Sony Xperia L4 İncelemesi ve Yorumları

Sony Xperia L4 İncelemesi

Sony Xperia L4, Sony’nin uygun fiyatlı telefonlar kısmında yer alan telefonlardan bir tanesi. Xperia 1, 5 veya 10 için ayıracak bütçesi olmayanlar için uygun fiyatlı Xperia ürünü. Bugün yeni uygun fiyatlı telefon arayışı yapan kullanıcılar için Sony Xperia L4 incelemsi yapacağız. Buna ek olarak Sony Xperia L4 kullanıcılar tarafından arzu edilen özelliklerin çoğunu barındırıyor. Bu nedenle uygun fiyatlı amiral gemisi ünvanına yakışabilecek nadir telefonlardan bir tanesi diyebiliriz.

Bugün yeni uygun fiyatlı telefon arayışı yapan kullanıcılar için Sony Xperia L4 incelemesi yapacağız.

Sony Xperia L4 İncelemesi

Sony Xperia L4 Tasarımı

  • Boyutlar: 159 x 71 x 8.7mm / 174 gram
  • Çerçeveye monteli parmak izi tarayıcı
  • 3,5 mm kulaklık girişi
  • Plastik gövde yapısı

Sony Xperia L4, 2020’nin en iyi Xperia cihazlarında bulacağınız tasarımlar ile neredeyse aynı. Arka yüzde tek çerçevede birleştirilmiş 3 adet kamera, hemen üstünde ise minimal bir led flaş barındırıyor. Hemen arka yüzün ortasında ise önceden aşina olduğumuz Sony logosu ve kasanın hemen altında ise Xperia yazısı damgalanmış. Arka tasarım, son dönemlerde piyasaya sürülen telefonlar ile neredeyse aynı. Xperia L4’ün yan çerçevesinde ise parmak izi okuyucu özellikli bir kilit tuşu bulunuyor. Bu tuşun gayet güzel çalıştığını önemle belirtsekte bazı zamanlarda sorun yaratabiliyor ve telefon kilidinizi açmak için güvenlik şifrenize başvurmanız gerekebiliyor.

Sony Xperia L4 Ekran Özellikleri

Xperia L4’ün ön yüzüne baktığımızda bizi 6.2 inçlik 21:9 bir ekran karşılıyor. Bazı günümüz modellerine baktığımızda L4’ün daha uzun bir ekran tasarımına sahip olduğunu görüyoruz. Bazı rakip cihazların ise 6.2 inçlik daha geniş ve dolayısıyla daha fazla ekran alanına sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Birazdaha derine indiğimizde; L4 720p HD bir ekrana sahip. Günümüz telefonları ile yine kıyasladığımızda ekran çözünürlüğü konusunda bir tık geride kaldı diyebiliriz. Yine de dizi-film izlerken, sosyal medyada dolaşırken veya işiniz gereği e-mail uygulamalarını kullanırken herhangi bir sorun yaratacağını düşünmüyoruz. Ama tabii ki, ekranın parlaklığı diğer telefonlar ile kıyaslandığında düşük kalıyor. Ekran konusunda söyleyebileceğimiz bir diğer şey ise bazı açılardan baktığınızda ekran oldukça karanlık gözükür ve koyu temalı şeyler görüntülediğinizde bu oldukça sıkıntı yaratabilir. Eğer polarize gözlük kullanıyorsanız L4’ün ekranına baktığınızda ekranın tamamen siyah olduğunu fark edeceksiniz. Bu, Sony’nin birçok telefonda yaptığı bir şey ve gözlüklerinizi çıkararak veya başınızı eğerek kolayca çözülebilir. Ama tabii ki yine de biraz rahatsız edici.

Sony Xperia L4 İncelemesi

Sony Xperia L4 Performansı ve Teknik Özellikleri

  • MediaTek MT6762 işlemci
  • 3GB RAM
  • 3580mAh USB-C ile şarj edilebilir batarya

Sony Xperia L4, 3GB RAM ile birlikte MediaTek’in orta sınıf işlemcisini barındırıyor. Bu, Qualcomm’un Snapdragon 600 serisi işlemcisiyle neredeyse aynı fiyatta. Lakin bazı iddialara göre Snapdragon işlemciler daha iyi performans sergiliyor.

L4’ün günlük kullanım deneyimi oldukça iyi. Ancak yer yer düşük güç belirtileri gösteriyor. Klavye dokunuşları ayak uyduramama veya fotoğraf çekerken deklanşöre bastıktan yaklaşık birkaç saniye sonra deklanşör sesi gelmesi gibi. Eğer mobil oyuncuysanız, daha fazla güce ve grafik kalitesine ihtiyacınız olacaktır. Oyun oynarken kullandığınız telefonun size herhangi bir şekilde sıkıntı yaratmaması daha rahat oyun oynayabilmeniz ve odaklanabilmeniz için oldukça önemli.

Sony Xperia L4 ile ilgili şaşırtıcı olan şey, Android 9 işletim sistemi ile piyasaya sürülmüş olması. Bu tür bir mesaj, Sony Mobile’ın bu telefonu gerçekten önemsemediğini, yılın dörtte üçü için yayın olarak bulunan ve temelde tüm yeni telefonlarda bulunan yazılımla bile başlatılamadığını gösterir.

Ayrıca, L4 internet bağlantısı konusunda da iyi performans gösteremedi. Wi-Fi tarafında bazı yavaşlamalar olduğu görülüyor ve ihtiyaç duyulmadığı halde Wi-Fi’den 4G’ye geçiş yapması söz konusu.

Güç olarak baktığımızda 3850mAh pil kapasitesi bizi karşılıyor. Günümüze baktığımızda bu kapasite gayet makul düzeyde ve gün boyu sizi idare edebilir. Bununla birlikte, şarj için USB-C girişi mevcut. Bu da günümüze baktığımızda artık olması gerekiyor dediğimiz özelliklerden bir tanesi. Bu fiyat aralığındaki bazı cihazlara baktığımızda hala sahip olmayan cihazlar ile karşılaşabiliyoruz.

Sony Xperia L4 Kamerası

Telefonumuzun arka kısmına baktığımızda bizi 13 megapiksellik ana kamera, 5 megapiksellik geniş açı kamerası ve 2MP derinlik kamerası karşılıyor. Telefonun ön yüzünde ise 8 megapiksellik bir kamera mevcut.

Artık yeni nesil telefonlarda sıkça karşılaştığımız “kamera bolluğu” Sony Xperia L4’te de mevcut. L4’ün arkasında üç kamera var. Ancak önemli olan sadece iki lens var. Bunlar; ana kemara ve geniş kamera. Bunlardan ikincisi, 117 derecelik açı gibi size yaratıcı seçenekler sunuyor.

Üçüncü kamera, çekimlerde bulanık arka planlar için yazılımdan türetilmiş bokeh sistemiyle kullanılan derinlik sensörüdür. Derinlik algılama, bu üçüncü lens olmadan çalışmaz. Yine de, telefonun arkasına bakıp belirli bir modu kullanmaya çalışırken onu örtmediğiniz sürece bunu bilemezsiniz.

Sonuç

Genel olarak baktığımızda telefon günümüz amiral gemilerine göre biraz düşük kalıyor. Hem ekran, hem özellik konusunda diğer telefonlara nazaran düşük. Eğer, yalnızca iş için (mail vb.) kullanacaksınız bu telefonu gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Ancak eğer oyun tutkunuysanız veya kaliteli fotoğraflar, videolar çekmek istiyorsanız bu fiyat aralığındaki diğer telefonlara göz atmanızı öneriyoruz.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!