Zengin Hikayeli 15 Oyun

Hikaye odaklı oyunlar oynamayı seven takipçilerimiz için hazırladığımız zengin hikayeli 15 oyun listemize hoş geldiniz. Hikaye bakımından “zengin” diyebileceğimiz çoğu oyunu, bu listemizde sizler için derledik.

İşte Zengin Hikayeli 15 Oyun

Herkes yeni oyun ararken farklı kriterlere dikkat eder. Kimi güzel bir oynanışa sahip bir oyun ararken, kimimiz de bizi içine çekecek, zengin bir hikaye ararız. Eğer siz de sağlam bir hikayeye sağlam oyunları arıyorsanız, o zaman bu liste bu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bioshock Infinite

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Zengin hikayeli 15 oyun listemiz için ilk oyun olarak Bioshock Infinite’i seçtik. Bioshock Infinite, özellikle bilim kurgu türündeki en ünlü ve başarılı yapımlardan birisidir. Oyunu eski bir ajan olan ve uçan kuşa bile borcu olan Booker olarak oynuyoruz. Tüm borçlarımızdan kurtulmak ve yepyeni bir başlangıç yapmak için karşımıza bir fırsat çıkıyor. Eğer gökyüzündeki Columbia şehrinden Elizabeth adlı bir kızı kurtarabilirsek, tüm borçlarımız silinecektir. Tabii bu görev sanıldığı kadar kolay olmayacak.

Firewatch

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Firewatch, dışarıdan bakılınca piyasadaki diğer yapımlara benzese de, aslında oyunun içine dalınca diğerlerinden ne kadar farklı olduğunu fark edeceksiniz. Oyunda günlük hayatından bunalıp biraz huzur arayan bir karakteri canlandırıyoruz. Tabii ki huzur bulmak için de ıssız bir ormanda işe başlamak en iyi seçenek. Bunun üzerine Shoshone Ulusal Ormanı’ndaki bir gözetleme kulesinde işimize başlıyoruz. Shoshone Ormanı’ndaki huzur dolu günlerimizde konuştuğumuz tek kişi Delilah. Bu ormandaki sıradan günlerimiz, tuhaf birkaç olayı fark etmemizin ardından değişecektir. Bu olaylara nasıl tepki verileceği ise tamamen oyuncunun elinde.

Ken Follet’s Pillars of the Earth

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Zengin hikayeli 15 oyun listemizin sıradaki eseri bir kitap uyarlaması. Özellikle kilisenin orta çağdaki baskısını ve dinlerin modern çağdaki varlığını sorgulayan yapım, karanlık bir tona sahip. Bu yüzden birçok insanın rahatsız olabileceği bir yapım. Bu sefer tek ana karakter yerine birkaç farklı karakterle oynuyoruz. Her karakter halkın farklı kesimlerinden geliyor ve birisiyle yaptığımız seçim diğerlerini de etkiliyor.

Dragon Age Origins

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Dragon Age Origins, sadece ana karakterin değil, tüm evrenin hikayesi ile sizi etkilemeyi başaracaktır. Özellikle rol yapma oyunları arasından bir klasik olan Dragon Age Origins’in devam oyunları çok başarılı olmasa da sektördeki birçok yapımdan daha kalitelidir. Eğer hem RYO oyunlarını seviyor, hem de derin bir hikaye istiyorsanız, Dragons Age Origins kaçırmamanız gereken bir klasiktir.

Mass Effect 2

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Zengin hikayeli 15 oyun listemize bir başka Bioware klasiği olan Mass Effect 2 ile devam ediyoruz. Başka bir RYO olan Mass Effect 2, aynı zamanda bilim kurgu türündeki yapımların da en önemli temsilcilerinden bir tanesi. Mass Efect 2’nin karakterleri, müzikleri, hikayesi ve görselliği özellikle kendi döneminin oyunlarına taş çıkaracak cinsten. Üstelik bir devam oyunu olmasına rağmen.

Nier Automata

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Nier Auromata, insanların bir uzaylı istilası sonucu dünyayı terk ettiği bir evrende geçiyor. Hack and slash dövüş mekaniğinin yanı sıra, RYO elementlerini de barındırıyor. Bu evrende insanlar her ne kadar dünyada olmasa da, gezegeni tam olarak terk etmiş değiller. Arkalarında olan biteni gözlemlemek adına bazı androidler bıraktılar. Biz de oyunda bu androidlerden ikisini oynuyoruz.

