı senaryo, sunduğu atmosfer ve oynanış mekanikleri sizleri kendisine hayran bırakacak.

Top 10 hikaye bazlı oyunlar, hikayeli oyunlar listesi yazımızın sonuna geldik. Öncelikle, listeye alamadığımız daha tonla eser olduğunun farkındayız ancak, adı üzerinde, listeyi 10 yapımla sınırlamak istedik. Eğer aklınızda “mutlaka olmalı” dediğiniz bir eser varsa ve listede yoksa, sebebi budur. Umarız Top 10 hikaye bazlı oyunlar, hikayeli oyunlar listesi yazımız size yardımcı olur ve aradığınız eserleri bulabilirsiniz. Daha fazlası için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın, esenliklerle.