Yeni Bulut Bilgi İşlem Sistemi: Gaia-X

Gaia-X

Fransa ve Almanya, Avrupa’nın Silikon Vadisi devleri Amazon, Microsoft ve Google’a olan bağımlılığını azaltmaya çalışan bir bulut bilgi işlem ekosistemi oluşturma planlarının arkasında Perşembe günü ağırlıklarını attılar.

Gaia-X olarak adlandırılan proje, yerel olarak yerleştirilmiş sunucularda veri depolamak ve işlemek için ortak standartlar oluşturacak ve Avrupa Birliği’nin veri gizliliği konusundaki katı yasalarına uyacaktır.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Berlin’de konuşulan Gaia-X’i Avrupa’nın teknolojik egemenliğinin yeniden kurulmasına yardımcı olacak bir “aytaşı” olarak nitelendirdi ve diğer ülkeleri ve şirketleri katılmaya davet etti.

Fransız meslektaşı Bruno Le Maire ortak bir video haber konferansında yaptığı açıklamada, “Biz Çin değiliz, biz ABD değiliz, kendi değerlerimizle ve kendi ekonomik çıkarlarımızla savunmak istediğimiz Avrupa ülkelerindeniz” dedi.

Girişim Fransa ve Almanya’nın koronavirüs pandemisinin etkisini dengelemek için ekonomik işbirliğini hızlandırmasıyla ortaya çıkıyor. Her ikisi de AB çapında bir toparlanma planını desteklerken Berlin büyük bir mali teşvik duyurdu.

Gaia-X

Gaia-X İçin Vakıf Kurulacak

İlk adımda, 22 Fransız ve Alman şirketi Gaia-X’i çalıştırmak için kar amacı gütmeyen bir vakıf kuracak, bu da “hiper ölçek” ABD bulut sağlayıcılarına doğrudan rakip olarak değil, bunun yerine ortak Avrupa kurallarını takip edecek .

Bağımsız Avrupa bulut servis sağlayıcısı OVHcloud CEO’su Michel Paulin, “Avrupa merkezli bir alternatif oluşturmak ancak toplu olarak oynarsak mümkündür” dedi.

Gaia-X’in temelini oluşturan önemli bir kavram, kullanıcıların sağlayıcıları kolayca değiştirmelerine izin verecek bir ilke olan “geri döndürülebilirlik” tir. İlk hizmetlerin 2021’de sunulması bekleniyor.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.