Uber Grubhub’u Almak İçin Görüşmelere Başladı

uber grubhub

Uber Grubhub’u satın almak için görüşmelerde bulunduğunu açıkladı

Uber Grubhub’u Almak İçin Görüşmelere Başladı

Uber’in kısa süre önce Grubhub’a potansiyel bir hisse senedi devralma teklifi ile yaklaştığını biliyoruz, ayrıntılar şimdilik gizli ama koşullara bağlı olarak bir şeyler söylendi. Uber Grubhub’un teklifine karşılık Grubhub, hisselerinin her biri için iki Uber hissesi istedi.  Görüşmeler hala devam ediyor ve  büyük oranda anlaşılabileceği söyledi.  

Wedbush Securities’e göre,  Uber Grubhun Eats servisinin yemek dağıtım birimi ve Grubhub, ABD’deki gıda dağıtım pazarının yaklaşık yüzde 55’ine sahip olacak.

Korona Sürecinde Uber Grubhub

uber grubhub

House antitröst komitesine liderlik eden Rhode Island’dan bir Demokrat olan David Cicilline, “Bu şirketlerin özellikle Amerikan ailelerini ve yerel restoranları bunlara hiç olmadığı kadar bağımlı hale getiren bir kriz nedeniyle gıda dağıtımını tekeline almasına izin veremeyiz. ”  

Bloomberg’den raporuna göre Grubhub’ın görüşmeler sonrası hisseleri yüzde 29 oranında artarken, Uber’in payı yüzde 2’den fazla arttı.   Uber’in Grubhub ile yaptığı görüşmeler pandemi sırasında büyük ölçüde  yavaşlıyor. Refinitiv’e göre Perşembe gününe kadar milyar dolarlık devralma açıklandı.   Uber’in işi, çoğu seyahat durdurulduğu için ciddi şekilde yaralandı. Geçen hafta, şirket yılın ilk üç ayı için 2,9 milyar dolar zarar açıkladı ve geliri bir yıl öncesine göre artmasına rağmen, sürüş işinin Mart ayında çöktüğünü söyledi. Ayrıca iş gücünün yüzde 14’ünü işten çıkardığını duyurdu.  

Ama Uber Eats bölümü parlak bir nokta oldu. İşletmenin geliri bir önceki yıla göre ilk çeyrekte yüzde 53 arttı.

Bu Şirketler Ulıslararasına Açılacak Mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nin ötesinde, Grubhub ile yapılan bir anlaşma, Uber’in yurtdışındaki çok daha büyük oyunculara karşı rekabet etmesine yol açabilir. Örneğin Uber Eats Avrupa’da bazı rakiplerinden daha küçük.  ABD’de teslimat seviyesi üzerinden fiyat savaşları çıkarsa, Uber daha fazla uluslararası pazar payı elde etmek için daha fazla harcama yapmaya odaklanabileceğini söyledi.

Uber’in genel müdürü Dara Khosrowshahi, yatırımcılara Uber Eats’ın en büyük veya ikinci en büyük hizmet olmadığı pazarlardan çıkacağını söyledi. Geçen hafta, Uber’in Mısır ve Uruguay’da baskın olmadığı gıda dağıtım işini kapattı. Ayrıca son zamanlarda paket ve reçeteli ilaçlarla ilgilenerek Uber’in teslimat tekliflerini genişletti.

Grubhub Nedir?

grubhub

2004 yılında kurulan Grubhub, on binlerce restoran için menülerin ve bilgilerin toplanmasına ve web sitesi ve uygulamaları aracılığıyla yemek yiyenlerin kullanımına sunulmasına öncülük etti. Her yemek siparişinden bir kesinti yaparak gelir elde etti. Grubhub müşterilerin siparişlerini alırken, restoranlar bu siparişleri yerine getirmek için kendi teslimat sürücülerini sağladı.

Bu model, son yıllarda kendi kuryelerini sağlayan Uber Eats ve DoorDash’in yükselişi ile değişti. 2014 yılında halka açılan Grubhub, o zamandan beri bu yeni rakiplerle rekabet etmek için daha fazla harcama yapmak zorunda kaldı.

Şirket geçen hafta bir kazanç raporunda, koronavirüs salgını sırasında Grubhub hizmetlerine olan talebin arttığını söyledi. Sipariş başına harcanan ortalama miktar, bir yıl önce 32 $ ‘dan 40 $’ a yükseldi.

Ancak analistler, Grubhub’ın kazandığı paraların çoğunu rakiplerini savuşturmak için işe dökmek zorunda kaldıklarını söyledi.

İlginizi çekebilir: Facebook, Giphy’i satın alması sonrası iMessage ve Twitter için büyük etkileri olabilir

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.