Xbox Series X, Unreal Engine 5 Demo Teknolojisini Destekliyor

Unreal Engine 5

Üzerindeki teknik özellikler PS5 ve Xbox Serisi X göreceli olarak karşılaştırılabilir, ancak Epic Games bu haftaki demosu sırasında sadece Unreal Engine 5’i göstermeyi seçti. Ancak stüdyo başkanı Tim Sweeney’e göre, bu karar Xbox X Serisi’nin etkileyici görsel efektleri kaldıramayacağı anlamına gelmiyor.

Tim Sweeney’in Unreal Engine 5 hakkındaki açıklaması

Fan spekülasyonu üzerine Twitter’da yazan Sweeney,  Unreal Engine 5 teknolojisinin demosu hazırlanan Epic Games’in her iki sistemde de tam olarak destekleneceği. İki şirket arasındaki “yıllarca süren tartışmalar” nedeniyle demoyu üretmek için Sony ile çalışmayı seçti.

Unreal Engine 5

Lumen teknolojisi, Unreal Engine 5 için yerleştirilen ve ortamların çeşitli kaynaklardan “doğal” geceleri sergilemesini çok daha kolaylaştıran yeni bir aydınlatma sistemine atıfta bulunuyor. Nanit, milyarlarca küçük üçgen aracılığıyla son derece ayrıntılı geometri oluşturmak ve almak için kullanılan bir sistemdir.

Gördüğümüz demo, geliştirilmekte olan gerçek bir oyunu temsil etmediğinden, PS5’te olması şirketin çalışmalarında özel bir oyun olduğu anlamına gelmez. Hem Xbox Series X hem de PS5 görecek Fortnite 2021’de Unreal Engine 5’e geçecek ve bu yıl sistemlerde lansman gerçekleşecek.

Epic Games, Microsoft’un franchise haklarını satın alıp kendi stüdyosu The Coalition’ı kuruncaya kadar Xbox’a özel Gears of War serisini geliştirdiği için yıllar boyunca Microsoft ile daha ünlü bir ilişkiye sahip. Bu hamleye rağmen, yeni oyunlar hala sıra tabanlı strateji oyunu Gears Tactics de dahil olmak üzere Unreal Engine teknolojisi ile çalışır.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın.