Lorem Ipsum

Otağ platformu sosyal medya hesapları aracılığıyla birden fazla kategoriden takipçisine hitap eden bir ağdır.
Kapat

Yeni bir Vlogger Kamerası: Sony ZV-1

Sony Alpha geçtiğimiz günlerde 26 Mayıs’ta yapılacak bir kamera duyurusu için teaser tweetledi. Sony, RX100 VII’ya benzeyen bir kamera taslağı ile birlikte, muhtemelen bir eklem ekranı olan “yeni bir kompakt kamera” olduğunu bizlere sunuyor. Sony ZV-1 için sızdırılmış özellikler doğru. İdeal bir kompakt vlog kamera gibi görünüyor.

Sony, kamerayı “temel olarak vloglar için yapılmış bir RX100 VII halefi” olarak adlandırdı ve bu durum için oldukça heyecanlıyız. Eklemli bir ekrana sahip olacak, böylece kendinizi görebileceksiniz ve aksesuarlar için (mikrofon vb.) engelleme söz konusu olmayacak. RX100’deki itsy yerine video kaydetmek için büyük bir kırmızı düğme göreceksiniz.

Ayrıca, Sony’nin çok sevilen göz tabanlı otomatik odaklaması da olacağı söyleniyor. RX100 VII, aslında oldukça güçlü bir kompakt kamera. Bir de mikrofon jakının eklenmesi onu vlogger’lar için çok cazip hale getirdi. Ancak RX100 VII de, her kamerada olduğu gibi bazı tahmin edilesi kötü özelliklere de sahiptir.

sony zv-1

İlk olarak Sony ZV-1 serisinde, 28-200 zoom lensini, 24-200 zoom ile önceki RX100 modellerine göre değiştirdi. Daha fazla yakınlaştırma kulağa hoş geliyor ancak en geniş diyafram f/1.8’den f/2.8’e çıktı. Ve bu küçük sensör, yeni lensle iyi bir arka plan bulanıklığı elde etmeyi zorlaştırıyor. Çoğu vlogger ise tam tersini istiyor. Ayrıca önceki RX100 modellerinde, vurguları patlatmadan dışarıda çekim yapmayı kolaylaştıran entegre bir nötr yoğunluk filtresi vardı.

Sony ZV-1, RX100’ün düzeltilmiş hali mi?

Sony ZV-1, aslında temelde vlog için bir RX100’ün yeniden yapılmış hali gibi. Sony, RX100’de şikayet edilen özelliklerden, ZV-1 serisinde kurtulmuş gibi duruyor. Sony Alpha ZV1’de “20MP 1 inç sensör” ve “24-70mm F1.8-2.8 lens” olduğunu söylüyor. Görünüşe göre “tek dokunuşla” bokeh düğmesi de var. Umuyoruz ki, bu sadece ideal bokeh çekimi için optik ayarları yapar ve bir tür yazılım tabanlı portre modu sunmaz.

En iyi özelliklerden biri: Tutuş!

En iyi özelliklerden biri: Kesinlikle RX100’e göre daha iyi bir tutuşa sahip. RX100 kameralarına genelde harici tutucular ekleniyor çünkü çok küçük ve kayganlar. Bu yüzden de Sony ZV-1 daha tercih edilebilir olacak.

ZV-1 şimdiden mükemmel görünüyor. Ancak kamera teknolojisinde her zaman bu tür olaylara aldanarak beklentimizi yükseltmememiz gerekir.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR