Valve, Steam Cloud Gaming Servisini Kuruyor

steam cloud gaming

Son gelen iddialara göre Valve, Steam Cloud Gaming servisini kuruyor. İlgili servis; GeForce Now, xCloud ve Stadia gibi platformlara rakip olacak.

Data madencisi Pavel Djundik, Steam’ın beta kodları içerisinde cloud gaming ile ilgili girişimler bulduğunu ifade etti. İlgili kodların içerisinde (Aşağıda görselini verdik.) “Steam Cloud Gaming” ibaresini kullanmaktan hiç çekinmeyen Valve, kafalarında bir cloud gaming projesi olduğunu açıkça belli ediyor. Valve bu konuda hala net bir açıklama yapmadı, ancak üzerlerinde çalıştıkları bir proje olduğu çok açık. Özellikle Steam Machine projesiyle de istediğini elde edemeyen Valve, eğer cloud gaming alanında stabil ve güçlü bir hizmet sağlamayı başarırsa sektörde halihazırda zirvede olan yerini daha da sağlamlaştıracaktır.

steam cloud gaming
İlgili kodlar

Steam Cloud Gaming Modeli

Aslında uzunca bir süredir Valve’nin kendi cloud gaming servisini kurması birçok oyuncu tarafından bekleniyordu. Stadia’nın para verip oyun satın alma modelinin aksine GeForce Now’un sahip olunan oyunu oynatma modelini işlemesi beklenen Valve, halihazırda dijital oyun satışı yapan bir plaform olduğu için hem tecrübesini hem de altyapısını aktararak markalarla yaşanılması muhtemel lisans sorunlarını çok daha kolay bir şekilde çözebilecektir. Eğer lisans imkanlarını düzgün bir servisle birleştirebilirlerse, bu aksiyon kendilerini sektörün en güçlü servisi konumuna getirebilir. Valve, muhtemelen GeForce Now gibi, servisi için aylık ücret talep edecektir. Özellikle Steam’ın Türkiye’de bulunması biz Türk oyuncuları için de bir avantaj sağlayacaktır.

steam logo

Biz bu konuda oldukça heyecanlıyız, gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz, Otağ‘ı takipte kalın!