Devil May Cry V

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Devil May Cry V, halihazırda hikaye yönünden güçlü olan seriyi, daha da ileri taşıyor. Eğer karanlık tonda hikayeleri ve derin karakterleri seviyorsanız, Devil May Cry 5’i pas geçmemeniz gerekiyor. Üstelik bu yapım da kendi türünün (Hack and Slash) en başarılı örneklerinden bir tanesi. Ayrıca serinin diğer oyunlarını da oynamadıysanız onlara da göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Dishonored: Death of the Outsider

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Serinin önceki oyunlarına nazaran Dishonored: Death of the Outsider daha çok evrenin ve karakterlerin hikayelerine yoğunlaşıyor. Diğer oyunlarından daha sakin bir havaya sahip olmasına karşın, gerilim de oyun ilerledikçe artıyor. Ayrıca oyunun geliştiricisi de Arkane Studios, yani mükemmel bir oynanışa hazır olun.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Eğer İskandinav mitolojisine ilginiz varsa, Hellbalde sizin için biçilmiş kaftan. Oyunda ölen sevgilisinin ruhu için savaşan bir karakteri canlandırıyoruz. Zengin bir hikaye ve evrenin yanı sıra gergin bir atmosfer de barındırıyor. Ayrıca oyunun yapımında gerçek ruh hastalarının da görev almış olduğunu belirtmek isterim.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Her ne kadar eski bir oyun olsa da, Kotor hala bir çok oyun severin kalbinde ayrı bir yere sahip. Köklü bir şirket olan Bioware’in ilk zamanlarında geliştirdikleri eser, ünlü seri “Star Wars” evreninde geçiyor. Zaten halihazırda çok zengin bir evrene sahip olan Star Wars serisine, başka derin bir hikayeyi kazandırmayı başarıyor.

A Plague Tale: Innocence

Zengin Hikayeli 15 Oyun

A Plague Tale: Innocence, bu türün en yeni üyelerinden bir tanesi. Kişisel olarak ben de bu eserden oldukça etkilenmiştim. Her ne kadar oynanışı bir yerden sonra tatmin etmese de, gerek hikayesi gerek de görselliği bu eseri oynanabilir kılıyor. Oyun orta çağ dönemlerinde, veba salgısını sırasında geçiyor. Oyunda biz küçük bir kardeşi olan, daha gençlik yıllarındaki bir kızı canlandırıyoruz. Özellikle iki kardeşin ilişkisini işleyen eserlerden hoşlanıyorsanız, A Plague Tale: Innocence kalbinizde yer edecektir.

The Council

Zengin Hikayeli 15 Oyun

The Council, az sayıda üyesi bulunan gizem türünün en başarılı temsilcilerinden bir tanesi. Oyunun en göze çarpan özellikleri hikayenin verdiğiniz seçimlere göre dallanması, birden fazla sonu olması ve zorlayıcı bulmacaları. The Council, hem kendi türünün hem de diğer hikayeli oyunlar arasında gözardı edilmemesi gereken bir eser.

Observer

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Cyberpunk 2077’yi beklerken, bir başka cyberpunk temalı yapım olan Observer’ı deneyimlemek isteyebilirsiniz. Oyun, insanların tamamen teknolojiye bağımlı olduğu bir evrende geçiyor. Ana karakter ise genellikle ölü ve akıl sağlığı yerinde olmayan insanların zihinlerini ele geçirebilen bir polis. Bu polis, suçluları yenmek için onların en büyük korkularını kullanıyor. Peki kendi korkusuyla yüzleşmeye hazır mı?

The Walking Dead

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Ve sıradaki oyun bu tarz bir listenin olmazsa olmazı The Walking Dead. Oyunda bir zombi felaketinin ortasında, ailesinin durumunu bilmediğimiz küçük bir kızla beraber bu felaketten sağ kurtulmaya çalışıyoruz. Oyunda yaptığımız her seçim hikayenin gidişatını etkileyebiliyor. Üstelik bu seçimler o gün ne giyeceğiniz gibi basit seçimlerden ziyade, hangi karakterin hayatta kalacağı gibi zor seçimlerden oluşuyor.

The Banner Saga

Zengin Hikayeli 15 Oyun

Zengin hikayeli 15 oyun listemizin son oyunu olan The Banner Saga, yetişkin tona sahip bir yapım. 2 boyutlu hoş görselleri de içinde barındıran oyunda ayrıca harika bir hikaye anlatımı da mevcut. Oyunda verdiğiniz kararlar karakterleri ve olayları direkt olarak etkiliyor. Öyle ki hiç beklemediğiniz bir anda, verdiğinizi bile unuttuğunuz bir kararın sonucuyla karşılaşabiliyorsunuz.

Zengin Hikayeye Sahip Oyunlar Listesi: Sonuç

Hem ünlü hem de çok duyulmamış yapımlardan oluşan listemizin sonuna geldik. Liste sadece 15 oyunla sınırlı olduğu için eminim ki birçok zengin hikayeli oyun listenin dışında kalmıştır. Eğer özellikle sizi etkilemiş olan hikayeli bir oyun varsa yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Buna benzer daha fazla içeriğe ulaşmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR