Yarına Tek Bilet İnceleme ve Yorumlama (Spoilersız)

Yarına Tek Bilet incelemesi ve yorumlaması ile karşınızdayım. Yarına Tek Bilet inceleme ve yorumlama yazısında filme ait herhangi bir spoiler bulunmayacak. Öncelikle film, Netflix’in ilk Türk filmi etiketine sahip. Biz, sizler için filmi önceden izledik ve bu izlenimler sayesinde de spoilersız olarak yorumlamaya çalışacağız.

Yarına Tek Bilet İnceleme ve Yorumlama

Yarına Tek Bilet Konusu

İzmir’e giden bir trende tesadüfen yolları kesişen iki yabancı, şaşırtan diyaloglarla birbirlerini tanımaya başlarken bağlantılı aşk geçmişleri ile biraz daha yakınlaşmaya başlar.

Yarına Tek Bilet filminin yapımcılığını OG Medya ve PToT film üstleniyor. Yönetmen koltuğunda ise Aile Arasında, Çok Film Hareketler Bunlar gibi filmlerin de yönetmenliğini yapan, Netflix’in diğer projesi Atiye ile tanınan Ozan Açıktan oturuyor.

Yarına Tek Bilet ve Netflix

Netflix’in gelişen bu global ekosistemine bir Türk filmi daha eklenmesi bizi çok mutlu ettiğini söylemeliyiz. Ardı ardına yayınlanan Türk dizileri ile alışagelmiş Türk dizilerinden bir nebze de olsa bizi kurtarmayı başaran Netflix, şimdi üstüne hızlı tükenebilir bir yapım daha önümüze çıkarması; bize aslında Türkler de güzel işler çıkarabilir imajı vermekte.

Biz zaten biliyoruz güzel işler çıkarabileceğimizi ama işte biliyorsunuz ki o alışagelmiş TV dizilerimiz pek öyle demiyor. Neredeyse inancımızı soyutlayacak türde. Tabi haftada bir buçuk saatlik bir bölüm çıkarmak kolay iş değil…

Yarına Tek Bilet Fragman

Gelelim filmimize, bugün (8 Haziran) yayınlanan fragmanı izlemenizi pek önermiyorum. Ana hikayesi çok anlaşılabilir ve tahmin edilebilir türde, fragmanı izledikten sonra da hemen her şeyi filmi izlerken tahmin edebilir ve hevesinizi kaçırabilirsiniz.

Yarına Tek Bilet Oyuncular

Film tek mekan üzerinde geçiyor, ve sadece iki oyuncusu bulunuyor. Metin Akdülger ve Dilan Çiçek Deniz. Bu iki oyuncu arasında geçen mimikler ve diyaloglar ile filmimizi bitiriyoruz. Zaten çok zor olan bu türde, oyunculukları da bir hayli çok zorlayıcı oluyor. Fakat her iki oyuncu da üzerine düşen işi yerine getirmiş ve gayet iyi oynamışlar. Ne göze batan bir sahneleri var ne de sizin seyir zevkinizi bozacak tarzda bir oyunculuk. Her ikisi de çok doğal ve içten.

Yarına Tek Bilet Senaryosu

Yarına Tek Bilet İncelemesi
(Yarına Tek Bilet İncelemesi)

Dediğim gibi çok ama çok zor türde yapılan bir iş. Tamam, çok az maliyetli bir yapım fakat bunu insanlara iyi oyunculuklar ve iyi senaryo ile yapmak neredeyse zorundasınız. Çünkü izleyici bir anda filmden sıkılabilir ve çıkıp sizi sosyal medya platformlarından eleştirebilir. Bana kalırsa senaryosu biraz klişe fakat bunu onlar da farkında, hatta bu klişe hakkında dalga bile geçebiliyorlar. O yüzden bu klişe senaryo çok da göze batmıyor. Olayların geçişi ve senaryo akıcılığı ise gayet yerinde fakat sadece biraz finale doğru ağırdan almalarını pek sevemediğimi söylemem lazım.

Bölüm bölüm ayrılmış yerleri kendisini biraz ağırdan satmış. Son bölümler hemen oldu bitti kıvamına geldi bir anda. Sizi gülümsetecek bir senaryosu ve draması var. Dramaya güler misin derler ya? Evet ben güldüm şahsen.

Genel Bakış

Yarına Tek Bilet İncelemesi öyle derinlemesine yapmak çok zor, çünkü film neredeyse sadece tek bir mekanda geçiyor. Ve sadece diyaloglar ve hikayesi ile sizi alıp götürüyor. Onlar anlatıyor ve siz kafanızda canlandırıyorsunuz. Tek izliyorsanız o vagonda bi’ üçüncü kişi oluyorsunuz. O sebeple tek konuşabileceğimiz detaylar hikaye ve oyunculuklar oldu.

Yarına Tek Bilet İncelemesi ve yorumlaması
(Yarına Tek Bilet İncelemesi)

Bu film çokça eleştiri alacak çünkü alışagelmemiş sahneleri ve tarzı var. Alışagelmemiş sahnelerden kastım nedir? Mesela film yayınlandıktan hemen sonra tüm haber sitelerinde “Yarına Tek Bilet Sevişme Sahnesi” başlıklı içerikler ile dolup taşacak. Bir önceki Türk yapımlardan daha fazla yankı uyandıracağını düşündüğüm bir sevişme sahnesi mevcut. Ve maalesef Türkiye’de bu çok absürt kaçan ve konuşulacak bir olay. Atiye dizisiyle ağzının payını alan biz sanat severler bakalım bu film sayesinde hangi iğrenç yorumlar ve içerikleri göreceğiz…

Tarz olarak hiç ama hiç alışılmış bir şey değil. Şahsen bana bile ilk başta bir garip geldi. Bir garipsedim. Ama sonrasında film akıp gitti resmen. Diyaloglar gayet iyi ve ‘anlayana’ diyebileceğimiz tarzda. Gülümseten bir yapısı var. Sonlara doğru hiç bitmese keşke diyebilirsiniz. Eğer bir kız/erkek arkadaşınız var ise, beraber izlemek için ideal bir film. Eğer yoksa da tek başınıza çekirdek kolanızı alıp keyifle izleyebilirsiniz. Yeni bir tarz, yeni bir oyunculuk, yeni bir Netflix filmi. İzlenmez mi? Tabi ki izlenir.

Benim bu filme 10 üzerinden puanım 7,5. Aynı tarzda izlediğim filmleri hesaba katınca 8 bile olabilir. Diğer filmlere verdiği referanslar ve müzikleriyle güzel bir vakit geçirebileceğinizi düşünüyorum. Yorumum, filmin güzel olduğu yönünde. Yeni Netflix Türk filmi Yarına Tek Bilet, 19 Haziran itibariyle izleyicilerle buluşacak. Filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Şimdilik bizden bu kadar, esen kalın dostlar. (Yarına Tek Bilet İncelemesi)

Yarına Tek Bilet İnceleme ve Yorumlama (Spoilersız) adlı inceleme ve yorumlama yazımızın sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR