Uzay Filmleri – IMDb Puanı Yüksek 10 Uzay Filmi

Hayallerini kurduğumuz; merakımızın hiçbir zaman gidemediği uzay temasını yansıtan en iyi uzay filmleri listesine hoş geldiniz.

Bu listemizde IMDb puanı en yüksek uzay filmlerini listeleceğiz. Bilim ve evrene bağlılığınızı gösterecek. Hayalini kurduğunuz uzayın, resmedildiğini bu filmler ile görebileceksiniz. O halde listemize hemen başlayalım…

IMDb Puanı Yüksek Uzay Filmleri Listesi:

Interstellar (8.6)

Uzay Filmleri - Interstellar

Bir Christopher Nolan filmi olan bir başka adıyla ‘Yıldızlararası’ eski bir NASA pilotunun etrafında gerçekleşmektedir. Cooper, büyükbaba ve çocukları ile birlikte bir mısır tarlası işletmektedir. Bir küf yüzünden yiyecekleri azalmakta ve dünya tehlike altındadır. Cooper’ın kızı muhteşem bir zekaya sahiptir, kendisiyle konuşmaya çalışan bir hayalet olduğunu ve odasında izler bıraktığını düşünür. İzlerin ne anlatmak istediğini keşfederler, Cooper geride bıraktığı bilim kariyerine geri dönmek ve ailesini geride bırakmak zorunda kalır.

The Martian (8.0)

Uzay Filmleri - The Martian

Bir Mars görevinde Mark Watney isimli astronot feci bir fırtına sırasında öldüğü sanılır, ancak gerçek hiçte böyle değildir hayatta ve Marsta tek başınadır. Zekasını ve sınırlı olanaklarını kullanarak dünya’ya mesaj gönderip kurtarılmayı bekler. Bilim insanları ve NASA Mark Watney’in eve dönmesi için uğraşırken ekip arkadaşları oldukça tehlikeli bir kararın eşiğine gelir.

Apollo 13 (7.6)

Uzay Filmleri - Apollo 13

Apollo 13 filmi gerçek olaylardan esinlenerek yapılmıştır, Apollo 13 ekibi Ay göreviyle görevlendirilir. Ay yörüngesine girmeden aksilikler başlar, oksijen tanklarından biri patlar ve ölümle burun buruna kalan Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert zorlu zamanlar yaşarlar. Oksijensiz Ay’a gitmek ve dünyaya dönmek arasında kalan astronotlar bir seçim yapmalıdır.

First Man (7.3)

Uzay Filmleri - First Man

Yönetmenliğini  Damien Chazelle yaptığı ‘Ay’da İlk İnsan’ filmi Neil Amstrong’un NASA görevini anlatmaktadır. Tarihin en önemli ve en zor görevini üslenen Armstrong Ay’a ilk ayak basan kişi olmayı başarıyor. Film’de NASA ve Armstrong üzerinde dururken 1960’larda SSCB’ye karşı uzay yarışını da anlatmaktadır.

Moon (7.9)

Uzay Filmleri - Moon

Astronot Sam Bell, Helium-3’ü keşfetmek üzere bir başına, Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilmesi ve meşakkatli yolculuğu anlatılmaktadır. Görevi sırasında başına talihsiz bir kaza gelir, uydu bağlantısının da kopmasıyla iletişimini kaybeder. Ancak iletişim kurmayı başarır ve ailesine kavuşacaktır ta ki sağlığından olana kadar uzun zamandır Ay’da olan Bell akıl sağlığını kaybetmiştir.

Passengers (7.0)

Uzay Filmleri - Passengers

Başrollerini ünlü oyuncu Jennifer Lawrence ve Chris Pratt paylaştığı film, Pratt yani Jim Preston ilaç ayarlı uykusundan erken uyanmasından sonra başlarına gelen olayları anlatıyor. Lawrence ise Jim Preston tarafından yalnız kalmamak için uyandırılan bir diğer uzay yolcusu olan yazar Aurora’yı canlandırıyor. İkili zamanla birbirinden hoşlanmaya başlasa da Preston’ın onu neden uyandırdığını anladığında işler değişir.

Ad Astra (6.6)

Uzay Filmleri - Ad Astra

Ad Astra bir diğer adıyla ‘Yıldızlara Doğru’ baş rolü Brad Pitt Astronot Roy McBride olarak oynuyor. Roy yıllar önce galakside kaybolan babasını aramaya ve Dünyayı tehdit eden bir gizemi çözmek için Güneş Sisteminin de dışına gitmek zorunda kalır. Onu bir çok sır beklemektedir.

Gravity (7.7)

Uzay Filmleri - Gravity

Baş rollerini George Clooney ve Sandra Bullock’un oynadığı ‘Yerçekimi’ filminde Clooney, Matt Kowalski isimli bir astronotu, Bullock ise Ryan Stone isimli bir tıp mühendisidir canlandırmaktadır. Matt Kowalski, Dr. Ryan Stone birlikte son görevine çıkan tecrübeli bir astronottur. Başlarda yolculuları oldukça iyi geçmektedir, ancak rutin bir keşif yürüyüşünde her şey mahvolur Stone ve Kowalski uzay boşluğunda yalnız kalır.

2001: A Space Odyssey (8.3)

Uzay Filmleri - 2001: A Space Odyssey

Arthur C. Clarke tarafında yazılan bu film primat ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanı başlarında beliren esrarengiz siyah bir taş nedeniyle bölünür. Birden çıkan bu taş, primatların ilk kez alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin çok önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış. 2001 yılında bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder.

Cargo (6.1)

Uzay Filmleri - Cargo

Film gelecek bir zamanda 2237 yılında geçmektedir, dünya ekolojik bir çöküş içerisindedir bu yüzden yaşanamaz durumdadır. Hayatta kalan insanlar ise dünya yörüngesinde uzay istasyonunda savaş vermektedir. Savaş verenlerin içerisinde Laura Portmann isimli zeki bir doktor da yer alıyor ve bu doktor Rhea isimli uzak bir gezegende yaşamak için umudu vardır. Ancak parası yoktur, bunun için bir yük gemisi Kassandra’da çalışmak için bir sözleşme imzalar ve olaylar ondan sonra başlar.

Uzay Filmleri – IMDb Puanı Yüksek 10 Uzay Filmi adlı yazımızın sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR