Volkswagen Türkiye’de Fabrika Açmayacak

Volkswagen Türkiye’de Fabrika projesinden vazgeçti. Karar, koronavirüsün uygulamanın performansı ve küresel ekonomi üzerindeki sonuçlarıyla verildi.

Geçtiğimiz yıl Alman şirket, düşük maliyetli iş gücü, ülkenin coğrafi konumu, Orta Doğu ve Avrupa arasındaki Anadolu ve yerel otomotiv pazarındaki büyüme fırsatlarından yararlanmak için Manisa’da yeni bir üretim tesisi açmaya karar vermişti. Proje, yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 300 bin olan 1.3 milyar euro yatırım ve Volkswagen Passat ve Skoda Superb montajının yeni yapısını hedefliyordu. Bununla birlikte, üretim kapasitesini arttırmaya ve yeni üretimler için Avrupa sahalarında yer açmaya kararlı olan grup, Türkiye seçimi için sert eleştiriler dile getiren sendikaların ve Alman politikacıların muhalefetine karşı çıkmak zorunda kalmıştı.

Volkswagen Türkiye'de Fabrika

Volkswagen Türkiye’de Fabrika Açmayacak

Özellikle Suriye’de yaşanan gelişmeler yönetimin karar alma sürecini askıya almasına neden oldu. En sonunda salgının sonuçları projeye son verdi. Talebin azalışı ve ekonominin küresel düzeyde belirsiz olması, üretim kapasitesinin geliştirilmesi planlarını azalttı.

Volkswagen Türkiye'de Fabrika

Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR