İşte karşınızda yeni iPhone 12 serisi! Apple etkinliği hakkındaki tüm detaylar

Apple Park’ta yaklaşık 1 ay arayla yeniden bir canlı etkinlik gerçekleşti. Bu etkinlik ile birlikte yeni iPhone 12 ve birçok yeni Apple teknolojisi Apple Park’tan, Apple takipçilerine duyuruldu.

yeni iPhone 12

Homepod Mini

Etkinlikle Tim Cook tarafından tanıtılan ilk ürün ise HomePod Mini oldu. Türkiye’ye gelmeyeceğini ve Türkçe desteğini kapsamayacağını bilsek bile, yine de yeni HomePod’u görmek bizi heyecanlandırdı diyebiliriz.

Bu Hoparlör Türkiye’de satılmasa bile, yine bir Yurtdışı seyahatinizde yeni Homepod’u satın alabilirsiniz. Ama tabii ki, Türkçe dil desteğine sahip olmadığını söylemekte fayda var. Yurtdışında ise yeni HomePod mini 99 dolar fiyatında satışa sunulacak.

yeni iPhone 12

“iPhone hakkında konuşalım!”

iPhone 12

Tim Cook, “iPhone için yeni dönem başlatıyoruz” sözünden sonra yeni 5G destekli iPhone 12 tanıtımına başladı.

Oldukça uzun bir süre boyunca üzerinde konuşulan 5G desteğinin hemen sonrasında ise yeni iPhone 12’nin tasarımı gösterildi. Daha önce sızıntı görselleriyle neredeyse birebir uyuşan yeni tasarımıyla iPhone 12, 5S’den alışkın olduğumuz aliminyum ve %11 daha ince çerçeve tasarımıyla bizleri karşıladı. Hemen sonrasında ise iPhone 12’nin 5 adet renk seçeneği tanıtıldı. Siyah, beyaz, kırmızı, su yeşili ve mavi renkleriyle tanıtılan yeni iPhone 12’nin, geçmişteki iPhone’lara göre düşmelere 4 kat daha dayanıklı olduğunun altı çizildi.

Hepimizin büyük bir heyecanla beklediği A14 Bionic, renk seçeneklerinin hemen sonrasında bizi karşıladı. 6 çekirdekli A14 Bionic, iPhone 12’yi en hızlı telefon olarak zirveye oturttu. Daha sonrasında ise A14 Bionic’in oyun kalitesi gündeme geldi. Yeni nesil iPhone işlemcilerinin bir Konsol performansı sunacağını söyleyen Apple, en hızlı oyun performansını yeni iPhone 12 ile birlikte sunuyor. Çok kısa bir A14 gösteriminden sonra hemen NFC özelliğine değinildi.

yeni iPhone 12

Hepimizin merak ettiği kamera performansı ise karşımızda! Artık gece moduna sahip 12 megapiksellik geniş açı kamerası ve yine 12 megapiksel çözünürlüğe sahip bir ana kamera ile iPhone 12 bizleri karşıladı. Geniş açı kamerasında artık gece modunu hepimiz bekliyorduk. Apple, bugün gerçekleştirdiği etkinlik ile birlikte artık bu beklentimizi karşıladı. Yeni kameraların tanıtımından sonra ise canlı yayında Gece Modu ile birlikte çekilmiş fotoğraflara yer verildi.

Kablosuz şarj konusunda ise bazı geliştirilmelere sahip yeni iPhone 12 lansmanında Türk bir sunucu bizi karşıladı. Yeni hızlı şarj desteğiyle MagSafe’ı tanıtan Deniz Teoman, yeni MagSafe ile birlikte birçok aksesuarı da tanıttı.

yeni iPhone 12

iPhone 12 Mini karşımızda!

5.4 inç ekran boyutuna sahip yeni iPhone 12 Mini, iPhone tarihinde bir ilk olarak tanıtıldı. Boyut olarak ise iPhone 6 ile aynı boyutlarda olan iPhone 12 Mini, yine iPhone 12 ile aynı özelliklere ve aynı renk seçeneklerine sahip. Yeni iPhone 12 Mini ile birlikte ise 6 metreye kadar dayanıklı suya ve toza dayanıklı IP68 sertifikası da tanıtıldı. Hemen sonrasında ise fiyatlara yer verildi. Yeni iPhone 12’nin fiyatı 800 dolar iken, yeni iPhone 12 Mini’nin fiyatı ise 700 dolar.

iPhone 12 Pro ve Pro Max

Serinin 3. ürünü iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ise Mini modelinin hemen sonrasında bizleri karşıladı. Yeni iPhone 12 Pro 5.8 inç boyutu ile tanıtılırken yeni iPhone 12 Pro Max 6.7 inç ekran boyutu ile tanıtıldı. iPhone 12 Pro ve Pro Max yine güçlerini A14 Bionic işlemcisinden alıyor ve yine “Max” modelinden alışkın olduğumuz 3. Kamera Pro Max modeline eklendi.

yeni iPhone 12

“Yaptığımız en iyi kamerayı yaptık!”

Apple sunucusu, iPhone 12 Pro Max ile birlikte en iyi iPhone kamerasını yaptıklarının altını çizdi. Düşük ışık için %87 parlaklığın yükseltildiğini ve 10 bit HDR video kaydı yapabildiğini belirten Apple, “10 bit HDR video kaydedebilen ilk kamera” vurgulamasını yaptı.

Hemen sonrasında ise bizi LiDAR sensörü karşılıyor. Özellikle Tesla gibi otonom araçlardan aşina olduğumuz LiDAR sensörü, yeni iPhone 12 Pro Max ile birlikte sunuldu. LiDAR sensörü ile birlikte ise düşük ışıkta otomatik focus özelliğinin 6 kat arttığını belirten Apple, tüm program boyunca 5G ve A14 Bionic ile kamera dahil tüm performansların güçlendiğinin altını çizmeyi bırakmadı. Her ne kadar detay ile karşılaşmasak bile 128, 256 ve 512 GB depolama desteği ile yeni iPhone 12 Pro’nun fiyatı 999 dolar, iPhone 12 Pro Max’ın fiyatı 1090 dolar olarak tanıtıldı.

Batarya ve kutu içeriği gibi hepimizin merak ettiği konuları ne yazık ki gündeme getirmeyen Apple, canlı yayının sonunda Tim Cook ile birlikte tüm programı özetledi. Hemen programın sonunda ise iPhone 11 fiyatının 599 dolara düştüğünü belirten Apple, etkinliğini Tim Cook’un teşekkürleri ile sonlandırdı.

Yeni iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serisi için ön sipariş tarihi 16 Ekim, satışa sunulma tarihi ise 26 Ekim olarak duyurulurken, iPhone Pro Max ve iPhone 12 Mini için ön sipariş tarihi 6 Kasım ve satışa sunulma tarihi 13 Kasım olarak duyuruldu.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR