Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler Listesi (16 Madde)

Yüzüklerin Efendisi bilinmeyenler listesi ile karşınızdayız. Bu yazımızda sinema tarihinin en iyi filmleri arasında üst sıralardaki yerini koruyan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi hakkında bazı bilinmeyenleri anlatacağız. Filmdeki bazı sahneler, diyaloglar senaryoda yoktu bile. Gelin hep beraber bu sahneleri inceleyelim. Yazımıza başlamadan önce Spoiler içerdiğini de söyleyelim.

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler Listesi:

Gandalf’ın Başını Çarpması Kazaydı

Gandalf’ın Bilbo’nun evinde başını tavana çarpması tamamen bir kazaydı. Senaryoda geçmiyordu. Fakat yönetmen sahnenin çok doğal durması sebebiyle filmden çıkarmadı.

Saruman Büyük Bir Yüzüklerin Efendisi Fanıydı

Filmde Saruman karakterini canlandıran Christopher Lee kitabı il çıktığı yıl yani 1954 yılında okumuştu. Lee ayrıca film ekibinden J.R.R Tolkien ile tanışan tek kişiydi.

Viggo Mortensen ve Gizli Yeteneği

Film için Viggo Mortensen’e kılıç kullanma dersleri veren kılıç ustası Bob Anderson şunları söylüyor:

“Viggo şu ana kadar yetiştirdiğim en iyi öğrencim oldu.”

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler:
Bir Aktör İki Karakter

Filmde Gimli karakterini canlandıran John Rhys Davies aynı zamanda Ağaçsakal (Treebeard) karakterini de seslendirdi. Üstelik bunu hiçbir elektronik düzenleme olmadan yaptı.

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler
Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler

Aragorn ve Atı

Aragorn karakterini canlandıran Viggo Mortensen, filmde sürdüğü atı ile çok sıkı bir bağ kurdu ve bu sebeple filmden sonra atı asıl sahiplerinden satın aldı. Mortensen aynı zamanda Arwen’in de atını satın aldı.

Bilbo’nun Evi

Bilbo Baggins’in evinin bilinmeyen bir özelliği vardı. Evin tabanı tamamen magnetikti. Bu sayede Bilbo’nun yüzüğü elinden düşürdüğü sahnede yüzük yerde sekmeyecekti.

Ork Demircileri

Isengard’da gördüğümüz Ork demirciler aslında gerçek hayatlarında da demirciydi. Hatta bu ekip film için silahları yapan ekibin ta kendisi!

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler
Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler

Serinin Tamamı İçin Yarım Güne İhtiyacınız Var

Eğer 3 filmin extended (uzatılmış) versiyonlarını izlemek isterseniz bu tam tamına 681 dakika ( 11 saat 21) dakika sürecek.

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler:
Filmde Kullanılan Atlar

Film çekimlerinde tam tamına 300’e yakın at kullanıldı. Bunun sebebi çekimler esnasında atların yaralanmasıydı.

Orklar ve Kanları

Orkların kanı siyah olduğundan dolayı yaralandıkları zaman ağızlarından akacak olan kanın renginin de siyah olması gerekiyordu. Bunun için Ork rolünde oynayan aktörler ağızlarında siyah renkli bir sıvı çalkalıyorlardı.

Frodo’nun İlaç Numarası

Shelob (Dev Örümcek)’un Frodoyu ısırdığı sahnede Frodo, ağzından çıkan köpüklerin gerçekçi olması için dilinin altında 2 adet Alka-Seltzer saklamıştı.

Gandalf’ın Birinci ve İkinci Günü

Ian McKellen’ın serideki ilk gününde ilk sahnesi yani Hobbit köyüne varış sahnesi çekilmiştir. İkinci gününde ise serideki son sahnesi yani Frodo’nun uyanışında yanında olduğu sahne çekilmiştir.

Tek Set İki Mekan

Filmde Miğferdibi (Helm’s Deep) ve Minas Tirith aynı sette kuruldular. Miğferdibi sahneleri çekildikten sonra üstüne eklemeler yaparak Minas Tirith şehrine çevrildi.

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler
Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler

You Shall Not Pass

Filmin efsane sahnelerinden olan Gandalf ve Balrog karşılaşmasını hepimiz hatırlıyoruz. Gandalf bu sahnede aslında bir pinpon topuyla oynuyordu.

Gollum’un Gözleri

Gollum’un ruh halini gözleri ele veriyordu. Hain Gollum’un göz bebekleri daha dar ve küçük, Arkadaş canlısı Gollum’un göz bebekleri ise daha büyüktü.

Hobbitlerin Ayak Makyajı

Filmde 4 genç Hobbit’in sadece bir ve ya yarım saat kullanılacak olan ayak makyajının yapılması bir Game of Thrones bölümünden daha uzun sürüyordu.

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler

Yüzüklerin Efendisi Bilinmeyenler Listesi yazımızın sonuna geldik. Daha fazla buna benzer liste için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR