Yugoslavya Mihver Bloku İşgali

yugoslavya mihver bloku

Yugoslavya Mihver Bloku tarafından işgali, 6 Nisan 1941’de Almanların Yugoslavya’nın başkenti olan Belgrad’a büyük bir hava saldırısında bulunması ile başladı. Hava saldırısının temel amacı Yugoslav hükumetini zor durumda bırakmak ve Yugoslav hava kuvvetlerini tamamıyla yok etmekti. Aynı zamanda Yugoslavya mevzilerine yerleşen Bulgaristan merkezli Alman ordusu, güneybatıdan bir saldırı başlattı.

Yugoslav Genelkurmayı, sınırındaki bütün devletlerin Mihver Bloku içerisinde bulunması nedeniyle saldırıyı püskürtme konusunda epey ümitsizdi. Almanlar sadece kara ve denizden değil, Adriyatik Denizi’nin stratejik kontrolünü ele geçirerek denizden de Yugoslavya’yı çevreledi. Yaklaşık 11 günlük bir süreden sonra da hükumet teslim olmayı kabul etti.

Yugoslavya Mihver Bloku İşgalinin Detayları

Yugoslavya Mihver Bloku
Yugoslavya Mihver Bloku işgali esnasında çekilmiş bir görüntü.

İşgalin arka planı ise yıllar öncesine dayanmaktadır. Hitler, Yugoslavya’yı Mihver Bloku’na sokmak için çok baskı yapmıştır. Bu baskılarını, 1941 yılında Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’ı safına çekince daha da artırdı. 25 Mart tarihinde Yugoslav Prensi Paul’un onayıyla imzalanan anlaşma ile Yugoslavya Mihver Bloku’na katılmış, ancak 26 Mart gecesi Sırp Hava Kuvvetleri Generali komutasındaki bir grup tarafından yapılan darbe ile başa geçirilen Kral Peter bu antlaşmayı iptal edince, Hitler’in eline işgal için güzel bir fırsat geçmiştir. İşgale Macaristan ordusu tam destek vermişti fakat Macar Başbakan Teleki, Almanların Balkan coğrafyasındaki nüfuzundan rahatsızdı. Birçok kez ordunun işgale destek vermesini önlemek için uğraştı fakat başaramadı. Bunun neticesinde 3 Nisan 1941 günü intihar etti.

Yugoslavya’ya düzenlenen saldırıya destek vermekten yana olan Macaristan Kral Naibi Miklos Horthy, Yugoslavlar ile yapılan bütün ekonomik anlaşmaları fesh etti. Bölgede bulunan Hırvatları da, Almanlara destek olmaya çağırdı. Almanlar kara istilasını 6 Nisan’da başlattığı zaman, Macar askerleri Almanlarla beraber Yugoslavya içlerine doğru girmeye başlamıştı. Bulgaristan, olası bir Yunanistan işgali için ordularını Yugoslavya’ya yollamadı. Romanya ise Alman ordularının Rumen toprakları üzerinden geçişine izin verdi fakat o da ordularını yollamadı.

Yugoslavya Mihver Bloku
İşgal planı.

Hava kuvvetleri açısından zayıf olan Yugoslav Silahlı Kuvvetleri, ilk hava saldırılarına başarılı karşılıklar verdi fakat zaman ilerledikçe envanterdeki birçok uçak ve uçaksavar imha edildi. Teslim olunduğunda ise bütün filo Yunanistan’a taşındı. Aynı zamanda bombardıman sırasında iletişim merkezleri de zarar gördüğü için büyük bir direniş gerçekleşmedi.

Yugoslav ordusunun ilerleyebildiği tek cephe, Arnavutluk cephesidir. Yaklaşık 30 mil kadar Arnavutluk topraklarına girebilmelerine karşın, bölgede bulunan İtalyan kuvvetlerinin müdahalesi ile geri çekilmek zorunda kalmış ve savunma durumuna geçmişlerdir.

Yugoslav Deniz Kuvvetleri; 10 motorlu torpido gemisi, 2 denizaltı, 3 destroyer ve kıyı operasyonları için kullanılan küçük bir tekneden oluşuyordu. Bu nedenle de ülkeyi çevreleyen Alman ve İtalyan gemilerine karşı zayıf bir direniş gösterdiler. Bu donanmanın tek saldırısı, İtalyan kontrolündeki Zadar limanına olmuştur.

Her iki tarafta yaralı ve ölü sayıları diğer cephelere nazaran düşüktür. Bunun nedeni de işgalin 11 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmasıdır. Alman ve İtalyan ordusu, toplamda 2.500 askerini feda etmiştir, bu sayının 2.000’ini İtalyanlar oluşturmaktadır. Yugoslavya ordusunun önemli kısmı ise Almanlara teslim oldu. Yaklaşık 1.000 kadar Yugoslav askeri, Yunanistan’a tahliye olmayı başarmıştır. Yugoslavya’nın kontrol altına alınması, ilerleyen aylarda Yunanistan’ın işgalini kolaylaştıracaktır.

Yugoslavya Mihver Bloku İşgali başlıklı yazımızın sonuna geldik. Daha fazlası için Otağ‘ı ve Tarih sayfamzı İnstagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!