Virgin Orbit Uçak Şirketi İlk Roket Fırlatmasını Yapıyor

virgin-orbit

Richard Branson tarafından başlatılan çok sayıda şirketten biri olan Virgin Orbit, pazar veya pazartesi günü lansman yapmayı planlıyor. Yörüngeye küçük yükler göndermek için yeni bir roket sisteminin ilk adımları atıldı.

Long Beach, Kaliforniya merkezli Virgin Orbit, pazar ve pazartesi günü lansman için iki potansiyel pencere duyurdu. Pazar günü erken saatlerde şirket, Twitter’da günün girişiminin iptal edildiğini duyurdu.

https://twitter.com/Virgin_Orbit/status/1264523127809118210

Fakat yayını olduğu gibi izleyemeyeceksiniz. Şirket, lansman girişiminden canlı video yayınlamıyor, ancak @Virgin_orbit’te Twitter’da gerçek zamanlı güncellemeler sunacak.

Hart ayrıca, Pazartesi günü havanın test için elverişli göründüğünü söyledi.

‘Cosmic Girl’ adlı değiştirilmiş bir 747 roket olan LauncherOne’u sol kanadının altında taşıyacak.

Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan hareket eden uçak, Pasifik Okyanusu üzerinden batıya doğru ilerleyecek ve sonra güneye dönecektir. 35.000 fitin biraz altında veya yaklaşık 6,5 mil yükseklikte, Kozmik Kız bir açıyla yukarı doğru uçacak ve LauncherOne’u düşürecek. Birkaç saniye sonra, roketin güçlendirici aşaması ateşleyecek ve roket daha sonra gökyüzüne doğru yukarı doğru yaylanacak.

Jet’in 6,5 mil yüksekliğindeki yerden başlaması o kadar da fazla bir yardım değil, çünkü yukarı doğru çok fazla hızı yok. Dünya çevresinde istikrarlı bir yörünge elde etmek için roketin hala saatte 18.000 mil hıza ulaşması gerekiyor.

Her şey yolunda giderse, küçük bir test yükü yörüngeye oturacak. Ancak Virgin Orbit’teki özel projelerin başkan yardımcısı Will Pomerantz, ilk uçuşlarının yaklaşık yarısının başarılı olmadığını belirtti. Dünyadaki enkazlara eklemekten kaçınmak için, yük kapasitesi düşük bir yörüngeye yerleştirilecek ve atmosfere geri dönecek ve yanacak.

Uçuş tamamen başarılı olmasa bile toplanan veriler yararlı olacaktır. Pomerantz, roket motorunun ateşlendikten sonrası için “bu uçuştaki kritik an” dedi. “Bundan sonra mümkün olduğunca uzun süre devam edeceğiz, muhtemelen yörüngede bile.”

virgin orbit

Bir uçak esasen mobil bir fırlatma rampasıdır ve daha birçok yerden roket fırlatmayı sağlar. Fırtına varsa, jet etrafından veya üzerinden uçabilir. Ve okyanusun üzerinde uçmak, roket patlarsa derhal aşağıdaki kişilerin riskini azaltır.

“Bu bize inanılmaz bir esneklik,” dedi Bay Hart. “Aslında, hareketliliğimiz var. 747’ye ev sahipliği yapabilen herhangi bir yerden uzaya uçabiliyoruz. Bu neredeyse her yer. ”

İki aşamalı roket, 1.100 pound’a kadar kaldırabilir. Dünya yörüngesini düşürdü. Sadece daha küçük uydular roketin dört feet genişliğindeki yük bölümüne sığabilir. Ancak maliyet oldukça düşük: yaklaşık 12 milyon dolar.

Bay Hart, şirketin yüz milyonlarca dolara varan lansmanlar için emir aldığını söyledi.

LauncherOne, daha küçük ve düşük uyduları Dünya yörüngesine taşımak için birçok şirket tarafından geliştirilmekteydi. Bilgisayar çiplerindeki ilerlemeler ve minyatürleştirme ile güçlü uydular artık geçmişte olduğundan çok daha küçük olabilir.

Virgin Orbit, yörüngeye yük bindirirken Rocket Lab’den daha yavaş olsa da, ortaya çıkan diğer rakiplerin önünde olacaktı.

Küçük bir roket inşa eden bir başka girişim olan Astra, Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı’ndan 12 milyon dolarlık ödülün en az bir kısmını kazanmaya hazırlandı. Ancak roket Mart ayında fırlatma rampasında çalıştırılırken, teknik sorunlar nedeniyle fırlatma girişimi durduruldu. Astra o zamandan beri başka bir lansman yapmadı.

Daha fazlası için Otağ‘ı, İnstagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!