Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Gelişen teknolojiyle beraber Yazılım’ın önemi bir hayli artmaktadır. Yazılım mühendisi olarak iş hayatını devam ettirmek istiyorsan, yazılıma nereden başlamalıyım rehberi tam sana hitap ediyor.

Alışıla gelmiş anlatımın dışına çıkıp, ihtiyacınız olan bilgilerini sizlerle paylaşacağım, yazı dizilerimin devamı için profilimden beni takip etmeyi unutmayın! Hadi başlayalım.

Ortamı Belirleyelim

Geliştirme yapmak istediğiniz ortamı belirlemeniz sizin için büyük önem arz etmektedir. Geleceği olan ve öğrendikten sonra en az 30 yıl işinize yarayacak bir ortam belirlemeniz gerekmektedir.

WEB APP

Giriş yaptığınız tüm web siteleri, Web APP kategorisinde sınıflandırılabilir. Eğer web sitesi yapmak ve bu alanda ilerlemek istiyorsanız, Front End ve Back End alanlarından bir tanesini seçmeniz gerekmektedir.

Desktop APP

Bilgisayarlarımızda kullandığımız uygulamalar gibi sizde Desktop APP geliştirmek istiyorsanız, C# ve Swift gibi temel dillere ağırlık vererek geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yazılıma Nereden Başlamalıyım ?

Geliştirme yapmak istediğiniz alanı seçtikten sonra, o alana özgün hazırlanmış olan yazılım dillerini ve varsa framework sınıflarını araştırarak ilk başlangıcı yapabilirsiniz.

Birçok geliştirici (Developer) aşağıda yazmakta olduğum adımları takip ederek başlamaktadır. Ancak siz isterseniz direk buraya tıklayarak, doğrudan kodlar ile başlayabilirsiniz.

1- Algoritma

Eğer yazılım geliştirmek istiyorsanız, bilmeniz gereken ilk terim Algoritma‘dır.

Algoritma, yazılımın en temel yapı taşlarından bir tanesidir ve öğrenilmediğinde, geliştirilen yazılımdan verim alınamaz. Başlangıçta yapmanız gereken ilk şey, Algoritmayı iyi öğrenmektir.

Örnek bir algoritma yazalım: “Kullanıcı arama butonuna tıkladığında, bir pop-up ile “search” fonksiyonunu çalıştır, arama yapıldığında “result” sayfasına yönlendir. Eğer sonuç yoksa “Not found” fonksiyonunu tetikle… ”

Bu çok basit bir Search (Arama) algoritmasıdır. Geliştirilmeli ve açıkları kapatılmalıdır. Algoritma eğitim serisi hazırlamamı ister misiniz ? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

2 – Front End

Kodlamaya başlayacağınız ilk adım tam olarak burasıdır. Front End (Ön yüz) kodlamalarda, yazılan kodlar tarayıcı ekranına yansımaktadır, başlangıç için bu adımı öneriyorum.

Yazdıklarınızı görmek ve düzenleyebiliyor olmak, ilk adım için önemlidir. Yazdığınız kod nerede ve nasıl çalışıyor? bu sorunun cevabını Front End tarafında geliştirme yaparken bulacaksınız.

Temel düzey front end çalışmalarınızı yaptıktan sonra ve belli bir seviyeye geldikten sonra, framework’ler ile kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

FE dilleri: Html, Css, Js FE Framework: ReactJs, VueJs, AngularJS

3- Back End

Yazılımın en güzel kısmı diyebiliriz, benimde aktif rol oynadığım bir alandır. Bu kısımda yapılan geliştirmeler, tamamen matematiksel zeka ile eş değerdir.

Yazdığınız kodlar kullanıcı paneline yansımaz, o bakımdan 2. sırada olan Front End ile başlamanızı tavsiye ederim.

BE Dilleri: Python, C#, Php BE Framework: Django, MVC .entityframework, Laravel

4- Database

Veri tabanı anlamına gelen Database, aslında bir siber güvenlik personelinin en sık kullandığı alanlardan bir tanesidir.

Yazılan kodlar kullanıcı panelinde hiçbir zaman gözükmez. Veri analizleri yapılır ve stratejiler oluşturulur. Bu stratejiler, hacking stratejisi olarakta lanse edilebilir.

Evet, artık biliyorsun!

İyi bir yazılım geliştiricisi, yukarıda yazdığım adımları takip ederek başlamaktadır. Eğer Algoritmalar ile uğraşmak istemiyor ve doğrudan kodlar ile başlamak istiyorsanız, temeliniz zayıf olacaktır.

Tabi bu durum istisnaların haricindeki kişiler için geçerlidir. Bir web sitesini veya uygulamayı yapmadan önce, o uygulamanın nasıl yürüyeceğini belirlemeniz gerekiyor.

Sonrası çok kolaydır 🙂

Yazılıma nereden başlamalıyım rehberimiz bu kadardı. Diğer içeriklerimize ulaşmak için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR