Uzay Hakkında Şaşırtıcı 10 Bilgi

Uzay Hakkında Şaşırtıcı 10 Bilgi

Uzay inanılmaz! Evrenin milyarlarca galaksisindeki trilyonlarca nesne ile birlikte, onun muazzam genişliği, insan beyni için neredeyse anlaşılmaz.

Bu listemizde uzayla ilgili en inanılmaz, en şaşırtıcı gerçekleri sizlere uzay hakkında şaşırtıcı 10 bilgi listemizde sunacağız. İsterseniz hemen başlayalım!

1. Uzay Tamamiyle Sessiz

Uzayda atmosfer yoktur, bu da sesin duyulmak için bir ortam veya seyahat yolu olmadığı anlamına gelir. Astronotlar, radyo dalgaları hala gönderebildiğinden ve alınabildiğinden, uzayda iletişimde kalmak için radyolar kullanırlar.

Uzay Hakkında Şaşırtıcı 10 Bilgi

2. Güneş Sistemimizdeki En Sıcak Gezegen 450° C

Venüs, güneş sistemindeki en sıcak gezegendir ve ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık 450° C’dir. İlginç bir şekilde, Venüs Güneş‘e en yakın gezegen değildir. Merkür, güneşe daha yakındır, ancak Merkür‘ün sıcaklığı düzenleyen bir atmosferi olmadığı için çok büyük bir sıcaklık dalgalanmasına sahip değildir.

3. Mars’ta Hayat Olabilir

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenler arasında (dünya hariç), Mars hayata misafirperver olma olasılığı en yüksek gezegendir. 1986’da NASA, Mars’ta bulunan bir kayada mikroskobik canlıların fosillerinin olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Uzay Hakkında Şaşırtıcı 10 Bilgi

4. Uzayda Kaç Yıldız Olduğu Kimse Tarafından Bilinmiyor

Uzayın büyüklüğü, kaç yıldıza sahip olduğumuzu doğru bir şekilde tahmin etmeyi imkansız kılar. Şu anda, bilim adamları ve gökbilimciler tahmin etmek için sadece galaksimiz Samanyolu‘ndaki yıldız sayısını kullanıyorlar. Bu sayı 200-400 milyar yıldız arasındadır ve milyarlarca gökada olduğu tahmin edilmektedir. Bu yüzden uzaydaki yıldızlar gerçekten tamamen sayılamaz.

5. Halley Kuyrukluyıldızı 2061 Yılına Kadar Dünya’yı Tekrar Geçmeyecek

1705 yılında Edmond Halley tarafından keşfedilen ünlü kuyruklu yıldızı en son 1986’da görüldü ve her 75-76 yılda bir kez görülüyor.

6. Tam bir Nasa Uzay Giysisinin Maliyeti 120.000.000$

Bu giysi 12 milyon dolara mal olurken, bu maliyetin %70’i sırt çantası ve kontrol modülü içindir.

7. Nötron Yıldızları Saniyede 600 Kez Dönebilir

Nötron yıldızları bilinen evrendeki en yoğun ve en küçük yıldızlardır ve sadece yaklaşık 10km (6 mil) yarıçapına sahip olsalar da, Güneş’in birkaç katı bir kütleye sahip olabilirler. Bir çekirdek çöküşü süpernova yıldızı patlamasından doğduktan sonra saniyede 60 kata kadar dönebilirler ve fizikleri nedeniyle saniyede 600-712 kez kadar hızlı döndükleri bilinmektedir.

8. Elmaslardan Yapılmış Bir Gezegen Olabilir

Yale Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, Dünya’nın iki katı yarıçaplı ve sekiz kat daha büyük bir kütleye sahip olan 55 Cancri adlı kayalık bir gezegenin grafit ve elmastan oluşan bir yüzeye sahip olabileceğini göstermektedir. 40 ışık yılı uzaklıkta ama kanser takımyıldızında çıplak gözle görülebilir.

Uzay Hakkında Şaşırtıcı 10 Bilgi

9. Aya Basılan Ayak İzleri 100 Milyon Yıl Boyunca Orada Kalacak

Ayın atmosferi yoktur, bu da yüzeyi aşındırmak için rüzgar olmadığı ve ayak izlerini yıkamak için su olmadığı anlamına gelir. Bu, Apollo astronotlarının ayak izlerinin, uzay aracı baskıları, gezici baskılar ve atılan materyallerle birlikte milyonlarca yıl boyunca orada olacağı anlamına geliyor.

10. Venüs’te Bir Gün Bir Yıldan Daha Uzun

Uzay hakkında şaşırtıcı 10 bilgi listemizin son maddesi Venüs ile alakalı. Venüs, gününü tamamlamak için 243 Dünya günü süren yavaş bir eksen dönüşüne sahiptir. Venüs’ün Güneş etrafındaki yörüngesi 225 Dünya günüdür.

İşte Bu Kadar!

Uzay hakkında şaşırtıcı 10 bilgi listemiz bu kadardı. Uzay, göründüğünden daha gizemli ve şaşırtıcı bilgilerle dolu diyebiliriz. Daha fazla bu tarz içerikler için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!